سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

iRobot و آمازون آن را ترک می‌کنند، قرارداد خرید را فسخ می‌کنند

آمازون پس از برخورد با رگولاتورهای اروپایی، به تلاش خود برای خرید iRobot، سازنده جاروهای رباتیک پایان داد. در یک بیانیه مطبوعاتی، این شرکت‌ها گفتند که «هیچ راهی برای تأیید مقررات در اتحادیه اروپا» نمی‌بینند و مانع از حرکت به جلو می‌شوند. آمازون و iRobot متقابلاً توافق کردند که قرارداد خرید خود را که قبلاً اعلام شده بود، فسخ کنند، که طبق آن آمازون iRobot را به مبلغ 1.7 میلیارد دلار نقد (یا کمی کمتر) ...

آمازون پس از برخورد با رگولاتورهای اروپایی، به تلاش خود برای خرید iRobot، سازنده جاروهای رباتیک پایان داد.

در یک بیانیه مطبوعاتی، این شرکت‌ها گفتند که «هیچ راهی برای تأیید مقررات در اتحادیه اروپا» نمی‌بینند و مانع از حرکت به جلو می‌شوند. آمازون و iRobot متقابلاً توافق کردند که قرارداد خرید خود را که قبلاً اعلام شده بود، فسخ کنند، که طبق آن آمازون iRobot را به مبلغ 1.7 میلیارد دلار نقد (یا کمی کمتر) خریداری می کرد.

دیوید زاپولسکی، معاون و مشاور عمومی آمازون در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: «ما از اینکه خرید iRobot توسط آمازون ادامه پیدا نکرد، ناامید شدیم. ما به آینده رباتیک مصرف کننده در خانه معتقدیم و همیشه طرفداران محصولات iRobot بوده ایم که مصرف کنندگان را خوشحال می کند و مشکلات را به روش هایی حل می کند که زندگی آنها را بهبود می بخشد. آمازون و iRobot از دیدن آنچه که تیم‌های ما می‌توانند با هم بسازند هیجان‌زده بودند، و ما عمیقاً از همه کسانی که خستگی‌ناپذیر تلاش کردند و این همکاری را به واقعیت تبدیل کردند، سپاسگزاریم.

iRobot در نتیجه مناقصه 94 میلیون دلاری از آمازون هزینه پایان کار دریافت خواهد کرد. اما iRobot او میگوید که خرید لغو شده به یک "برنامه بازسازی عملیاتی" نیز نیاز دارد که شامل اخراج تقریباً 350 کارمند iRobot - تقریباً 31٪ از نیروی کار شرکت - تا اواخر مارس است.

این تغییر ساختار در کنار کاهش‌هایی است که iRobot اندکی پس از اعلام قرارداد خرید انجام داد. در تلاش برای کاهش بدهی قابل توجه خود (به استثنای دور بدهی 200 میلیون دلاری که در ژوئیه جمع آوری شد)، iRobot تعداد کارمندان را دو بار کاهش داد - یک بار در آگوست 2022 و بار دیگر در فوریه 2023.

بلومبرگ اشاره می کند که iRobot از سه ماهه دوم سال 2021 حدود 500 میلیون دلار ضرر خالص داشته است. این شرکت در سال 2023 حدود 200 میلیون دلار زیان عملیاتی تعدیل شده داشت.

کالین آنگل، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل iRobot، از سمت رئیس و مدیرعامل کناره گیری کرده است و گلن واینستین، EVP و مدیر ارشد حقوقی iRobot، به عنوان مدیرعامل موقت منصوب شده است. اندرو میلر، مدیر هیئت مدیره مستقل اصلی iRobot به عنوان رئیس هیئت مدیره منصوب شده است، و iRobot یک "متخصص چرخش" به نام جف انگل را برای رهبری اجرای بازسازی استخدام کرده است.

Angle در یک پست لینکدین گفت: "iRobot یک شرکت قدرتمند است و ماموریت آن همچنان تغییر جهان است و مردم را برای انجام کارهای بیشتر توانمند می کند." «این خانه خانه سازندگان با استعداد، خوش بینی، امکان و عزم و انعطاف افسارگسیخته است. از کسانی که این سفر را با آنها به اشتراک گذاشته ام، برای همیشه سپاسگزارم. من مشتاقانه منتظر خدمت به عنوان مشاور ارشد و ماندن در هیئت مدیره در دوره فعلی هستم.»

هدف iRobot صرفه جویی 80 تا 100 میلیون دلاری از طریق تمدید قراردادها با شرکای تولیدی با شرایط جذاب تر است. 20 میلیون دلار از طریق افزایش برون مرزی؛ و 30 میلیون دلار با تجمیع هزینه های فروش و بازاریابی خود. این شرکت همچنین قصد دارد ردپای املاک و مستغلات شرکتی خود را کاهش دهد و تمام کارهای مربوط به "نوآوری های غیر مراقبت از کف" از جمله تصفیه هوا، چمن زنی رباتیک و آموزش را متوقف کند.

iRobot پیش‌بینی می‌کند که بازسازی بین 12 تا 13 میلیون دلار هزینه داشته باشد، عمدتاً برای اخراج و هزینه‌های مربوط به اخراج در دو سه ماهه اول سال 2024، که اکثریت آن در سه ماهه اول پیش‌بینی می‌شود.

معامله iRobot مگاباکس آمازون از همان ابتدا مورد تحلیل نظارتی قرار گرفت. در حالی که انگلستان پس از عدم تمایل اولیه، در نهایت خرید را تایید کرد، کمیسیون اروپا تحقیقات عمیق‌تری را انجام داد، در حالی که در ایالات متحده، کمیسیون تجارت فدرال تحقیقات رسمی را در مورد اینکه چگونه این معامله ممکن است بر نفوذ آمازون بر بازار خانه‌های هوشمند تأثیر بگذارد را تحلیل کرد. و به طور بالقوه حریم خصوصی کاربران را با دادن دسترسی شرکت به داده های خانه آنها نقض می کند.

قانون‌گذاران اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کردند که آمازون دیگر جاروبرقی‌های روباتیک را بر روی پلتفرم خود به نفع محصولات خود کاهش دهد و اینکه خرده‌فروش آن را از نظر اقتصادی «سودآور» می‌داند که رقبا را ببندد. بر اساس گزارش بلومبرگ، آمازون درخواست تجدید نظر را در نظر گرفت، اما در نهایت پس از تعیین این که این روند احتمالاً سال ها طول خواهد کشید، تصمیم گرفت.

سهام iRobot در معاملات قبل از بازار صبح امروز در نیویورک حدود 16 درصد کاهش یافت.

خبرکاو