سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

روح الله زمانی: از خود گذشتگی شهدا کاری فرا انسانی است

مهسا بهادری: این روزها با نگاهی اجمالی به آثار حاضر در جشنواره فیلم فجر متوجه می‌شویم که بخش زیادی از این آثار در حوزه دفاع مقدس ساخته شده‌اند، پرداخت‌های متفاوت به زندگی شهدا و نگاه‌های متفاوت به عملیات‌ها ماحصل همین آثار حاضر است؛ اما تا به امروز یک مسئله‌ای جامانده و آن چند روز ابتدایی جنگ است که همواره مغفول مانده، چند روز ابتدایی که هنوز هیچ ایرانی نمی‌دانست چرا عراق به آن‌ها حمله می‌کند و در ...

مهسا بهادری: این روزها با نگاهی اجمالی به آثار حاضر در جشنواره فیلم فجر متوجه می‌شویم که بخش زیادی از این آثار در حوزه دفاع مقدس ساخته شده‌اند، پرداخت‌های متفاوت به زندگی شهدا و نگاه‌های متفاوت به عملیات‌ها ماحصل همین آثار حاضر است؛ اما تا به امروز یک مسئله‌ای جامانده و آن چند روز ابتدایی جنگ است که همواره مغفول مانده، چند روز ابتدایی که هنوز هیچ ایرانی نمی‌دانست چرا عراق به آن‌ها حمله می‌کند و در این میان نظامی و غیرنظامی همه یکی شدند، اسلحه به دست گرفتند و از جان گذاشتند تا حتی یک عراقی نتواند به داخل کشور نفوذ کند و صدامی که فکر می‌کرد سه روزه می‌تواند به تهران برسد، حالا مانده بود مقابل غیور مردانی چون شهید شیرودی و دیگر شهدا و هشت سال جنگید تا در نهایت آرزوی رسیدن به ایران را با خود به گور ببرد.

محمد عسگری کارگردان فیلم «آسمان غرب» درباره این اثر او میگوید : من تلاش کردم یک چهره غیرتی از نیروهای ارتش نشان بدهم. اعتقاد دارم حق ارتش در سینما ادا نشده است. مگر می شود ارتشی حق نداشته باشد؟! من دوست داشتم بغضی نسبت به سینما در گلوی ارتشی‌ها نباشد. من خلبان‌های هوانیروز را جمع کردم تا فیلم را ببینند. روز تماشای فیلم در کنار این عزیزان مثل یک ظهر عاشورا بود و به پهنای صورت اشک می‌ریختند. بچه‌های هوانیروز مرا می بوسیدند چون من مسیر درستی رفتم. یک خلبان وقتی در هلکوپتر کبری می‌نشیند در یک تابوت متحرک پای می‌گذارد. من واقعا قدردان تک تک ارتشی‌ها هستم که برای آرامش من و خانواده‌ام در ماموریت‌های مختلف تلاش می کنند و خانواده های پرسنل ارتش را ستایش می کنم. باید فیلمی در ستایش همسران پرسنل ارتش بسازیم. پرسنل نیروی زمینی و هوانیروز بی نظیر هستند و علاقه‌مند هستم در همین فستیوال یک اکران ویژه برای همرزمان شهید شیرودی برگزار کنم. باور کنید از بردن اسمشان دریغ دارند و اغلب می‌گویند راجع به شهدا فیلم بسازید و اسم ما نباشد، این بزرگی در فرماندهان ارتش هست.

روح الله زمانی هم یکی از بازیگران این فیلم سینمایی است که درباره درباره حقی که شهدا بر گردن ما دارند گفت: من به شخصه یک علاقه بسیار ویژه‌ای به شهدا دارم، و شهدا بیش از آن چیزی که فکر کنید بر گردن ما حق دارند و اگر آن‌ها نبودند، ما هم الان نبودیم، به نظر من کم‌ترین کاری که می‌توانم برای شهدا انجام دهم، همین است که طوری بتوانم بازی کنم و ایفای نقش کنم که دست‌کم در ذهن همسن و سال‌های خودمان بتوانم شهدا را زنده نگه دارم.

این بازیگر با اشاره به ایثار شهدا ادامه داد: امن همیشه به این فکر می‌کنم که در جایگاهی نیست که درباره این شهدا صحبت کنم ولی تنها چیزی که خود روح‌الله زمانی از این قهرمانان فهمید و تنها چیزی که به قلب و مغز رسید ایثار بود و واقعا چیزی به جز این نیست.

روح‌الله زمانی درباره حس و حالش هنگام بازی در این نقش گفت: هنگام بازی در این فیلم حس و حال بسیار متفاوتی داشتم و حتی نمی‌توانم آن را توصیف کنم اینکه یک فرصت داشته باشی که بتوانی این قهرمانان را در ذهن مخاطب زنده کنی حس فوق‌العاده‌ای دارد و یک چیزی که درباره این شهدا باقی می‌ماند این است که جان و حیات چیز بسیار ارزشمندی است و آدم‌ها زمانی که یک عزیزی را از دست می‌دهند یا در موقعیت خطرناک قرار می‌گیرند ارزش آن را درک می‌کنند و در ذهن هیچ‌کس قابل توصیف نیست که این افراد چقدر بزرگ بودند که جان دیگران را با ارزش‌تر از جان خود دانستند و آن را در طبق اخلاص قرار دادند و صادقانه برای کشور و مردمشان جنگیدند.

۲۴۵۲۴۵

خبرکاو