متن خبر

فناوری عمیق فرانسوی Diamfab امیدها را برای نیمه هادی های الماسی برای حمایت از انتقال سبز متبلور می کند.

فناوری عمیق فرانسوی Diamfab امیدها را برای نیمه هادی های الماسی برای حمایت از انتقال سبز متبلور می کند.

شناسهٔ خبر: 460595 -
با سرازیر شدن بودجه بیشتر به فناوری عمیق برای رسیدگی به مشکلات جهانی دشوار مانند تغییرات آب و هوا، کارآفرینان دکترا که از دانشگاه ها و آزمایشگاه های برتر اروپا بیرون می آیند به طور فزاینده ای تحقیقات خود را به شرکت ها تبدیل می کنند.

اسپین‌آوت فرانسوی Diamfab، که در سال 2019 تأسیس شد، یک نمونه است. بنیانگذاران آن، مدیر عامل شرکت گوتیه چیکو و مدیر ارشد فناوری خالد دریش، هر دو دکترای نانوالکترونیک و محققین شناخته شده در زمینه الماس نیمه رسانا، موسسه نیل، آزمایشگاه مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) را با دو اختراع تحت مجوز ترک کردند. کمربند آنها

از آن زمان، Chicot و Driche ثبت اختراعات بیشتری را به ثبت رساندند و یکی از بنیانگذاران سوم، Ivan Llaurado را به عنوان مدیر ارشد درآمد و مدیر شراکت خود معرفی کردند. آنها همچنین یک دور 8.7 میلیون یورویی سرمایه از Asterion Ventures، صندوق فناوری بذر فرانسوی Bpifrance، Kreaxi، Better Angle، Hello Tomorrow و Grenoble Alpes Métropole جمع آوری کردند.

این علاقه به این دلیل است که الگوی الماس های نیمه رسانا در دو سال گذشته تغییر کرده است. چیکوت به TechCrunch گفت: «الماس‌ها دیگر یک موضوع آزمایشگاهی نیستند: آنها با استارت‌آپ‌ها، با تولیدکنندگان علاقه‌مند به این حوزه و با شرکای اطراف خود به یک واقعیت صنعتی تبدیل شده‌اند.

خارج شدن از آزمایشگاه

سیلیکون هنوز هم پرکاربردترین ماده نیمه هادی در الکترونیک است زیرا در همه جا حاضر و ارزان است. اما این امید وجود دارد که گزینه های دیگر روزی بهتر از آن عمل کنند و نه فقط در آزمایشگاه ها. تصمیم تسلا برای استفاده از کاربید سیلیکون به جای سیلیکون گام مهمی در این راستا بود و الماس می‌تواند بعدی باشد.

از آنجایی که الماس به طور طبیعی در برابر دماهای بالا مقاوم‌تر است و از نظر انرژی کارآمدتر است، Diamfab آینده‌ای را پیش‌بینی می‌کند که در آن یک جزء معین به سطح بسیار کوچک‌تری از الماس مصنوعی نسبت به کاربید سیلیکون نیاز خواهد داشت که آن را از نظر قیمت رقابتی می‌کند.

هدف بلندمدت این شرکت ساخت نیمه هادی های کارآمدتر با ردپای کربن پایین تر است و در عین حال از آنچه Chicot به عنوان «برق شدن جامعه» یاد می کند، از حمل و نقل حمایت می کند.

الکترونیک مبتنی بر الماس درها را به روی برنامه‌های کاربردی در زمینه الکترونیک قدرت باز می‌کند - به باتری‌ها و شارژرهای کوچک‌تر با استقلال بیشتر فکر کنید، زیرا کنترل دمای کمتری مورد نیاز است، که به ویژه برای بخش خودرو و تحرک الکتریکی مرتبط است. اما ویفرهای الماسی می‌توانند برای باتری‌های هسته‌ای، فناوری فضایی و محاسبات کوانتومی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

مورد الماس به‌عنوان جایگزین بهتری برای سیلیکون از هیچ‌جا نمی‌آید. Diamfab بر اساس 30 سال تحقیق و توسعه موسسه نیل برای رشد الماس مصنوعی ساخته شده است. بنیانگذاران آن می خواستند این فناوری را از آزمایشگاه خارج کنند. چیکوت گفت: «ما می‌خواستیم پیشگامان مفیدی باشیم.

دریافت جایزه بزرگ هیئت داوران آی‌لب در سال ۲۰۱۹ نقطه عطفی برای این شرکت بود. این برنامه با همکاری مؤسسات فرانسوی، کمک‌های مالی و حس اعتباری را به همراه داشت که به درون و برون تیم کمک کرد.

چیکوت گفت: با این مهر تأیید، «بانک‌ها به شما اعتماد می‌کنند حتی اگر فروش نداشته باشید.» دریافت این جایزه در ابتدا یک امتیاز واقعی بود. و این تا حدی به این دلیل بود که ما فناوری فوق‌العاده‌ای داریم و تا حدودی به این دلیل که این فناوری برای جهان بسیار مهم است. »

الماس وعده می دهد

بانک سرمایه گذاری بخش دولتی فرانسه Bpifrance، یکی از سازمان دهندگان جوایز i-Lab، با تامین مالی از صندوق فن آوری فرانسوی، که Bpifrance از طرف دولت فرانسه به عنوان بخشی از طرح فرانسه 2030 مدیریت می کند، دیامفاب را دو برابر می کند.

هنگامی که سیلیکون به یک کالا تبدیل شد، ویفرهای الماسی با ارزش گفت ه بالای دیامفاب می‌توانند در اروپا ساخته شوند و به دلیل کارایی بالاتر آن‌ها، که به انتقال سبز نیز مرتبط است، با قیمتی عالی فروخته شوند. کربن زدایی یکی از اهداف کلیدی فرانسه 2030 است و الماس می تواند کمک کند.

ردپای کربن آن‌ها به دلیل سطح کوچک‌تری که الماس در مقایسه با کاربید سیلیکون به آن نیاز دارد سبک‌تر است، اما همچنین به این دلیل که دیام‌فاب الماس‌های خود را از متان سنتز می‌کند. در آینده، این منبع می‌تواند بیومتان باشد و به این محصول جانبی بازیافت، یک خروجی تجاری بدهد.

دیود ویفر دیامفاب

اعتبار تصویر: Diamfab

با این حال، بیشتر این موارد هنوز در آینده است. Diamfab دهه‌ها از اهداف خود فاصله ندارد، اما او میگوید که به پنج سال زمان نیاز دارد تا فناوری‌اش بتواند از تولید انبوه ویفرهای الماسی متناسب با نیازهای صنعت پشتیبانی کند. این بدان معناست که دانش خود را در رشد و دوپینگ لایه‌های الماس بر روی ویفرهای یک اینچی، و استفاده از آن بر روی ویفرهای چهار اینچی که کاربید سیلیکون از قبل روی آن‌ها کار می‌کند، استفاده کنید. حتی با وجود بودجه کافی برای حمایت از یک خط تولید آزمایشی کوچک، این کار چند سال طول خواهد کشید.

این افق پنج ساله باعث شد که Diamfab برای برخی از VCها ممنوع باشد. اگرچه اینها ممکن است با ایده صنعتی سازی مجدد اروپا با نوآوری های پیشرفته موافق باشند، چرخه نقدینگی آنها این نوع سرمایه گذاری ها را دشوارتر می کند. اما Chicot در نهایت توانست 8.7 میلیون یورو را جمع کند که به استارتاپ کمک می کند تا مرحله پیش از صنعتی شدن خود را طی کند.

گرنوبل، یک مرکز فناوری عمیق

چیکوت گفت، گروهی از سرمایه‌گذارانی که حول Diamfab تجمع کرده‌اند، "متعادل" هستند، از جمله بازیگران عمومی، صندوق همیشه سبز Asterion Labs و حامیان منطقه Diamfab، Auvergne-Rhône-Alpes، و شهر آن گرنوبل.

در حالی که تبلیغات موجهی در اطراف هوش مصنوعی در پاریس وجود دارد، گرنوبل ممکن است نزدیک‌ترین مکان به دره سیلیکون فرانسه باشد. به لطف لوئیس نیل فیزیکدان برنده جایزه نوبل، تمرکز شهر آلپاین بر الکترونیک آن را به یک مرکز فناوری عمیق تبدیل کرد که اکنون نیز بخشی از گفتگو در مورد فناوری سبز و فناوری مستقل است.

استارت‌آپ‌های گرنوبل که به ذهن متبادر می‌شوند عبارتند از Verkor که بیش از 2 میلیارد یورو برای کارخانه عظیم خود در شمال فرانسه تضمین کرد و Renaissance Fusion که سال گذشته 16.4 میلیون دلار برای ساخت فناوری همجوشی هسته‌ای در اروپا جمع‌آوری کرد. اما Diamfab ممکن است از مشارکت خود با بازیگران بزرگتر با روابط محلی، از جمله CEA، Schneider Electric، Soitec و STMicroelectronics سود بیشتری ببرد.

شکی نیست که نیمه هادی های بیشتری از کوه های آلپ فرانسه بیرون خواهند آمد. از آنجایی که اتحادیه اروپا و ایالات متحده قوانین تراشه را برای کاهش وابستگی خود به آسیا تصویب کردند، فرانسه قرار است 2.9 میلیارد یورو برای کارخانه مشترک آینده STMicroelectronics و GlobalFoundries کمک کند و Soitec اخیراً چهارمین کارخانه را در همان نزدیکی افتتاح کرد. اکنون Diamfab امیدوار است بتواند نقشی را ایفا کند و پتانسیل کامل الماس را در نیمه هادی ها آزاد کند.

خبرکاو

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است