سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

SpaceX برای پرواز آزمایشی بعدی Starship منتظر 14 مارس است

اسپیس ایکس قصد دارد موشک عظیم استارشیپ خود را برای سومین بار در 14 مارس به فضا پرتاب کند، این شرکت روز چهارشنبه در یک پست رسانه اجتماعی تایید کرد. اسپیس ایکس هنوز در انتظار تاییدیه نظارتی از سوی اداره هوانوردی فدرال برای پرتاب است، بدون آن استارشیپ زمین گیر خواهد ماند. اما با وجود اینکه FAA هنوز به اسپیس ایکس برای ماموریت بعدی چراغ سبز نشان نداده است، نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد این شرکت ...

اسپیس ایکس قصد دارد موشک عظیم استارشیپ خود را برای سومین بار در 14 مارس به فضا پرتاب کند، این شرکت روز چهارشنبه در یک پست رسانه اجتماعی تایید کرد.

اسپیس ایکس هنوز در انتظار تاییدیه نظارتی از سوی اداره هوانوردی فدرال برای پرتاب است، بدون آن استارشیپ زمین گیر خواهد ماند. اما با وجود اینکه FAA هنوز به اسپیس ایکس برای ماموریت بعدی چراغ سبز نشان نداده است، نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد این شرکت به زودی آن را دریافت خواهد کرد. همین آخر هفته گذشته، تیم‌هایی در تاسیسات Starbase در جنوب غربی تگزاس تمرین حیاتی "لباس مرطوب" را برای پرتاب انجام دادند، موشک 400 فوتی را با بیش از 10 میلیون پوند پیشران بارگذاری کردند و دنباله شمارش معکوس را برای T-minus تمرین کردند. 10 ثانیه.

FAA همچنین در اواخر ماه گذشته تأیید کرد که تحقیقات خود را در مورد دومین پرتاب Starship اسپیس ایکس تکمیل کرده است، و تنظیم کنندگان در آن زمان گفتند که این شرکت باید 17 "اقدام اصلاحی" را قبل از صدور مجوز اصلاح شده برای پرتاب انجام دهد. به شرطی که ظرف یک هفته آینده روی آنها مهر لاستیک زده شود، شرکت باید تاریخ هدف خود را 14 مارس تعیین کند.

اسپیس ایکس اولین آزمایش پرواز مداری استارشیپ را در آوریل گذشته انجام داد. بین آن و آزمون دوم که نوامبر گذشته برگزار شد، یک فاصله هفت ماهه وجود داشت. هر دو با انفجارهای هوای تقویت کننده Super Heavy و مرحله بالایی (که Starship نیز نامیده می شود) به پایان رسید. علی‌رغم این نتایج فاجعه‌بار، آزمایش دوم به‌طور قابل‌توجهی از آزمایش اول دورتر شد، و شرکت تعداد انگشت شماری از فناوری‌های کلیدی را نشان داد که قادر به اجرای آن در بار اول نبود.

بدون شک این شرکت امیدوار است که این روند را ادامه دهد، اگرچه این آزمایش سوم تعداد انگشت شماری از اهداف جدید و بسیار جاه طلبانه را معرفی می کند، از جمله نمایش انتقال پیشرانه در طول مرحله ساحلی Starship فوقانی و اولین روشن شدن موتور رپتور در فضا. . انتقال پیشرانه به ویژه یک قابلیت کلیدی است که این شرکت باید برای تکمیل ماموریت های چند میلیارد دلاری خود به ماه برای ناسا تسلط یابد.

در بیشتر موارد، پرتاب آینده همان مشخصات ماموریت اصلی را خواهد داشت. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ترتیب عملیات ها باید چیزی شبیه به این باشد: اندکی پس از پرتاب، تقویت کننده Super Heavy با استفاده از تکنیک جدید جداسازی «صحنه داغ» از Starship جدا می شود که شامل روشنایی موتورهای مرحله بالایی است تا موتورهای خود را دور کند. تقویت کننده. آن تقویت کننده سپس «تقویت بازگشت سوختگی» خود را تکمیل می کند، شبیه به نحوه بازگشت تقویت کننده های فالکون 9 به زمین و پاشیدن در خلیج مکزیک.

در همین حال، مرحله بالایی استارشیپ به صعود خود به مدار ادامه خواهد داد. هنگامی که به سرعت مداری می رسد، موتور و سواحل خود را تقریباً در سراسر جهان قطع می کند و سپس در اقیانوس پاشیده می شود. برخلاف دو ماموریت اول، این بار شرکت مسیر جدیدی را به پرواز در خواهد آورد که استارشیپ در اقیانوس هند (بر خلاف اقیانوس آرام، نزدیک هاوایی) به پایین می‌پاشد تا موتور رپتور در فضا روشن شود.

اسپیس ایکس در وب سایت خود تاکید می کند که این ماموریت بخشی از یک برنامه آزمایشی است تا این شرکت را قادر می سازد تا داده های مربوط به عملکرد وسیله نقلیه را در یک محیط پرواز واقعی جمع آوری کند.

این شرکت او میگوید : «این رویکرد توسعه‌ای سریع و تکراری، پایه‌ای برای تمام پیشرفت‌های نوآورانه اصلی SpaceX، از جمله Falcon، Dragon، و Starlink بوده است. بهبود بازگشتی ضروری است زیرا ما برای ساخت یک سیستم حمل و نقل کاملاً قابل استفاده مجدد که قادر به حمل خدمه و محموله به مدار زمین باشد، کمک به بازگشت بشر به ماه و در نهایت سفر به مریخ و فراتر از آن، کار می کنیم، ضروری است.

خبرکاو