متن خبر

۱۰ برابری شدن گیشه نوروز ۱۴۰۳ به نسبت نوروز سال گذشته

۱۰ برابری شدن گیشه نوروز ۱۴۰۳ به نسبت نوروز سال گذشته

شناسهٔ خبر: 459002 -




به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،اکران ۱۴۰۳، نیامده، رکورد زد. درحالی‌که برخی از فعالان سینما بر این عقیده هستند که رکوردشکنی‌های سینما در سال ۱۴۰۲، تصادفی بوده و نمی‌تواند به یک روال مداوم تبدیل شود، اما تخمین‌ها نشان می‌دهد که اکران امسال، می‌تواند به‌مراتب چابک‌تر و هوشمندانه‌تر از اکران سال گذشته عمل کند.

نخستین نشانه چنین وضعیتی را می‌توان در بسته نوروزی امسال مشاهده کرد که فیلم‌های خوبی در نظر گرفته شده‌اند. هرچند که باید وزن اصلی را بر روی اکران عیدفطر گذاشت اما این اکران نوروز نیز قابلیت‌های بسیاری برای یک حضور غافلگیرانه دارد.

نخستین رکوردی که برای سینمای ۱۴۰۳ محقق شد، فروش افتتاحیه فیلم تمساح خونی بود. فیلم جواد عزتی در روز نخست نمایش خود، یک رکوردشکنی خوب را تجربه کرد و موفق شد تا با جذب ۱۸ هزار و ۲۰۰ مخاطب، رکورد ۲ ساله تعداد مخاطب در روز نخست نمایش یک فیلم را از آن خود کرده و یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان بفروشد.

رکوردشکنی دوم اکران امسال نیز به افتتاحیه تمساح خونی تعلق داشت. این فیلم موفق شد تا در سه روز نخست نمایش خود، بیش از ۱۱۰ هزار نفر را به سینماها بکشاند. تمساح خونی در افتتاحیه خود ۱۱۰ هزار و ۲۰۰ مخاطب داشت و با نمایش در ۲۱۹۲ سانس، ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را به گیشه واریز کرد.

رشد ۷ برابری مخاطب و ۱۰ برابری گیشه

غافلگیری سوم اما شیرین‌تر است. اکران ۱۴۰۳ موفق شد تا از زمان رونمایی تا لحظه سال تحویل، ۱۰ برابر گیشه سال گذشته فروش داشته باشد. بنا بر این گزارش، فیلم‌های اکران امسال موفق شدند تا آخرین روز سال گذشته، ۲۴ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان فروش داشته باشند حال آن‌که این رقم برای اکران نوروزی سال گذشته، ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان بود. طی روزهای پایانی سال ۱۴۰۱، سینماها پذیرای ۶۴ هزار مخاطب بودند اما تعداد مخاطبان اکران نوروز ۱۴۰۳ طی ۱۴ روز انتهایی اسفند، به ۴۴۰ هزار نفر رسید.

اکران ۱۴۰۳ موفق شد تا آخرین روز سال گذشته، ۲۴ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان فروش داشته باشند حال آن‌که این رقم برای اکران نوروزی سال گذشته، ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان بودالبته نیاز به توضیح است که ۴ فیلم اکران نوروزی سال گذشته از ۲۴ اسفند به روی پرده رفتند اما تمساح خونی، از ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ نمایش داده شد. ۴ فیلم دیگر از ۲۳ اسفند، بی‌بدن از بیست‌وچهارم و آسمان غرب هم تقریبا به اکران پیش از عید نرسید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که اکران نوروزی سال گذشته در شرایطی از ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ آغاز شد که شرایط نرمال بود حال آن‌که فیلم‌های اکران نوروزی امسال به استثنای تمساح خونی، همگی با آغاز ماه رمضان به روی پرده رفتند.

پس به این نتیجه می‌رسیم که دو اکران نوروزی با وجود شرایط نسبتا متفاوتی داشتند، تقریبا می‌توانند مورد مقایسه قرار بگیرند. بهترین عملکرد گیشه نوروز ۱۴۰۱ تا پیش از آغاز سال جدید را کمدی فسیل داشت که طی ۶ روز نمایش، ۵۳ هزار نفر را به سینما کشاند و ۲ میلیارد تومان نیز فروخت. حال آن‌که بهترین عملکرد اکران امسال تا پیش از آغاز سال نو، متعلق به کمدی تمساح خونی است که طی ۱۴ روز، ۳۸۱ هزار مخاطب داشت و توانست ۲۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بفروشد.

آیا مخاطبان امسال به ۳۳ میلیون نفر سال ۷۹ می‌رسد؟

این اتفاق، نوید بسیارخوبی برای اکران ۱۴۰۳ است که یک افتتاحیه پررونق را شاهد بوده است. حال آن‌که برخی معتقد بودند نوروز امسال به دلیل تلاقی با ماه مبارک رمضان و قرار گرفتن لیالی قدر در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی، می‌تواند منجر به رکود مخاطب شود اما این اتفاق نه‌تنها تا امروز محقق نشده بلکه آمارها از صعود میزان مخاطب و فروش بیشتر طی نخستین روز سال حکایت می‌کنند.

فسیل در نخستین روز سال گذشته که با ماه رمضان تلاقی نداشت، ۱۵ هزار مخاطب داشت و ۸۰۰ میلیون تومان فروخت حال آن‌که «تمساح خونی» در روز اول فروردین که نهمین روز ماه مبارک رمضان بود، با جذب حدود ۲۷ هزار مخاطب، به فروش ۲ میلیارد تومانی رسیدفسیل در نخستین روز سال گذشته که با ماه رمضان تلاقی نداشت، ۱۵ هزار مخاطب داشت و ۸۰۰ میلیون تومان فروخت حال آن‌که تمساح خونی در روز اول فروردین که نهمین روز ماه مبارک رمضان بود، با جذب حدود ۲۷ هزار مخاطب، به فروش ۲ میلیارد تومانی رسید.

۱۰ برابری شدن گیشه نوروز ۱۴۰۳ <a href= به نسبت نوروز سال گذشته" height="467" src="https://media.khabaronline.ir/d/2024/03/21/4/6007868.jpg?ts=1710999571000" width="700">

پس از هر زاویه‌ای که به اکران نوروزی امسال نگاه کنیم می‌بینیم که رشد قابل‌توجهی محقق شده است و این عملکرد برای اکرانی که شاید حساب چندانی روی آن باز نمی‌شد، بسیار ارزنده به حساب می‌آید.

با توجه به تصاعدی شدن روند استقبال از آثار نوروزی طی روزهای آینده و برنامه‌ریزی بسیار خوبی که برای اکران عیدفطر در نظر گرفته شده، می‌توان با قطعیت اعلام کرد که گیشه بهاری سینماهای کشور، یک رکوردشکنی خوب را به‌نسبت بهار پربار سال گذشته شاهد خواهد بود. در گام بعدی اگر برنامه‌ریزی هوشمندانه‌ای برای اکران بعد از تعطیلات خرداد و متعاقبا ماه‌های محرم و صفر در نظر گرفته شود می‌توان با امیدواری بالایی اعلام کرد که گیشه امسال با استقبال بیش از ۳۰ میلیونی مخاطب، می‌تواند به مرز ۲۰۰۰ میلیارد تومان برسد. هرچند که رکوردشکنی مخاطب ۳۳ میلیونی که متعلق به سال ۷۹ است نیز چندان دور از دسترس نیست و با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه، قابل تحقق خواهد بود.

فعلا و طی حدود دوهفته‌ای که از آغاز اکران ۱۴۰۳ می‌گذرد، این ۳ غافل‌گیری توانسته روح امید را در کالبد سینمای ایران بدمد و فعالان سینما و دلسوزان این هنر را امیدوار نگاه دارد که قرار است اتفاق‌های خوبی در اکران امسال سینماها رخ دهد.

۲۲۰۵۷

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر




تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است