اخبار, فضا

SpaceX ماموریت فضانورد خصوصی Ax-2 را به ایستگاه، اولین زن سعودی در فضا در فضا پرتاب کرد (ویدئو)

کیپ کاناورال، فلوریدا - دومین ماموریت فضانورد خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال انجام است.

یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس در ساعت ۵:۳۷ بعد از ظهر امروز (۲۱ مه) از پد ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شد و ماموریت چهار نفره Ax-2 شرکت Axiom Space در هیوستون را آغاز کرد. .

پس از بلند شدن و صحنه‌سازی موفقیت‌آمیز، مرحله اول موشک فالکون ۹ Ax-2 برای بازگشت به منطقه فرود اسپیس‌ایکس، که فاصله چندانی با پد ۳۹A ندارد، یک سوزش تقویتی انجام داد. بوستر حدود هفت دقیقه و ۴۵ ثانیه پس از پرتاب به سلامت در محل فرود آمد.

فضاپیمای اسپیس ایکس دراگون Ax-2، به نام Freedom، حدود ۱۲ دقیقه پس از بلند شدن طبق برنامه ریزی شده از مرحله بالایی فالکون ۹ جدا شد و سخنان جشنی را از سوی فضانوردان ماموریت و تیم پرتاب برانگیخت.

بیل گرستن مایر، مهندس ارشد اسپیس ایکس، درست پس از آن لحظه مهم به خدمه Ax-2 گفت: "از اعتماد خود به تیم فالکون ۹ متشکریم." "امیدوارم از سفر به فضا لذت برده باشید. سفر خوبی در Dragon داشته باشید."

گرستنمیر سپس از پگی ویتسون، فرمانده Ax-2 - فضانورد سابق ناسا که بیش از هر آمریکایی یا هر زن دیگری زمان بیشتری (۶۶۵ روز) در فضا گذرانده است - به آخرین مرز خوش آمد گفت.

ویتسون پاسخ داد: "خوب است که اینجا هستم." "این یک سواری فوق العاده بود!"

مطالب مرتبط: به‌روزرسانی‌های زنده از مأموریت فضانورد خصوصی Ax-2
بیشتر: ماموریت Ax-2 SpaceX برای Axiom Space در عکس ها (گالری)

یک موشک فالکون 9 اسپیس ایکس ماموریت Ax-2 <a href= را در ۲۱ می ۲۰۲۳ از فلوریدا پرتاب می کند." class="lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vDddgAGP6xbCA24ivWRVkB-320-80.jpeg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vDddgAGP6xbCA24ivWRVkB-480-80.jpeg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vDddgAGP6xbCA24ivWRVkB-650-80.jpeg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vDddgAGP6xbCA24ivWRVkB-970-80.jpeg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vDddgAGP6xbCA24ivWRVkB-1024-80.jpeg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vDddgAGP6xbCA24ivWRVkB-1200-80.jpeg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vDddgAGP6xbCA24ivWRVkB.jpeg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vDddgAGP6xbCA24ivWRVkB.jpeg">

یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس در ۲۱ می ۲۰۲۳ از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شد و ماموریت فضانورد خصوصی Ax-2 را به ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرد. (اعتبار تصویر: SpaceX)

فریدوم شب را در تعقیب ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) می‌گذراند تا در ساعت ۹:۲۴ صبح روز دوشنبه (۲۲ مه) ساعت ۹:۲۴ صبح به وقت EDT (1324 به وقت گرینویچ) لنگر انداخته شود.

Ax-2 دومین پرواز فضایی برای آزادی است که همچنین ماموریت Crew-4 SpaceX را به آزمایشگاه مدار ناسا رساند. (مرحله اول Falcon 9 نیز قابل استفاده مجدد است، اما تقویت کننده Ax-2 برای اولین بار پرواز می کرد. )

این دومین پرتاب خدمه خصوصی Axiom به ایستگاه فضایی بین‌المللی بعد از Ax-1 در آوریل ۲۰۲۲ است، اما اولین‌های زیادی را به همراه دارد. ویتسون که مدیر پروازهای فضایی انسانی آکسیوم است، اولین زنی است که یک ماموریت خدمه خصوصی به فضا را فرماندهی می کند. (او همچنین اولین زنی بود که به عنوان فرمانده در ISS خدمت کرد. )

دو نفر از خدمه Ax-2 از اولین کلاس فضانوردان عربستان سعودی انتخاب شدند. علی القرنی و ریانه برناوی اولین فضانوردان سعودی هستند که از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازدید می‌کنند و بارناوی اولین زن سعودی است که به فضا سفر کرده است .

جان شافنر، تاجر و مدافع STEAM که به عنوان یک مشتری پولی پرواز می کند، به عنوان خلبان ماموریت به Ax-2 ملحق می شود. این اولین باری است که شوفنر به فضا می‌رود - تحقق یک رویای مادام‌العمر، و یک جهش عظیم از "کلوپ فضانوردان" که او در جوانی با سایر کودکان همسایه‌اش تشکیل داد. به گفته اسپیس ایکس، شافنر، که در آلاسکا به دنیا آمده است، اولین فردی است که از این ایالت به مدار می رسد.

در طول هشت روز اقامت خود در ایستگاه فضایی، خدمه Ax-2 در کنار هفت فضانورد ساکن در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی و کار خواهند کرد، اما تحقیقات تحقیقاتی مستقلی را انجام خواهند داد. یک آزمایش Ax-2 که توسط موسسه تحقیقات ترجمه برای سلامت فضایی (TRISH) سازماندهی شده است، شامل مجموعه ای از آزمایش ها و اندازه گیری های بدن خود می باشد.

علیرغم صدور گواهینامه جامع منتهی به پرتاب، یکی از چیزهایی که خدمه پروازهای فضایی خصوصی اغلب فاقد آن هستند، آموزش گسترده و دقیقی است که فضانوردان ناسا طی کرده اند. هدف TRISH این است که درک بهتری از واکنش خدمه‌های بی‌تجربه هنگام معرفی میکروگرانش نشان دهند و چگونگی استفاده از این داده‌ها برای به حداکثر رساندن بهره‌وری خدمه در طول سفرهای کوتاه به ایستگاه فضایی بین‌المللی را کشف کند.

موشک فالکون 9 اسپیس ایکس موتورهای خود <a href= را برای فرود پس از پرتاب به فضا شلیک می کند." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/REyQgwUVcLUBgdq45JW5M4-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/REyQgwUVcLUBgdq45JW5M4-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/REyQgwUVcLUBgdq45JW5M4-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/REyQgwUVcLUBgdq45JW5M4-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/REyQgwUVcLUBgdq45JW5M4-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/REyQgwUVcLUBgdq45JW5M4-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/REyQgwUVcLUBgdq45JW5M4.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/REyQgwUVcLUBgdq45JW5M4.jpg">

یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس پس از پرتاب ماموریت فضانورد خصوصی چهار نفره Ax-2 به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی در ۲۱ می ۲۰۲۳، موتورهای خود را برای فرود شلیک می‌کند. (اعتبار تصویر: SpaceX)

درک هاسمن، رئیس ادغام ماموریت و عملیات Axiom، در یک جلسه توجیهی پیش از راه اندازی در روز شنبه (۲۰ مه) گفت: "ما بر اساس درس های آموخته شده از Ax-1 ساخته شدیم."

او گفت : «ما چیزهای زیادی در مورد نحوه آموزش این خدمه ماموریت فضانوردان خصوصی یاد گرفتیم،» و تأکید کرد که تمرکز Axiom بر روی «چگونگی آموزش بهتر [فضانوردان خصوصی]، تمرکز بر روی چه چیزهایی، تازه‌کننده‌های خاص مهم هستند و چگونه بهتر است، است. ما انتظار داریم که هر یک از این ماموریت‌ها موفقیت‌آمیز باشد، اما شما همچنین انتظار دارید که به نوعی روی کارهایی که قبلا انجام داده‌ایم فشار بیاورید."

جوئل مونتالبانو، مدیر ایستگاه فضایی ناسا در جریان تماس مطبوعاتی روز شنبه گفت: «کاری که ما انجام داده‌ایم بهینه‌سازی آموزش ویژه خدمه Axiom-2 است. او گفت که یک بازخورد از خدمه Ax-1 به Ax-2 کمک می کند تا با محیط مداری بهتر سازگار شود.

مونتالبانو به خبرنگاران گفت: در مأموریت Ax-1، ما خدمه را به طور کامل برنامه ریزی کردیم و سپس خدمه ناسا را ​​در مدار قرار دادیم. احتمالاً حداقل در ابتدا منطقی‌تر است که تیم را به گونه‌ای تنظیم کنیم که خدمه در مدار بتوانند به خدمه Axiom کمک کنند تا بلند شوند و بدوند و به نوعی پاهای فضایی خود را زیر آنها ببرند.

داستان های مرتبط:

خدمه Ax-2 در طول مدت حضور خود در ایستگاه فضایی آزمایش های دیگری را انجام خواهند داد. علاوه بر آزمایش TRISH فوق، فضانوردان Ax-2 برای بیش از ۲۰ پروژه و تحقیقات مختلف تحقیق خواهند کرد.

دامنه آنها بسیار گسترده است، از تحقیقات DNA و سرطان گرفته تا بارورسازی ابرهای تولید کننده باران و توسعه آموزشی که مشارکت STEAM (علم، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضیات) را در سراسر جهان ترویج می کند.

Axiom Space برنامه‌هایی فراتر از چارتر کردن پروازهای فضایی دارد. این شرکت در حال حاضر روی یک ایستگاه فضایی خصوصی کار می‌کند که با ماژول‌هایی که به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب می‌شوند، آغاز خواهد شد. پس از اینکه تعداد زیادی از این ماژول‌ها به هم متصل شدند، ایستگاه Axiom از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا می‌شود تا به مقصد مستقل خود در مدار پایین زمین تبدیل شود.

Axiom همچنین با ناسا قرارداد بسته است تا لباس‌های فضایی برای سطح ماه برای فضانوردان مأموریت آرتمیس ۳ آژانس فضایی که قرار است در اواخر سال ۲۰۲۵ به سمت قطب جنوبی ماه پرتاب شود، بسازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *