متن خبر

اپل احتمالاً حتی از سایدلودینگ اپلیکیشن‌ها نیز کارمزد دریافت خواهد کرد

اپل احتمالاً حتی از سایدلودینگ اپلیکیشن‌ها نیز کارمزد دریافت خواهد کرد

شناسهٔ خبر: 445312 -
اپل به‌زودی تغییرات خود را برای انطباق با قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) اعلام خواهد کرد. DMA اپل را مجبور می‌کند تا با هدف کاهش کنترل انحصاری بر اپلیکیشن‌ها در iOS، اجازه سایدلودینگ را بدهد. اگرچه با سایدلودینگ برای اولین‌بار می‌توان از خارج از اپ استور اپلیکیشن‌ها را نصب کرد، اما اپل احتمالاً همچنان هزینه‌هایی را از توسعه‌دهندگان دریافت خواهد کرد.

براساس گزارش وال‌استریت ژورنال، احتمال دارد اپل از توسعه‌دهندگانی که دانلودهای خارج از اپ استور را ارائه می‌دهند، هزینه دریافت کند. همچنین به نظر می‌رسد که اپل روی سایدلودینگ اپلیکیشن‌ها نظارت خواهد کرد. البته این شرکت هنوز برنامه‌های خود را اعلام نکرده و ممکن است این موضوع صحت نداشته باشد. همچنین هنوز مشخص نیست که آیا این کارمزدها، درست مانند هزینه‌های خرید درون‌برنامه، براساس درآمد توسعه‌دهندگان محاسبه خواهد شد یا خیر.

اپل درحال‌حاضر از توسعه‌دهندگان 27 درصد کارمزد دریافت می‌کند. تاکنون بسیاری از توسعه‌دهندگان راه‌های مختلفی را برای دورزدن این کارمزد امتحان کرده‌اند، اما فشار اتحادیه اروپا می‌تواند به‌شکلی اساسی مشکل آن‌ها را حل کند.

سیاست‌های اپل برای سایدلودینگ اپلیکیشن‌ها

هنوز معلوم نیست اپل چگونه قصد دارد اپلیکیشن‌هایی را که از طریق اپ استور عرضه نمی‌شوند تحلیل کند. اما اگر چنین رویه‌ای اجرایی شود بسیاری از اهداف ضدانحصاری DMA عملی نخواهند شد. اپل با نظارت بر اپلیکیشن‌هایی که روی آیفون اجرا می‌شود و دریافت کارمزد، همچنان این بازار را در انحصار خود نگه می‌دارد.

محدودیت‌ها و هزینه‌های اپل می‌تواند تنش‌های پیشین توسعه‌دهندگان را دوباره برانگیزد. برخی از توسعه‌دهندگان انتظار داشتند که قانون جدید اتحادیه اروپا به آن‌ها اجازه دهد اپلیکیشن‌های خود را بدون محدودیت‌ها و کارمزدهای اپل عرضه کنند.

مقامات کمیسیون اروپا و نهاد اجرایی اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر جلساتی را با اپل و سایر شرکت‌های فناوری برگزار کرده‌اند تا درباره قوانین جدید بحث کنند. اپل هنوز بسته نهایی راهکار خود را به این کمیسیون ارائه نکرده و یا حتی برنامه‌های خود را با فعالان بازار تحلیل نکرده است. به گفته منابع آگاه، اپل بیش از یک سال است که روی این راهکارها کار می‌کند تا برای ضرب‌الأجل اسفندماه اتحادیه اروپا آماده شود.

انتظار داریم که اپل به‌زودی iOS 17.4 را رسماً معرفی کند که احتمال دارد امکان سایدلودینگ در آن لحاظ شده باشد.

خبرکاو

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است