سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

Intuitive Machines با فرود اولین فضاپیمای تجاری روی ماه تاریخ ساز می شود

Intuitive Machines یک سفینه فضایی را بر روی سطح ماه فرود آورده است، این اولین بار تاریخی برای یک شرکت خصوصی است. کنترل‌کننده‌های پرواز فرود را در ساعت 5:23 بعد از ظهر CST تأیید کردند، اگرچه وضعیت دقیق فضاپیما نامشخص است زیرا مهندسان در تلاش برای اصلاح سیگنال خود با فرودگر هستند. مدیر ماموریت و مدیر ارشد فناوری Intuitive Machines TIm Crain گفت: «آنچه می‌توانیم بدون شک تأیید کنیم این است که تجهیزات ما روی سطح ماه هستند ...

Intuitive Machines یک سفینه فضایی را بر روی سطح ماه فرود آورده است، این اولین بار تاریخی برای یک شرکت خصوصی است.

کنترل‌کننده‌های پرواز فرود را در ساعت 5:23 بعد از ظهر CST تأیید کردند، اگرچه وضعیت دقیق فضاپیما نامشخص است زیرا مهندسان در تلاش برای اصلاح سیگنال خود با فرودگر هستند.

مدیر ماموریت و مدیر ارشد فناوری Intuitive Machines TIm Crain گفت: «آنچه می‌توانیم بدون شک تأیید کنیم این است که تجهیزات ما روی سطح ماه هستند و ما در حال انتقال هستیم. " پس به تیم IM تبریک می گویم، ما خواهیم دید که چقدر بیشتر می توانیم از آن به دست آوریم."

او گفت : "هوستون، اودیسه خانه جدید خود را پیدا کرده است. "

استیو آلتموس، مدیرعامل، پس از فرود گفت: "چه تلاش برجسته ای." من می دانم که این یک میخ گزنده بود، اما ما در سطح هستیم و در حال انتقال هستیم. به ماه خوش آمدید.»

این شرکت حتی با استفاده از برد یاب های لیزری فضاپیما - که متغیرهای اساسی مانند ارتفاع و سرعت افقی را تعیین می کند - موفق به فرود آمدن شد.   شکسته شدن در عوض، فرودگر از یکی از محموله‌های درونی، حسگرهای لیزر و داپلر لیدار ناسا استفاده کرد تا فضاپیما را به سطح ماه هدایت کند.

این اولین باری است که آمریکا در حدود پنجاه سال گذشته سخت افزاری را روی ماه قرار می دهد. محل فرود فضاپیما - درست خارج از لبه دهانه ای به نام Malapert-A - همچنین نزدیک ترین مکان فرودگر به قطب جنوبی ماه است. قطب جنوب به عنوان یک منطقه مورد علاقه شرکت های تجاری و ناسا ظاهر شده است. آژانس فضایی به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس خود، به این منطقه به عنوان مکانی ممکن برای ایجاد حضور پایدار انسان در ماه نگاه کرده است.

مطمئناً این یک شروع فوق‌العاده مثبت برای Intuitive Machines مستقر در هیوستون، یکی از معدود شرکت‌هایی در جهان است که بر ارائه خدمات در ماه و اطراف ماه تمرکز دارد. همراه با فرودگرهای ماه، این شرکت همچنین در حال توسعه فناوری های مربوط به تحرک، قدرت و خدمات داده برای ماه است. شرط بندی این شرکت در مورد فعالیت بازار ماه - که امروزه در مقیاس بسیار کوچک وجود دارد و عمدتاً توسط بودجه ناسا هدایت می شود - فقط در سال های آینده رشد خواهد کرد.

این ماموریت خود نتیجه یک قرارداد ناسا است که تحت برنامه خدمات باربری ماه تجاری تجاری این آژانس اعطا شده است. برنامه CLPS برای شروع توسعه تجاری فرودگرها برای ارسال محموله های علمی و تحقیقاتی به سطح ماه طراحی شده است. در مجموع ارزش قرارداد Intuitive Machines کمی کمتر از 118 میلیون دلار است.

جاش مارشال، مدیر ارتباطات Intuitive Machines، گفت: «از سومین مأموریت برنامه ریزی شده ما، ما شاهد محموله های غیر CLPS بیشتر و بیشتری از شرکت ها و مؤسسات داخلی و بین المللی هستیم.

پیروزی Intuitive Machines اندکی پس از آن به دست آمد که یکی دیگر از برندگان جایزه CLPS، Astrobotic، نتوانست فرودگر خود را روی ماه قرار دهد. این ماموریت خیلی کوتاه پس از پرتاب به دلیل نشت فاجعه بار پیشرانه کوتاه شد.

فرود را اینجا دوباره تماشا کنید:

خبرکاو