سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

7 قانون ساده برای تجسم بهتر داده ها

در این مقاله، نکات برتر خود را برای تجسم موثر داده ها به اشتراک می گذارم، که می تواند به راحتی پیاده سازی شود تا درک و باور داده های شما آسان تر شود. داده ها نقش مهمی در فرآیندهای تجاری مدرن ایفا می کنند و به عنصری حیاتی در تصمیم گیری روزمره ما تبدیل شده اند. چه ما داده‌هایی را برای حمایت از تصمیم‌هایمان ارائه می‌کنیم، یا داده‌های ارائه‌شده توسط دیگران را مصرف می‌کنیم، تجسم مؤثر داده‌ها کلید درک همه آن‌ها ...

در این مقاله، نکات برتر خود را برای تجسم موثر داده ها به اشتراک می گذارم، که می تواند به راحتی پیاده سازی شود تا درک و باور داده های شما آسان تر شود.

داده ها نقش مهمی در فرآیندهای تجاری مدرن ایفا می کنند و به عنصری حیاتی در تصمیم گیری روزمره ما تبدیل شده اند. چه ما داده‌هایی را برای حمایت از تصمیم‌هایمان ارائه می‌کنیم، یا داده‌های ارائه‌شده توسط دیگران را مصرف می‌کنیم، تجسم مؤثر داده‌ها کلید درک همه آن‌ها است.

به‌عنوان یک تحلیلگر داده، من همیشه به تجسم داده‌ها علاقه داشته‌ام، و دائماً به دنبال راه‌هایی برای انتقال داده‌ها به شیوه‌ای قابل دسترس‌تر و قابل درک‌تر هستم.

با این حال، من از نزدیک دیدم که چگونه نادیده گرفتن قوانین اولیه تجسم داده ها می تواند درک داده های شما را دشوار و حتی گمراه کننده کند.

نکات ارائه شده در این مقاله ساده و در عین حال ضروری هستند. آنها به شما کمک می کنند قبل از اینکه به سمت تکنیک های پیشرفته تر حرکت کنید، پایه ای قوی برای تجسم موثر داده ها ایجاد کنید.

هر زمان که ممکن است از نمودارها استفاده کنید

نمودارها روشی قدرتمند برای ارائه داده ها هستند. به جای ارائه داده ها در متن یا جداول ساده، سعی کنید آنها را به نمودار تبدیل کنید. این باعث می شود که داده ها بسیار قابل هضم تر و درک آن آسان تر شود. انواع مختلفی از نمودارها، از جمله نمودار میله ای، نمودار خطی و نمودار دایره ای وجود دارد، پس مطمئن شوید که یکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با داده های شما مطابقت دارد.

اطلاعات متنی در کنار نمودار میله ای

داده های خود را قابل مشاهده کنید

اگر نمی توانید از نمودارها برای ارائه داده های خود استفاده کنید، مطمئن شوید که از نقاط گلوله استفاده کرده و داده های خود را قابل مشاهده کنید. برای قابل مشاهده کردن داده‌های خود، می‌توانید از فونت پررنگ استفاده کنید، اندازه فونت را تغییر دهید و از کاما برای جدا کردن اعداد بزرگ در هزار استفاده کنید.

از برجسته کردن مهمترین اعداد خود و بزرگ کردن آنها نترسید.

پاراگراف تبدیل شده <a href= به یک فهرست ، با ارقام پول به صورت پررنگ" loading="lazy">

نمودارهای پای همیشه بهترین گزینه نیستند

نمودار دایره‌ای مدت‌هاست که ابزاری محبوب برای تجسم داده‌ها بوده است، اما اثربخشی آنها می‌تواند به ماهیت داده‌های ارائه‌شده بستگی داشته باشد. در حالی که نمودارهای دایره ای برای نمایش داده ها با دو دسته عالی هستند، تفسیر نمودارهای دایره ای زمانی که بیش از سه دسته درگیر هستند دشوار می شود.

با وجود محدودیت‌هایشان، نمودارهای دایره‌ای می‌توانند به وضوح نشان دهند که کدام دسته در صورت استفاده مناسب، غالب‌تر است. به عنوان مثال، نمودار زیر را در نظر بگیرید، که نوع دستگاه غالب را در مورد ترافیک نشان می دهد.

نمودار دایره ای ترافیک بر اساس نوع دستگاه: 21% دسکتاپ، 79% موبایل

نمودار دایره ای زیر مثال خوبی از این است که تشخیص بیشترین یا کمترین سهم بین دسته ها در زمانی که تعداد زیادی در یک نمودار وجود دارد چقدر می تواند دشوار باشد.

نمودار دایره ای <a href= که به بخش های زیادی تقسیم شده است" loading="lazy">

پس ، اگر داده های شما بیش از سه دسته دارند، استفاده از یک نوع نمودار متفاوت ممکن است راه حل بهتری باشد.

نمودارهای میله ای کاملاً جهانی هستند

هنگامی که شک دارید، نمودار میله ای معمولا یک انتخاب مطمئن است. آنها برای ارائه بسیاری از داده ها به روشی واضح و مختصر عالی هستند. نمودارهای میله ای یک جایگزین قوی برای نمودارهای دایره ای ارائه می دهند، به ویژه زمانی که بیش از سه دسته داده وجود دارد. مطمئن شوید که نمودار میله ای خود را بر اساس مقادیری که می خواهید برجسته کنید مرتب کنید.

نمودار میله ای ترافیک بر اساس ایالت

از رنگ ها استفاده کنید

رنگ‌ها می‌توانند به جذاب‌تر کردن و درک آسان‌تر داده‌های شما کمک کنند. از رنگ های مختلف برای تمایز بین دسته ها یا برجسته کردن نقاط داده مهم استفاده کنید.

با این حال، مراقب باشید که از رنگ های زیاد استفاده نکنید، زیرا این می تواند نمودار شما را به هم ریخته نشان دهد. در عوض، می‌توانیم با استفاده از سایه‌های مختلف از همان رنگ، بین دسته‌ها تفاوت قائل شویم. این می تواند یک راه موثر برای اطمینان از اینکه نمودار به راحتی خوانده می شود و بیش از حد شلوغ نیست. علاوه بر این، کدگذاری رنگ می تواند برای پیمایش در مقادیر داده مفید باشد.

ترافیک بر اساس نمودار میله ای حالت فقط با سایه های سبز رنگ شده است

از رنگ ها به صورت منطقی استفاده کنید

هنگام استفاده از رنگ‌ها، مطمئن شوید که آنها برای داده‌هایی که ارائه می‌کنید معنی دارند. برای مثال، از رنگ قرمز برای نقاط داده منفی و سبز برای نقاط مثبت استفاده کنید.

دو نسخه <a href= از نمودار میله ای، یکی به رنگ قرمز و سبز برای نشان دادن بهتر مقادیر مثبت و منفی" loading="lazy">

تجسم خود را آماده کنید

برای حرفه ای و زیبا جلوه دادن تجسم خود وقت بگذارید:

برای اطمینان از خوانایی، از فونت ها و نمودارهایی با اندازه مناسب استفاده کنید.

محورها و نقاط داده خود را به وضوح برچسب گذاری کنید تا به مخاطبان خود در درک اطلاعات ارائه شده کمک کنید.

تغییر تنظیمات تجسم پیش فرض را به تنظیمات سفارشی در نظر بگیرید.

همچنین می‌توانید نمودارهای خود را با الگوهای ارائه، رنگ‌های برند و فونت‌ها سفارشی کنید تا از نظر بصری جذاب و مطابق با هویت برند شما باشند.

دو نمودار میله ای با هم مقایسه شدند، یکی <a href= به وضوح بیشتر از دیگری برچسب گذاری شده است" loading="lazy">

نتیجه

تجسم داده ها نقشی حیاتی در آسان کردن درک و اعتماد به داده های شما دارد. با پیروی از این نکات و ترفندهای ساده، می توانید نمودارهای جذاب و کاربردی ایجاد کنید که به شما در برقراری ارتباط واضح تر داده ها کمک می کند.

اگر از این مقاله لذت بردید، Building Interactive Data Visualizations با D3.js و React و The Best React Chart Libraries for Data Visualization در سال 2024 را تحلیل کنید.

خبرکاو