سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

اعلام آمادگی سینماهای باغ کتاب برای میزبانی فیلم فجر

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین بازگشایی سینماهای باغ کتاب تهران همزمان با ولادت امام علی(ع) با حضور سید محمد هاشمی جانشین وزیر و معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهرداد باقری پبدنی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سید احمد علوی رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، روح‌الله سهرابی مدیرکل اداره نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی، رضا مجدی مدیرعامل موسسه باغ کتاب تهران و برخی مدیران شهری و سینمایی، هنرمندان، اهالی رسانه و مریم پیرکاری مدیرعامل موسسه تصویر شهر برگزار شد.در این مراسم ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین بازگشایی سینماهای باغ کتاب تهران همزمان با ولادت امام علی(ع) با حضور سید محمد هاشمی جانشین وزیر و معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهرداد باقری پبدنی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سید احمد علوی رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، روح‌الله سهرابی مدیرکل اداره نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی، رضا مجدی مدیرعامل موسسه باغ کتاب تهران و برخی مدیران شهری و سینمایی، هنرمندان، اهالی رسانه و مریم پیرکاری مدیرعامل موسسه تصویر شهر برگزار شد.

در این مراسم که ۵ بهمن ماه اجرای آن را شهرام شکیبا برعهده داشت، مهرداد باقری با بیان اینکه بهترین هدیه‌ای که ما متولیان نهادهای فرهنگی می‌توانستیم به جامعه سینمایی بدهیم، افتتاح یک پردیس سینمایی خوب همزمان با ولادت حضرت علی(ع) بود، گفت: با کمک متولیان نهادهای مختلف مدیریت شهری پیگیری‌های متعددی برای بازگشایی سینماهای باغ کتاب تهران صورت گرفت. این مجموعه سینمایی نزدیک به چهار سال فعالیتی نداشت. یعنی یک نهاد خدمت‌رسان به مردم تهران در این مدت تعطیل بود.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه این پرونده در طول یک سال گذشته فراز و فرودهای مختلفی داشت تا مشکل آن حل شود، گفت: امروز پردیس سینمایی باغ کتاب آماده است و اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه جشنواره فیلم فجر موافق باشند، سالن‌های سینما می‌تواند از امسال در اختیار جشنواره فیلم فجر قرار گیرد.

وی با اعلام این خبر که امسال ساخت‌وساز دو مجموعه پردیس سینمایی شروع شده و با کمک دوستان شورای شهر و شهرداری تهران مبالغی تامین اعتبار شده و بقیه پروژه در سال آتی تکمیل خواهد شد، گفت : ان‌شاء‌الله سال بعد دو مجموعه پردیس سینمایی افتتاح خواهد شد. ما همچنین در مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسه تصویر شهر خط تولید پروژه‌های سینمایی را کلید زده‌ایم و آثاری در حوزه فیلم، سریال و انیمیشن در مرحله پیش تولید است.

در ادامه رضا مجدی، مدیرعامل موسسه باغ کتاب تهران درباره تاثیر این مجموعه در فرهنگ کشور گفت: اگر بخواهیم در تهران بزرگ در حوزه فرهنگ تمرکز کنیم، باغ کتاب تهران یکی از مجموعه‌های بزرگ فرهنگی است، که می‌تواند در فرهنگ تهران تاثیر بگذارد. روزانه حدود ۱۰ هزار تا ۲۳ هزار تردد در باغ کتاب تهران صورت می‌گیرد. این مجموعه‌ هم در حوزه هنر مانند سینما، تئاتر و موسیقی و هم در حوزه فرهنگی مانند کتاب و نشر فعال است که باغ کتاب را به مجموعه‌ای بی‌نظیر تبدیل کرده است.

در ادامه مریم پیرکاری، مدیرعامل موسسه تصویر شهر از برخی مسئولان با نام بردن اسامی شأن تشکر کرد.

سید احمد علوی نیز با بیان اینکه مجموعه سینماهای باغ کتاب تهران عملیات عمرانی ویژه‌ای در سال ۱۳۹۶ بود، گفت: وقتی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران مجموعه باغ کتاب را آماده می‌کرد، قرار بود در حد دو طبقه یا دو سالن مورد استفاده قرار گیرد؛ اما پیشنهاد افتتاح دو سالن به ۱۰ سالن سینمایی افزایش یافت. من آن زمان در مقام قائم‌مقام شرکت توسعه فضاهای فرهنگی نگران اتمام پروژه بودم. ولی وقتی بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار حوزه فرهنگ پای کار آمد، کمتر از سه ماه تمام مجموعه آماده شد.

رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: این در حالی است که ما به مدت ۱۰ یا ۱۲ سال در حال آماده‌سازی مجموعه باغ کتاب بودیم. از طرفی، اتمام پروژه پردیس تئاتر تهران یا پردیس خاوران ۱۸ سال طول کشید تا به بالاخره برسد. یعنی کلنگ پروژه از زمان آقای کرباسچی، شهردار وقت تهران زده شد، ۱۸ سال بعد در اواخر دوره مدیریت شهری آقای قالیباف کار به اتمام رسید.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه دوستان تلاش کردند افتتاح سینماهای باغ کتاب تهران به جشنواره فیلم فجر برسد، توضیح داد: آن زمان خوشحال بودیم که ۱۰ سالن سینمایی مجهز افتتاح می‌شود. از طرفی، برخی سالن‌های سینمایی به صورت خانوادگی است.

وی درباره تاثیر همه‌گیری کرونا بر تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی کشور گفت: دو سال سینمای باغ کتاب به دلیل همه‌گیری کرونا تعطیل شد. اما تعطیلی‌های دو سال بعد از کرونا به ما آسیب زد. ما در این دوره درگیر موضوعی شده بودیم که در دوره قبل مدیریت شهری ایجاد شده بود. در واقع با بهره‌بردار دچار اختلافات حقوقی شده بودیم. این اختلاف زمان‌بر بود و مجموعه‌های مختلف مدیریت شهری درگیر پرونده بودند. من فقط در این دو سال در صحن شورای شهر نه بار بابت ۱۰۳۰ صندلی باغ کتاب تذکر دادم که بالاخره با همکاری خوب مدیریت شهری بازگشایی سینماهای باغ کتاب اتفاق افتاد.

علوی با بیان اینکه ما هنوز بخش خصوصی را در بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری به رسمیت نمی‌شناسیم، گفت : یعنی ما به سرمایه‌گذار می‌گوییم سرمایه‌ات را بیاور، ولی سود نکن. این در حالی است که فرهنگ در فضای جامعه تاثیرگذار و لازم است و مثل روح در کالبد شهر جریان دارد.

در انتهای مراسم نیز سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر و معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی کوتاه بازگشایی سینماهای باغ کتاب تهران را اقدام مثبت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دانست و از رئیس این سازمان و مدیرعامل موسسه تصویر شهر تشکر و قدردانی کرد.

همچنین اجرای گروه موسیقی سنتی «هور» به سرپرستی سیدمحسن حسینی به مناسبت ولادت حضرت امیرالمومنین(ع)، دو قطعه «هناس» و «هوادار» همراه با پخش ویدئو کلیپ آن توسط محمدحسین حقیقی و اجرای استندآپ کمدی مجید افشاری از بخش‌های ویژه این برنامه بود.

پس از برگزاری مراسم سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر و معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر و دیگر همراهان از سالن‌های باغ کتاب تهران بازدید کردند.

علی اصغر پورمحمدی رئیس هیات مدیره موسسه تصویر شهر و مدیر اسبق شبکه سه سیما، مصطفی رزاقی معاونت رسانه، ارتباطات و فضای مجازی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، هادی اسماعیلی مدیرعامل موسسه بهمن سبز، سجاد نوروزی مدیرعامل موسسه فرهنگی آزادی، سید ضیاء هاشمی رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان، سیدعلیرضا حسینی نائب رییس انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند، علی صبوری مدیر سامانه سمفا و تهیه‌کنندگان و هنرمندان سینما و تلویزیون همچون سیدجمال ساداتیان، علی سرتیپی، محمدحسین فرحبخش، حبیب اسماعیلی، سعید خانی، سیدمصطفی احمدی، بهمن و بهرام ارک،از دیگر مهمانان حاضر در این مراسم بودند.

245245

خبرکاو