سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

دستورات لینوکس برای بررسی میزان فضای باقی مانده روی عرشه

بررسی فضای دیسک سیستم لینوکس شما برای کنترل و اطمینان از عملکرد روان سیستم مهم است. علاوه بر این، می‌توانید با استفاده از دستوراتی مانند df ، du ، ls و ncdu ، فضای ذخیره‌سازی باقی‌مانده روی دیسک خود را تحلیل و مدیریت کنید. به طور کلی، این ابزارها به شما کمک می کنند تا یک سیستم کارآمد و منظم را حفظ کنید. در این مقاله، چهار دستور برتر برای تحلیل فضای دیسک در لینوکس را ...

بررسی فضای دیسک سیستم لینوکس شما برای کنترل و اطمینان از عملکرد روان سیستم مهم است. علاوه بر این، می‌توانید با استفاده از دستوراتی مانند df ، du ، ls و ncdu ، فضای ذخیره‌سازی باقی‌مانده روی دیسک خود را تحلیل و مدیریت کنید. به طور کلی، این ابزارها به شما کمک می کنند تا یک سیستم کارآمد و منظم را حفظ کنید.

در این مقاله، چهار دستور برتر برای تحلیل فضای دیسک در لینوکس را تحلیل خواهیم کرد.

چگونه فضای دیسک چپ را در لینوکس تحلیل کنیم؟

برای تحلیل فضای خالی روی دیسک خود، می توانید از دستورات زیر استفاده کنید:

df

دو

ls

ncdu

اکنون، اجازه دهید استفاده از دستورات ذکر شده در بالا را تحلیل کنیم.

روش 1: تحلیل فضای دیسک با دستور df

دستور df در لینوکس به شما اطلاعاتی در مورد میزان فضای استفاده شده در تمام مناطق ذخیره سازی متصل نشان می دهد.

برای درک راحت تر اطلاعات، می توانید از گزینه -h با دستور df در لینوکس استفاده کنید:

این گزینه اندازه ها را در واحدهایی مانند مگابایت و گیگابایت نشان می دهد و خروجی را برای انسان قابل خواندن تر می کند.

روش 2: تحلیل فضای دیسک با دستور ls

می‌توانید از دستور ls Linux با گزینه‌های -lh برای فهرست کردن فایل‌ها در یک فهرست به همراه اندازه‌های آن‌ها در قالبی قابل خواندن برای انسان استفاده کنید:

$ ls -lh /home/linux

روش 3: تحلیل فضای دیسک با du Command

زمانی که می خواهید ببینید یک دایرکتوری خاص چقدر فضای اشغال کرده است، از دستور du در لینوکس استفاده کنید. این به شما کمک می کند میزان استفاده از فضای ذخیره سازی را در یک پوشه خاص تحلیل کنید.

برای نتایج واضح، -h را به دستور du در لینوکس برای اندازه‌های قابل خواندن توسط انسان اضافه کنید. همچنین، می‌توانید از –max-depth برای محدود کردن جستجو به سطوح دلخواه استفاده کنید:

$ du -h –max-depth=2 /home/linux

در نتیجه، خروجی فقط اندازه زیر شاخه ها را نشان می دهد.

روش 4: تحلیل فضای دیسک با دستور ncdu

برای مشاهده جزئیات فضای دیسک و پیمایش دایرکتوری ها در لینوکس، می توانید از دستور ncdu استفاده کنید. با این حال، قبل از استفاده از آن، ابتدا باید آن را نصب کنید:

$ sudo apt-get install ncdu

اکنون دستور ncdu / را اجرا می کنیم:

$ sudo ncdu /

این دستور ncdu را با مجوزهای ویژه باز می‌کند و به آن اجازه می‌دهد اطلاعات دقیقی در مورد نحوه استفاده از فضای دیسک در فهرست اصلی اسکن و نشان دهد.

به‌علاوه، می‌توانید فهرستی خاص را برای مشاهده اطلاعات دقیق، مانند کل استفاده از دیسک، اندازه ظاهری، و تعداد آیتم‌های موجود در آن قرار دهید:

$ ncdu /home/karim

نتیجه

در این نوشته، محتوای مربوط به دستورات لینوکس مانند df، du، ls و ncdu را برای تحلیل و مدیریت فضای دیسک پوشش داده‌ایم. به کارگیری این روش ها به شما کمک می کند تا فضای ذخیره سازی سیستم خود را به طور موثر درک کرده و سازماندهی کنید.

اطلاعات بیشتر:

https://greenwebpage.com/community/

خبرکاو