متن خبر

خزاعی: سینماگرانِ کنج عزلت گزیده به صحنه برگردند

خزاعی: سینماگرانِ کنج عزلت گزیده به صحنه برگردند

شناسهٔ خبر: 444726 -
رئیس سازمان سینمایی شامگاه اول بهمن ماه در ادامه سخنانش بيان کرد : در سال ۱۴۰۳ با توجه به روند تولیدی که شکل گرفته، مجوزهای صادر شده و همراهی بخش های خصوصی ،ارگانی و دولتی؛ وضعیت مطلوب و قابل قبولی پیش‌بینی می‌شود. همین جا، از سینماگران خوبی که کنج عزلت گزیده‌اند دعوت می‌کنیم باتوجه به فضای رونق و همدلی‌ای که در جامعه شکل گرفته برای تولید اثر وارد عرصه شوند تا شاهد محصولات انها باشیم و مردم از این اثار بهره‌مند شوند. البته علت عدم حضور برخی از سینماگران حوزه اجتماعی، شرایط عمومی کشور در سال گذشته بوده که امروز این شرایط تغییر کرده است‌ و می‌توان این نوید را بدهیم که سال اینده شاهد آثار درخشانی بر پرده سینما باشیم.

محسن خباز: امسال، سال گشایش اقتصادی است

در ابتدای این مراسم محسن خباز بهره بردار پردیس سینمایی زیمامال گفت: گروه سینمایی هنر شهر آفتاب از سال ۹۴ با همکاری هنرمندان شیراز فعالیت خود را آغاز کرده و امیدوارم این گروه بتواند خدمت خود را به سینمای کشور ادامه دهد. امسال سال گشایش اقتصادی است و امیدوارم در بخش توسعه سینمایی ، تولید و اکران آثار ارزشمندی به سینما ارائه شود. پردیس سینمایی زیمامال با ۴ سالن سینما و ۳۳۸ صندلی طی ۱۰ سال، ساخته شده است.

وی گفت : ضمن قدردانی و تشکر ، از رئیس سازمان سینمایی تقاضا دارم روند حمایتش را در بخش سیاست گذاری و توسعه سینمایی کشور ادامه دهد. چرا که در بخش توسعه زیر ساخت‌ها ما خود را شناسانده ایم. تبدیل این پردیس به سینما ظرفیتی برای فرهنگ و سینماست و از لحاظ فرهنگی و مادی مستلزم نگاه سخاوتمندانه‌ای از جانب مدیران سینمایی است.

ساداتیان: با اکران فیلم های مطلوب، سینما به حمایت دولت نیاز ندارد

در ادامه این مراسم سیدجمال ساداتیان نماینده تهیه‌کنندگان سینما گفت: هر پرده سینمایی را باید قدر بدانیم چرا که از لحاظ استاندارد نمایشی بسیار عقب هستیم.

وی عنوان کرد: اراده بخش خصوصی در این فعالیت، نوعی همت است که مستلزم همراهی دولت است. در دولت های گذشته حمایت های گسترده ای از توسعه فرهنگی سینما نشده است، ولی طی دوسال اخیر شاهد همراهی ‌و حمایت خوبی از سوی سازمان سینمایی هستیم. خوشبختانه امسال از لحاظ اقتصاد سینما و رونق گیشه با وجود چند فیلم به درصد خوبی از استقبال جامعه رسیده ایم .مهمترین سرگرمی در کشور ، موسیقی و سینماست که باید زیر ساخت های آن فراهم شود.

ساداتیان اظهار کرد: همراهی بخش خصوصی نیاز به نگاه حمایتی حاکمیت دارد. آمار سرانه صندلی ها و سالن های سینمایی خوب است اما رونق آن مستلزم فیلم های خوب و جذب مخاطب نیز، هست .با اکران فیلم‌های مطلوب، سینما به حمایت دولت نیاز نخواهد داشت و مستقل می‌شود.

حبیب اسماعیلی: به تقویت ژانر اجتماعی نیازمندیم

در ادامه حبیب اسماعیلی ، نماینده پخش کنندگان سینما گفت: در سال های گذشته برای اکران فیلم به دلیل محدودیت سالن های سینما دچار مضیقه بوده‌ایم و امروز با سیاست درست سازمان سینمایی به نقطه اوج رسیده ایم و در این زمینه بخش خصوصی تاثیر بسیاری داشته است و به جای سرمایه گذاری در واحدهای تجاری ، به سینما بها داده است.

وی گفت :در زمینه مباحث مالیاتی و برخی هزینه های عمومی باید به اهالی سینما کمک شود. از لحاظ آماری در تولید فیلم در سطح خوبی هستیم ولی در جذب مخاطب همچنان نیاز به مطالعه و اسیب شناسی داریم. در شرایط امروز فیلم های کمدی مخاطب پسند هستند اما به تقویت ژانر آثار اجتماعی نیاز داریم تا در ژانرهای مختلف شاهد تولید آثار خوبی برای سینما و مخاطبان باشیم.

خزاعی: قدردان سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در بخش دیگر این مراسم گفت: امروز خیلی خوشحالم که سالن دیگری به سالن‌های کشور اضافه شد و شخصا قدردان سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هستم که اگر در کنار بخش دولتی نباشند ما نمی‌توانیم به صورت جدی به توسعه در کشور فکر کنیم. روزی که بنده به سازمان سینمایی‌ آمدم، سینمای بی‌جانی را تحویل گرفتم که با تنفس مصنوعی ادامه حیات می‌داد.

وی گفت : بعد از دوران کرونا، ریزش جدی و قهر مخاطب سینما و وضعیت نامناسب تولید، منجر به نگرانی همه اهالی و خانواده سینما و ناامیدی شده بود که ادامه آن ورشکستگی در پی داشت.

خزاعی: سینماگرانِ کنج عزلت گزیده <a href= به صحنه برگردند" height="1049" src="https://media.khabaronline.ir/d/2024/01/22/4/5978414.jpg?ts=1705900352000" width="700">

خزاعی عنوان کرد: مراجعه سرمایه‌گذاران به پلتفرم‌ها و تلاش برای ساخت و آثار در این حوزه مطرح شده بود. امروز به همت بخش خصوصی و سینماگران شاهد رونق سینمای ایران هستیم و اگر مراجعه و پشتوانه مردم به سالن‌ها، تولید آثار قابل قبول و بخش خصوصی نبود سینما به این مرحله پیشرفت و توسعه نمی رسید.

فصل جدید تولید در سینما آغاز شده است

وی اظهار داشت: امروز با سیاست گذاری و بنیان گذاری افق های جدید شاهد تولید فیلم در ژانرهای مختلف هستیم. آثار متنوع در ژانر کمدی، کودک، پلیسی، دینی و فانتزی جریان پیدا کرده است در حالی که در گذشته تنها فیلم اجتماعی و دفاع مقدس داشته ایم . در کنار توسعه و رونق سالن ها، فصل جدیدی برای تولید سینما آغاز شده است.

سینماگران کنج عزلت گزیده به صحنه برگردند

رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: در سال ۱۴۰۳ با توجه به روند تولیدی که شکل گرفته، مجوزهای صادر شده و همراهی بخش های خصوصی ،ارگانی و دولتی وضعیت مطلوب و قابل قبولی پیش‌بینی می‌شود. همین جا، از سینماگران خوبی که کنج عزلت گزیده‌اند دعوت می‌کنیم باتوجه به فضای رونق و همدلی‌ای که در جامعه شکل گرفته برای تولید اثر وارد عرصه شوند تا شاهد محصولات انها باشیم و مردم از این اثار بهره‌مند شوند. البته علت عدم حضور برخی از سینماگران حوزه اجتماعی شرایط عمومی کشور در سال گذشته بوده که امروز این شرایط تغییر کرده است‌ و می‌توان این نوید را بدهیم که سال اینده شاهد آثار درخشانی بر پرده سینما باشیم.

وی گفت :بی‌تردید خانواده سینما طی دوسال اخیر با چالش های سنگینی مواجه بوده اند و سینمای کم جان پسا کرونا نیاز به احیا داشت که امروز اتفاق افتاده است. قطعا در شرایط سخت اقتصادی و بحرانی یک‌خانواده نمی‌توان قصه شاهنامه بيان کرد بلکه احیای اقتصاد سینما اولویت نخست ما بوده است که خوشبختانه با همت و همراهی مردم و سینماگران محقق شد.

خزاعی ادامه داد: طبیعی است که بعد از این‌رونق واحیا است که می‌توان درباره سایر اولویت‌های سینما از جمله نیازهای فرهنگی و اجتماعی برنامه‌ریزی و ‌تصمیم‌گیری کرد. سینما دچار بحران‌های عمیقی بوده است که نخست ناچار به مدیریت این بحران‌ها بوده‌ایم. سازمان سینمایی، شورای صنفی و فعالان این حوزه دست به دست هم داده‌اند تا امروز شاهد شکوفایی و جهش مجدد و رونق اقتصاد سینمای ایران باشیم. این در حالی است که در ابتدای سال ۱۴۰۲ با توجه به وضعیت موجود و اقتصاد پیش‌رو این وضعیت موجود قابل پیش‌بینی نبود ولی با همدلی و همگرایی همکاران و صنوف سینمایی این فضای امیدبخش رقم خورد که منجر به توسعه زیرساخت های سینمایی و جهاد سینماسازی شده است.

وی خاطر نشان کرد: البته در این راستا همت بخش خصوصی و مصوبات شورای عالی سینما و ورود جدی دولت به حوزه توسعه سینماها نیز امید تازه‌ای را رقم زد.

خزاعی: سینماگرانِ کنج عزلت گزیده <a href= به صحنه برگردند" height="467" src="https://media.khabaronline.ir/d/2024/01/22/4/5978412.jpg?ts=1705900350000" width="700">

توسعه زیرساخت نیازمند اقدامات فراگیر ملی است

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه درحال حاضر به رغم روند فعلی توسعه، همچنان در زمینه زیرساخت نیازمند اقدامات فراگیر ملی هستیم، ادامه داد: با توجه به نیروی انسانی و رشد جمعیت به بیش از ۳ هزار سالن نیاز داریم که امیدواریم در اینده نیز این رونق با همیاری بخش خصوصی ادامه یابد.

وی گفت : طی دو سال اخیر بالغ بر ۱۶۰ هزار صندلی به ظرفیت سینمای کشور اضافه شده که بیش از ۵۰ هزار صندلی به استان تهران و بیش از ۱۱۰ هزار صندلی نیز مربوط به سایر استان‌ه است. در حالیکه حداقل نیاز سینمای ایران ۳هزار سالن است که با توجه به برنامه‌ریزی‌ سازمان سینمایی، تفاهم‌نامه‌ها و مصوبات شورای عالی سینما امیدواریم در دولت بعدی این عدد به ۲ هزار سالن رسد.

خزاعی خبر داد: تا پایان سال‌جاری نیز بیش از ۴۰ سالن اضافه خواهد شد و براساس وعده‌ای که داده‌ایم تعداد سالن‌های سینما تا پایان دولت سیزدهم به ۱۰۰۰ سالن خواهد رسید.

توسعه فقط سالن سازی نیست/ لزوم توجه به سایر اولویت‌های زیرساختی

خزاعی در پایان تاکید کرد: توسعه سینما نباید محدود به سالن‌های سینما باشد بلکه سال اینده باید سایر اولویت‌های سینمایی همانند کیفیت نمایش و فناوری‌های نوین سینمایی و محتواهای مطلوب و مناسب‌تر مورد توجه قرار می گیرد تا مردم بتوانند با بهترین شرایط و رضایتمندی فیلم ببینند، چرا که نیاز فرهنگی مردم بزرگ‌ترین دغدغه امروز م است.

قادر آشنا، اصغر فارسی، یزدان عشیری، محمدقاصد اشرفی، غلامرضا فرجی، جمال ساداتیان، علی سرتیپی، سعید خانی، حبیب اسماعیلی، علی حسینی، محمدحسین فرحبخش، علیرضا اسماعیلی، محمدرضا فرجی و … از حاضران این مراسم بودند.

۲۲۰۵۷

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است