متن خبر

VPN چیست و چرا به آن نیاز دارم؟

VPN چیست و چرا به آن نیاز دارم؟

اخبارVPN چیست و چرا به آن نیاز دارم؟
شناسهٔ خبر: 268162 -
خبرکاو:

تلفنی <a href= که دارای VPN است. " width="1920" height="1080" data-credittext="Justin Duino / How-To Geek">
جاستین دوینو / How-To Geek

یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می کند و سپس آن را از طریق سرور ارائه دهنده VPN شما قبل از اتصال به وب سایت یا سرویس آنلاین دیگری هدایت می کند. این به پنهان کردن هویت و فعالیت شما در اینترنت کمک می کند. VPN ها را می توان برای دور زدن محدودیت های جغرافیایی، محافظت از فعالیت شما در Wi-Fi عمومی و مخفی کردن آدرس IP واقعی هنگام مرور و استفاده از نرم افزارهایی مانند BitTorrent استفاده کرد.

VPN یا Virtual Private Network به شما این امکان را می دهد که از طریق اینترنت یک اتصال امن به شبکه دیگری ایجاد کنید. VPN ها را می توان برای دسترسی به وب سایت های محدود منطقه، محافظت از فعالیت مرور شما در برابر چشمان کنجکاو در Wi-Fi عمومی و موارد دیگر استفاده کرد.

VPN چیست؟

به عبارت بسیار ساده، یک VPN رایانه شخصی، تلفن هوشمند یا تبلت شما را به رایانه دیگری (به نام سرور) در جایی از اینترنت متصل می کند و به شما امکان می دهد با استفاده از اتصال اینترنتی آن رایانه، اینترنت را مرور کنید. پس اگر آن سرور در کشور دیگری باشد، به نظر می رسد که گویی از آن کشور آمده اید، و به طور بالقوه می توانید به چیزهایی دسترسی داشته باشید که به طور معمول نمی توانستید دسترسی داشته باشید.

VPN ها اساساً تمام ترافیک شبکه شما را به شبکه مجازی ارسال می کنند، جایی که مزایای آن - مانند دسترسی به منابع شبکه محلی از راه دور و دور زدن سانسور اینترنت - همه از آنجا ناشی می شود. اکثر سیستم عامل ها دارای پشتیبانی VPN یکپارچه هستند.

VPN ها در ابتدا فقط راهی برای اتصال شبکه های تجاری به یکدیگر به صورت ایمن از طریق اینترنت یا به شما امکان دسترسی به یک شبکه تجاری از خانه بودند، اما استفاده از آنها فراتر از آن رشد کرده است.

VPN برای چه استفاده می شود؟

پس چگونه این به شما کمک می کند؟ سؤال خوبی بود! می توانید از VPN برای موارد زیر استفاده کنید:

دور زدن محدودیت های جغرافیایی در وب سایت ها یا پخش صدا و تصویر.

رسانه‌های جریانی مانند Netflix و Hulu را تماشا کنید.

از خود در برابر جاسوسی در نقاط اتصال Wi-Fi غیرقابل اعتماد محافظت کنید.

با پنهان کردن موقعیت مکانی واقعی خود حداقل مقداری ناشناس به صورت آنلاین به دست آورید.

از خود در برابر ورود به سیستم در هنگام تورنت محافظت کنید.

بسیاری از مردم این روزها از VPN برای تورنت یا دور زدن محدودیت های جغرافیایی برای تماشای محتوا در یک کشور دیگر استفاده می کنند. آنها هنوز هم برای محافظت از خود در حین کار در کافی شاپ بسیار مفید هستند، اما این دیگر به سختی تنها مورد استفاده قرار می گیرد.

VPN چه کار دیگری انجام می دهد؟

VPN ها ابزار نسبتاً ساده ای هستند، اما می توان از آنها برای انجام کارهای مختلف استفاده کرد:

دسترسی به یک شبکه تجاری در حین سفر : از VPN ها اغلب توسط مسافران تجاری برای دسترسی به شبکه تجاری خود، از جمله تمام منابع شبکه محلی آن، در هنگام سفر استفاده می شود. لازم نیست منابع محلی مستقیماً در معرض اینترنت قرار گیرند، که امنیت را افزایش می دهد.

هنگام سفر به شبکه خانگی خود دسترسی داشته باشید : همچنین می توانید VPN خود را برای دسترسی به شبکه خود در حین سفر تنظیم کنید. این به شما امکان می دهد از طریق اینترنت به یک Windows Remote Desktop دسترسی داشته باشید، از اشتراک گذاری فایل های محلی استفاده کنید و بازی ها را از طریق اینترنت به گونه ای انجام دهید که گویی در همان LAN (شبکه محلی) هستید.

فعالیت مرور خود را از شبکه محلی و ISP خود پنهان کنید : اگر از اتصال Wi-Fi عمومی استفاده می کنید، فعالیت مرور شما در وب سایت های غیر HTTPS برای همه افراد نزدیک قابل مشاهده است، اگر بدانند چگونه نگاه کنند. اگر می خواهید فعالیت مرور خود را برای حفظ حریم خصوصی بیشتر پنهان کنید، می توانید به VPN متصل شوید. شبکه محلی فقط یک اتصال VPN منفرد و ایمن را مشاهده خواهد کرد. تمام ترافیک دیگر از طریق اتصال VPN حرکت می کند. در حالی که این می تواند برای دور زدن نظارت بر اتصال توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما استفاده شود، به خاطر داشته باشید که ارائه دهندگان VPN ممکن است تصمیم بگیرند که ترافیک را در انتهای خود ثبت کنند.

به وب‌سایت‌های مسدودشده جغرافیایی دسترسی داشته باشید : چه آمریکایی باشید که سعی می‌کنید در حین سفر به خارج از کشور به حساب نتفلیکس خود دسترسی پیدا کنید یا آرزو کنید که بتوانید از سایت‌های رسانه‌ای آمریکایی مانند Netflix، Pandora و Hulu استفاده کنید، می‌توانید به این منطقه دسترسی داشته باشید. در صورت اتصال به VPN واقع در ایالات متحده، خدمات محدود می شود.

دور زدن سانسور اینترنت : بسیاری از مردم چین از VPN برای دور زدن فایروال بزرگ چین و دسترسی به کل اینترنت استفاده می کنند. (با این حال، فایروال بزرگ ظاهراً اخیراً شروع به تداخل با VPN ها کرده است. )

دانلود فایل ها : بله، بیایید صادق باشیم - بسیاری از مردم از اتصالات VPN برای دانلود فایل ها از طریق BitTorrent استفاده می کنند. این در واقع می تواند مفید باشد حتی اگر تورنت های کاملاً قانونی را دانلود کنید - اگر ISP شما BitTorrent را خنثی می کند و آن را بسیار کند می کند، می توانید از BitTorrent در VPN استفاده کنید تا سرعت بیشتری داشته باشید. همین امر در مورد سایر انواع ترافیکی که ISP شما ممکن است با آن تداخل داشته باشد صادق است (مگر اینکه آنها با ترافیک VPN تداخل داشته باشند.)

مرتبط: آیا واقعاً نیاز دارید که VPN خود را همیشه روشن کنید؟

VPN چگونه کار می کند؟

هنگامی که رایانه خود (یا دستگاه دیگری مانند تلفن هوشمند یا رایانه لوحی) را به VPN وصل می کنید، رایانه طوری عمل می کند که گویی در همان شبکه محلی VPN قرار دارد. تمام ترافیک شبکه شما از طریق یک اتصال امن به VPN ارسال می شود. از آنجایی که رایانه شما طوری رفتار می کند که گویی در شبکه است، این به شما امکان می دهد به طور ایمن به منابع شبکه محلی دسترسی داشته باشید حتی زمانی که در آن سوی دنیا هستید. همچنین می‌توانید از اینترنت به‌گونه‌ای استفاده کنید که گویی در مکان VPN حضور دارید، که اگر از Wi-Fi عمومی استفاده می‌کنید یا می‌خواهید به وب‌سایت‌های مسدود شده جغرافیایی دسترسی داشته باشید، مزایایی دارد.

هنگامی که در حالی که به VPN متصل هستید، وب را مرور می کنید، رایانه شما از طریق اتصال VPN رمزگذاری شده با وب سایت تماس می گیرد. VPN درخواست را برای شما فوروارد می کند و پاسخ وب سایت را از طریق اتصال ایمن ارسال می کند. اگر از VPN مستقر در ایالات متحده برای دسترسی به Netflix استفاده می کنید، Netflix اتصال شما را از داخل ایالات متحده آمریکا می بیند.

سرویس تخصصی P2P برای VPN چیست؟

برخی از VPN ها سرورهای خاصی را ارائه می دهند که برای عملکرد با خدمات همتا به همتا (P2P) بهینه شده اند. نمونه های رایج خدمات P2P عبارتند از:

به دلیل نحوه کار آنها – و نحوه استفاده از آنها – گاهی اوقات سرویس های P2P توسط ارائه دهندگان VPN مسدود می شوند. استفاده از سرور اختصاصی P2P ممکن است عملکرد را بهبود بخشد و شانس شما را برای مواجهه با مشکلات فنی کاهش دهد. حتی ممکن است متوجه شوید که ارائه دهنده VPN شما را برای اتصال به سرور P2P VPN خاص در صورتی که کاری مانند تورنت انجام می دهید تغییر دهد.

سرورهای P2P VPN ذاتاً از هر سرور VPN دیگری که ممکن است استفاده کنید، امنیت کمتری ندارند، پس استفاده از آن واقعاً هیچ نقطه ضعفی ندارد و مزایای بالقوه ای نیز دارد.

مطالب مرتبط: SeedBox چیست و چرا آن را می خواهید؟

چگونه یک VPN دریافت می کنید و کدام یک را باید انتخاب کنید؟

بسته به نیازتان، می‌توانید از یک VPN از محل کارتان استفاده کنید، خودتان یک سرور VPN ایجاد کنید، یا گاهی اوقات میزبان یکی از خانه‌تان باشید – اما در واقع اکثریت قریب به اتفاق مردم فقط به دنبال چیزی هستند که از آنها در هنگام تورنت محافظت کند یا به آنها کمک کند. برخی از رسانه ها را به صورت آنلاین تماشا کنید که به نظر نمی رسد از کشور خود به آنها دسترسی داشته باشند. همه VPN ها دقیقاً عملکرد یکسانی ندارند و ممکن است شما نیازهای خاصی برای VPN داشته باشید.

ساده ترین کار این است که یکی از بهترین VPN ها را انتخاب کنید، ثبت نام کنید و سرویس گیرنده VPN را برای رایانه شخصی Windows، Mac، Android، iPhone یا iPad خود دانلود کنید. به همین راحتی است.

اینها برخی از VPN های مورد علاقه ما هستند:

ExpressVPN: این سرویس VPN بهترین ترکیبی از سهولت استفاده، سرورهای سریع و پشتیبانی از جریان رسانه و تورنت را دارد - همه با قیمت مناسب. این برنامه برای هر پلتفرم اصلی و همچنین روترها، دستگاه های پخش جریانی و موارد دیگر دارد.

دسترسی به اینترنت خصوصی (PIA) : این سرویس VPN به خوبی کار می کند و با قیمت پایین یک معامله است. بر خلاف برخی از خدمات، حتی پس از دوره مقدماتی با آن قیمت پایین باقی می ماند.

اگر هیچ ایده ای ندارید که از کدام VPN باید استفاده کنید، ExpressVPN را انتخاب کنید. این یک VPN همه جانبه عالی است و نیازهای اکثر مردم را برآورده می کند.

استفاده از VPN در ویندوز

اتصال به VPN در ویندوز بسیار ساده است. اگر یک سرویس VPN را انتخاب کرده اید، به طور کلی باید از برنامه آن سرویس VPN برای تجربه اتصال آسان استفاده کنید. همچنین می توانید اتصال VPN را به صورت دستی پیکربندی کنید، که به ویژه برای VPN هایی که توسط کارفرما یا سایر سازمان ها به شما ارائه می شود مفید است.

در ویندوز 10 یا ویندوز 11، کلید Windows را فشار دهید، VPN را تایپ کنید و روی گزینه "Add a VPN Connection" کلیک کنید، سپس "Add a VPN Connection" را انتخاب کنید.

نکته: با رفتن به تنظیمات > شبکه و اینترنت > VPN در ویندوز 10 و ویندوز 11 می توانید به پنجره VPN دسترسی پیدا کنید.

از ویزارد برای وارد کردن آدرس و اعتبارنامه های ورود به سرویس VPN که می خواهید استفاده کنید استفاده کنید. سپس می‌توانید با استفاده از نماد شبکه در سینی سیستم به VPN‌ها متصل شوید و از آن جدا شوید - همان جایی که شبکه‌های Wi-Fi را که به آن متصل هستید مدیریت می‌کنید.

مرتبط: نحوه اتصال به VPN در ویندوز

نحوه استفاده از VPN در آیفون

بسیاری از بهترین VPN ها همچنین دارای برنامه هایی هستند که می توانید آنها را روی تلفن خود نصب کنید، و به طور کلی توصیه می کنیم اگر می خواهید به VPN در iPhone خود متصل شوید، از این برنامه استفاده کنید. شما می توانید یک VPN را به صورت دستی اضافه کنید، اما نیاز به وارد کردن جزئیات زیادی در مورد VPN دارد – کاری که در صورت امکان بهتر است از آن اجتناب کنید.

ابتدا باید برنامه را اجرا کنید و قبل از اینکه بتوانید آن را از طریق منوی VPN فعال کنید، به آن اجازه اجرا بدهید. سپس برنامه تنظیمات را باز کنید و به مسیر General > VPN & Device Management بروید تا VPN را روشن و خاموش کنید.

برای فعال کردن VPN روی کلید کنار "وضعیت" ضربه بزنید.

هنگامی که VPN فعال است، کلید سبز رنگ می شود، وضعیت به عنوان "اتصال" خوانده می شود و "VPN" در بالای صفحه نمایش شما نمایش داده می شود.

هنگامی <a href= که VPN فعال است، "VPN" در بالای صفحه نمایش شما نمایش داده می شود. وضعیت نیز به "اتصال" تغییر کرده است. " width="500" height="369" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

اگر باید به صورت دستی یک VPN اضافه کنید، روی « گفت ن پیکربندی VPN» که در زیر VPN هایی که نصب کرده اید، کلیک کنید و جزئیات مورد نیاز را پر کنید.

فرم دستی VPN در آیفون.

مرتبط: نحوه اتصال به VPN از iPhone یا iPad

نحوه استفاده از VPN در اندروید

دستگاه‌های Android - درست مانند آیفون یا رایانه‌های شخصی - می‌توانند با استفاده از یک برنامه نصب شده یا به صورت دستی، با استفاده از گزینه‌های داخلی Android به VPN متصل شوند.

توجه: این دستورالعمل‌ها برای «Android خالص» هستند و در نسخه‌های سفارشی‌شده Android، مانند آنچه در دستگاه‌های سامسونگ پیدا می‌کنید، همه چیز متفاوت خواهد بود.

برنامه تنظیمات را باز کنید، به شبکه و اینترنت > VPN بروید، سپس روی VPN که می‌خواهید در صورت نصب یک برنامه VPN فعال شود، ضربه بزنید. همچنین می توانید برای تنظیم تنظیمات، روی چرخ دنده ضربه بزنید.

برای گفت ن دستی VPN جدید، روی نماد مثبت در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.

شما باید تمام جزئیات VPN را که می خواهید به آن متصل شوید پر کنید. کمی آزاردهنده است، پس بهتر است.

پنجره نمایه VPN در اندروید.

هنگامی که یک VPN فعال است، یک نماد کلید کوچک را در بالای صفحه خود خواهید دید.

نماد فعال VPN در اندروید.

مطالب مرتبط: نحوه استفاده از VPN در اندروید

توصیه های VPN ما

اگر به تازگی با VPN ها شروع کرده اید و می خواهید بهترین VPN را برای استفاده در هات اسپات های عمومی Wi-Fi یا دسترسی به وب سایت های محدود منطقه ای داشته باشید، چند گزینه عالی و ساده وجود دارد. مواظب معاملات نیز باشید، زیرا اکثر VPN ها اغلب برای اشتراک های دو یا سه ساله تخفیف های عالی ارائه می دهند.

همچنین ممکن است علاقه مند به راه اندازی VPN بر روی سرور خود باشید که می توانید با Wireguard، OpenVPN، OpenWRT، در ویندوز یا لینوکس انجام دهید. البته، این به شما امکان دسترسی به وب‌سایت‌های مسدودشده جغرافیایی را نمی‌دهد - مگر اینکه به خارج از کشور سفر کنید و از راه دور به شبکه خود دسترسی داشته باشید.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است