سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

FAA تحقیقات در مورد دومین آزمایش آتشین Starship SpaceX را تکمیل می کند

اداره هوانوردی فدرال تحلیل تحقیقات اسپیس ایکس در مورد دومین پرتاب Starship در ماه نوامبر را به پایان رسانده است و تنظیم کننده روز دوشنبه بيان کرد که "علل اصلی و 17 اقدام اصلاحی" شناسایی شده توسط این شرکت را پذیرفته است. در حالی که این بدان معناست که تحقیقات اکنون بسته شده است، اسپیس ایکس باید تمام اقدامات اصلاحی را انجام دهد و قبل از اینکه بتواند دوباره با ...

اداره هوانوردی فدرال تحلیل تحقیقات اسپیس ایکس در مورد دومین پرتاب Starship در ماه نوامبر را به پایان رسانده است و تنظیم کننده روز دوشنبه بيان کرد که "علل اصلی و 17 اقدام اصلاحی" شناسایی شده توسط این شرکت را پذیرفته است.

در حالی که این بدان معناست که تحقیقات اکنون بسته شده است، اسپیس ایکس باید تمام اقدامات اصلاحی را انجام دهد و قبل از اینکه بتواند دوباره با استارشیپ پرواز کند، برای مجوز پرتاب اصلاح شده درخواست کند.

رگولاتور روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: FAA در حال ارزیابی درخواست اصلاح مجوز SpaceX است و انتظار دارد که SpaceX اطلاعات مورد نیاز بیشتری را قبل از تصمیم گیری نهایی ارائه دهد.

دومین آزمایش پرواز مداری اسپیس ایکس برای موشک استارشیپ با ارتفاع نزدیک به 400 فوت در ماه نوامبر با اختلافی بسیار بیشتر از آزمایش اول انجام شد: تمام 33 موتور رپتور در تقویت کننده Super Heavy با موفقیت روشن شدند و هیچ کدام در این دوره شکست خوردند. سوختگی صعود نزدیک به سه دقیقه این شرکت همچنین برای اولین بار یک «جدایی در مرحله داغ» بسیار دشوار را انجام داد، که در آن مرحله بالایی Starship روشن شد تا از تقویت کننده دور شود.

اما مانند اولین آزمایش، که در آوریل گذشته انجام شد ، با یک انفجار آتشین در هوا به پایان رسید. هنگامی که هر پرتاب موشکی در طول پرواز با مسائل فاجعه‌باری مواجه می‌شود، FAA چیزی را که به عنوان «تحقیق اشتباه» شناخته می‌شود، باز می‌کند - این چیزی است که در اینجا اتفاق افتاده است. اینها توسط شرکت هدایت می شوند و توسط تنظیم کننده ها تحلیل می شوند، که باید تجزیه و تحلیل را امضا کنند و اطمینان حاصل کنند که اقدامات اصلاحی واقعاً اجرا شده است. پس از اولین آزمایش، FAA به SpaceX دستور داد تا 63 اقدام اصلاحی را انجام دهد.

طبق FAA، این شرکت در نهایت هفت تغییر در تقویت کننده و 10 تغییر در وسیله نقلیه Starship شناسایی کرد:

هفت اقدام اصلاحی تقویت کننده شناسایی شد، از جمله طراحی مجدد سخت افزار خودرو برای افزایش فیلتراسیون مخزن و کاهش شلوغی، مدل سازی به روز شده سیستم کنترل بردار رانش، ارزیابی مجدد تحلیل های موتور بر اساس داده های OFT-2، و الگوریتم های کنترل موتور به روز شده. ده اقدام اصلاحی Starship شناسایی شد، از جمله طراحی مجدد سخت‌افزار برای افزایش استحکام و کاهش پیچیدگی، تغییرات سخت‌افزاری برای کاهش نشتی، تغییرات عملیاتی حذف تخلیه پیشرانه قبل از قطع موتور، به‌روزرسانی‌های تجزیه و تحلیل اشتعال‌پذیری، نصب حفاظت در برابر آتش اضافی، ایجاد راهنمایی‌های تحلیلی، عملکرد تحلیل بار گذرا و به‌روزرسانی‌های مدل‌سازی.»

اسپیس ایکس در به‌روزرسانی‌ای که روز دوشنبه نیز منتشر شد ، برخی از این اقدامات اصلاحی را در یک پس از پرتاب نادر پس از پرتاب ابهام زد و این شرکت اشاره کرد که علت احتمالی ریشه‌ای «جداسازی سریع برنامه‌ریزی‌نشده» تقویت‌کننده - زبان هوافضا برای «انفجار» - یک فیلتر است. انسداد در یکی از موتورهای رپتور. به گفته شرکت، این موتور "به طور انرژی" از کار افتاد، که منجر به از دست دادن کامل بوستر شد.

مرحله بالایی استارشیپ حدود هفت دقیقه پس از پرواز به پایان رسید، زمانی که نشت پیشران آتش‌سوزی را آغاز کرد که ارتباط بین رایانه‌های فضاپیما را قطع کرد. این منجر به خاموش شدن موتور شد، که سپس سیستم خاتمه پرواز خودگردان را برای از بین بردن وسیله نقلیه فعال کرد.

اسپیس ایکس در به روز رسانی گفته است که برخی از این تغییرات سخت افزاری و ارتقاء طراحی قبلاً در نسخه های وسیله نقلیه ای که برای سومین آزمایش پرواز مداری پرواز می کنند، معرفی شده اند. ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت، طی مکالمه ای در پلتفرم رسانه اجتماعی خود، X، بيان کرد که این ماموریت می تواند در هفته دوم مارس انجام شود.

کشتی‌های ستاره‌ای بیشتر آماده پرواز هستند و سخت‌افزار پرواز را در محیط پرواز قرار می‌دهند تا در سریع‌ترین زمان ممکن یاد بگیرند. SpaceX در به‌روزرسانی گفت: بهبود بازگشتی ضروری است زیرا ما در تلاش برای ساخت یک سیستم پرتاب کاملاً قابل استفاده مجدد هستیم که قادر به حمل ماهواره‌ها، محموله‌ها، خدمه و محموله به مدارهای مختلف و مکان‌های فرود زمین، ماه یا مریخ است.

در نهایت، SpaceX در نظر دارد مشخصات کامل ماموریت را تکمیل کند، که شامل تقویت کننده Super Heavy برای تکمیل یک "تقویت پشت سوختگی" و اجرای یک splashdown کنترل شده در خلیج مکزیک است. پس از آن سفینه فضایی نیمی از جهان را به پرواز در می آورد و در اقیانوس آرام فرود می آید.

خبرکاو