سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

NodeShift می خواهد با ابر غیرمتمرکز خود، هایپراسکیلرها را به چالش بکشد

هنگامی که ارائه دهندگان ابر بزرگ ظرفیت محاسباتی مازاد دارند، تمایل دارند از طریق برنامه هایی مانند نمونه های نقطه ای AWS و Azure آن را کاهش دهند. هر زمان که سرور بیکار می شود، به هر حال برای شرکت پول درآورده نیست. NodeShift با ارائه یک API واحد برای دسترسی به محاسبات، ذخیره سازی و شتاب دهنده های گرافیکی اضافی از اپراتورهای مرکز داده مستقل و از طریق اتصال به خدمات وب غیرمتمرکز کم هزینه، این مفهوم ...

هنگامی که ارائه دهندگان ابر بزرگ ظرفیت محاسباتی مازاد دارند، تمایل دارند از طریق برنامه هایی مانند نمونه های نقطه ای AWS و Azure آن را کاهش دهند. هر زمان که سرور بیکار می شود، به هر حال برای شرکت پول درآورده نیست. NodeShift با ارائه یک API واحد برای دسترسی به محاسبات، ذخیره سازی و شتاب دهنده های گرافیکی اضافی از اپراتورهای مرکز داده مستقل و از طریق اتصال به خدمات وب غیرمتمرکز کم هزینه، این مفهوم را توسعه داده و آن را فراتر از ابرهای بزرگ گسترش می دهد. مانند Akash و Filecoin.

NodeShift امروز اعلام کرد که با مشارکت Notion Capital، 10X Founders و Kestrel0x1، یک دور سرمایه گذاری اولیه 3.2 میلیون دلاری به رهبری Inovo.vc جمع آوری کرده است که بر استارتاپ های مستقر در اروپای مرکزی و شرقی متمرکز است. اپیک گیمز نیز به عنوان یک سرمایه گذار فرشته به این مجموعه پیوست.

این شرکت توسط Andrey Surkov و Mihai Marcuță تاسیس شد. آنها اولین بار زمانی که در سال 2016 در سیسکو کارآموز بودند با هم آشنا شدند. در حالی که سورکوف در سیسکو ماند (و همچنین در مقطعی در حوزه رمزنگاری کار می کرد)، مارکو در چند سال آینده در مایکروسافت آزور، توییتر و اپیک گیمز خارج از لندن کار کرد. . با این حال، آنها دوستان باقی ماندند، و این پروژه زمانی شکل گرفت که آنها با یکی دیگر از دوستان خود به ترکیه رفتند، جایی که او در حال کاشت مو بود. هنگامی که در اتاق بازیابی بود، Surkov ایده خود را برای شرکتی به اشتراک گذاشت که این ظرفیت مازاد مرکز داده را در دسترس توسعه دهندگان قرار دهد. این برای یک داستان پایه گذاری چگونه است؟

Mărcuță توضیح داد: "بسیاری از مراکز داده ظرفیت اضافی دارند که فقط در آنجا نشسته اند - حدود 10 تا 20٪ از ظرفیت اضافی فقط در آنجا نشسته اند - و صدها مرکز داده مانند این وجود دارد." "قیمت بسیار بسیار مقرون به صرفه است. اگر آن را با ارائه دهندگان ابر سنتی مقایسه کنید، ما در مورد قیمت هایی صحبت می کنیم که 70 تا 80 درصد ارزان تر هستند.

NodeShift وعده می دهد که می تواند در مقایسه با ارائه دهندگان بزرگ ابری، بیش از 70 درصد در هزینه های محاسباتی کاربران خود صرفه جویی کند. این شامل دسترسی به شتاب دهنده های Nvidia مانند پردازنده های گرافیکی همیشه مورد تقاضا A100 با تخفیف قابل توجه است. و در حالی که فروشندگان بزرگ ابری نمی توانند آن را ارائه دهند، خدمات Web3 همچنین دسترسی به شتاب دهنده های سطح بالای مصرف کننده مانند پردازنده های گرافیکی بازی RTX 4090 را ارائه می دهد که ممکن است کندتر اما بسیار مقرون به صرفه تر باشند.

سورکوف به دلیل تجربه‌اش با شبکه‌سازی در سیسکو و سیستم‌های غیرمتمرکز در کریپتو، به این موضوع علاقه مند شده بود که چرا در استفاده از محاسبات غیرمتمرکز اصطکاک زیادی وجود دارد. می‌خواستم بفهمم که چگونه می‌توانم DAP خود را کاملاً غیرمتمرکز میزبانی کنم و سپس فهمیدم که اصطکاک زیادی وجود دارد. میزبانی فضای ذخیره سازی کاملا غیر متمرکز مانند یک چیز است. محاسبه چیز دیگری است - و سپس همه اینها را با هم ترکیب می کنید و اصطکاک نشانه ها را حذف می کنید. شما باید رمز هر یک از پروژه های رمزنگاری را فقط برای تامین مالی زیرساخت ها دریافت کنید. این مقدار زیادی اصطکاک است.

در واقع، من تصور می‌کنم سخت است که یک CFO را متقاعد کنیم که به یک تیم توسعه‌دهنده اجازه دهد تا یک ارز دیجیتال تصادفی خریداری کند، حتی اگر این کار فقط برای آزمایش این خدمات باشد. پس ، اگرچه ممکن است قیمت‌ها عالی باشد، استفاده از این خدمات در یک زمینه تجاری دست و پا گیر می‌شود.

شایان ذکر است که بنیانگذاران در مورد استفاده از فناوری های وب 3 و بلاک چین بسیار شفاف هستند. مارکو گفت: «ما شخصاً احساس می‌کنیم که وب 3 و بلاک‌چین‌ها اغلب وارد پروژه‌هایی می‌شوند که شما لزوماً فقط به خاطر داشتن آن به آن‌ها نیاز ندارید.

علاوه بر این پروژه های غیرمتمرکز، NodeShift با اپراتورهای مرکز داده مستقل نیز معاملاتی را تنظیم کرده است. این تیم تاکید کرد که توسعه‌دهندگان می‌توانند دقیقاً محل قرارگیری پروژه‌هایشان (تا مرکز داده) را انتخاب کنند و این مراکز داده توسط مؤسسه Uptime تأیید شده‌اند و همه گواهی‌های استاندارد SOC 2 و ISO 27000 را دارند که یک کاربر سازمانی انتظار دارد. هنگام استفاده از این مراکز داده، این شرکت همچنین می‌تواند به آن مشتریان یک SLA ارائه دهد - کاری که انجام آن سخت (یا بهتر بگوییم پرهزینه) در زمینه Web3 است.

چیزی که این ترکیب زیرساخت سنتی و Web3 به آن اجازه می‌دهد، این است که در صورت نیاز و با قیمت پایین، ظرفیت آن پروژه‌ها را افزایش می‌دهد و آنها را به چیزی که اساساً یک نمونه نقطه‌ای در NodeShift است تبدیل می‌کند. این شرکت او میگوید فقط در بخش مرکز داده، در حال حاضر به حدود 400000 CPU و 28 میلیون ترابایت فضای ذخیره‌سازی دسترسی دارد.

به زودی، NodeShift یک پلتفرم Kubernetes را راه‌اندازی می‌کند که در بالای همه اینها قرار می‌گیرد و جابجایی بارهای کاری را در صورت نیاز آسان می‌کند.

علاوه بر آن، این تیم قصد دارد از این بودجه برای تامین منابع خود و همچنین تلاش‌های خود برای عرضه به بازار استفاده کند.

برخی از رقبای این شرکت عبارتند از Impossible Cloud مستقر در آلمان، اگرچه این تیم فقط بر روی ذخیره سازی و Salad تمرکز دارد که به شدت بر روی حجم کاری AI/ML بر روی سخت افزار درجه مصرف کننده تمرکز دارد.

خبرکاو