سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

Paytm هند در جریان است

سهام Paytm در روز دوشنبه 10 درصد سقوط کرد، سومین جلسه متوالی افت، و به پایین ترین سطح تاریخ 438.35 روپیه هند (یا 5.28 دلار) رسید، پس از اینکه به نظر می رسد فشارهای RBI در هفته گذشته تأثیر گسترده تری نسبت به پیش بینی های قبلی داشته است. معاملات پس از کاهش 10 درصدی سهام Paytm متوقف شد، محدودیت مصنوعی که توسط صرافی‌های محلی برای معاملات روزانه آن اعمال شده بود. حتی با وجود اینکه Paytm در ابتدا تصمیم RBI را ...

سهام Paytm در روز دوشنبه 10 درصد سقوط کرد، سومین جلسه متوالی افت، و به پایین ترین سطح تاریخ 438.35 روپیه هند (یا 5.28 دلار) رسید، پس از اینکه به نظر می رسد فشارهای RBI در هفته گذشته تأثیر گسترده تری نسبت به پیش بینی های قبلی داشته است.

معاملات پس از کاهش 10 درصدی سهام Paytm متوقف شد، محدودیت مصنوعی که توسط صرافی‌های محلی برای معاملات روزانه آن اعمال شده بود. حتی با وجود اینکه Paytm در ابتدا تصمیم RBI را برای تأثیر سالانه حداکثر 60 میلیون دلاری بر تجارت خود پیش بینی می کرد، این شرکت خدمات مالی حدود 2.5 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را در سه روز کاهش داده است یا بیش از 40 درصد از ارزش خود را از روز چهارشنبه بسته است. (سرمایه بازار Paytm در روز دوشنبه به 3.35 میلیارد دلار رسید که بسیار کمتر از ارزش عرضه اولیه سهام آن 20 میلیارد دلار است.

بانک مرکزی هند (RBI) هفته گذشته محدودیت‌های خود را برای بانک پرداخت Paytm، که تراکنش‌های Paytm را پردازش می‌کند، افزایش داد و آن را از ارائه بسیاری از خدمات بانکی، از جمله پذیرش سپرده‌های جدید و تراکنش‌های اعتباری در سراسر خدمات خود منع کرد. در پاسخ، Paytm در ابتدا بيان کرد که به تجارت با شرکت وابسته خود پایان می دهد و به دنبال مشارکت با سایر بانک ها خواهد بود.

با این حال، جدا کردن Paytm از بانک پرداخت Paytm وابسته به آن، به نظر می‌رسد که مشکلات دیگری، هم فنی و هم ادراکی ایجاد می‌کند.

TechCrunch اولین بار هفته گذشته گزارش داد که RBI در حال تحلیل لغو مجوز بانک پرداخت Paytm است. در اوایل سال 2018، زمانی که Paytm مجوز بانک پرداخت را دریافت کرد – که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا یک حساب پس‌انداز تا سقف 2400 دلار به مشتریان ارائه دهد – باید مجوز PPI خود را تسلیم می‌کرد، مجوزی که برای فعالیت در تجارت کیف پول لازم است.

بانک پرداخت Paytm دارای بیش از 330 میلیون مشتری کیف پول است و Paytm نمی تواند آنها را به شریک بانکی دیگری منتقل کند تا زمانی که بانک مرکزی مجوز PPI خود را به شرکت بازگرداند. و مشخص نیست که آیا بانک مرکزی - که در حکم جریمه خود در Paytm به طرز غیرمعمولی قوی بوده است - در موعد مقرر (29 فوریه) امتیازی خواهد داد یا خیر. روزنامه هندی هندو بیزینس لاین روز یکشن به گزارش داد که Paytm در تلاش است تا تجارت کیف پول را بفروشد.

و این تنها مجوز دیگری نیست که در خطر است. همانطور که آزبورن سالدانها، سرمایه‌گذار فین‌تک مستقر در بنگالورو می‌افزاید:

تأثیر مستقیم و واضح این است که عملیات بانکی پرداخت Paytm تا زمانی که RBI دستورالعمل های بیشتری را منتشر کند متوقف می شود. با این حال، مشخص نیست که آیا RBI به Paytm اجازه خواهد داد تا عملیات بانکی پرداخت را حتی پس از انطباق با الزامات RBI از سر بگیرد، زیرا در این اعلان هرگونه بند اصلاحی ذکر شده است. کاملاً ممکن است که RBI مجوز بانکداری پرداخت Paytm را به طور کلی لغو کند. اگر این اتفاق بیفتد، من را تحمل کنید زیرا نمی‌توانم به طور قطع رمزگشایی کنم، اما به نظر می‌رسد Paytm حتی ممکن است مجوز تجمیع‌کننده پرداخت نداشته باشد، زیرا مجوز تجمیع‌کننده پرداخت در مجوز بانک پرداخت و درخواست Paytm برای تجمیع‌کننده پرداخت وجود دارد. مجوز توسط RBI بازگردانده شد.

در اطلاعیه هفته گذشته خود RBI بيان کرد که عدم انطباق "مداوم" Paytm با دستور قبلی - از مارس 2022، زمانی که RBI به Paytm دستور داد تا اضافه کردن مشتریان به بانک پرداخت را متوقف کند - نگرانی های نظارتی را برانگیخت و اقدامات بیشتری را تضمین کرد. RBI بيان کرد که ممیزی موارد عدم انطباق را پیدا کرد، اما به جزئیات پرداخت.

رسانه‌های محلی هفته گذشته گزارش دادند که بانک پرداخت Paytm با مسائلی مانند پولشویی مواجه شده است و اداره اجرای سازمان مبارزه با جرم و جنایت هند در حال تحلیل این شرکت است. TechCrunch ابتدا گزارش داد که Paytm (PDF) مبنی بر اینکه ED در حال انجام هرگونه تحقیقی است، رد کرد، و مدیران ارشد Paytm در سالن شهرداری با کارکنان در روز شنبه اطمینان دادند که مسائل گزارش شده در رسانه ها "قدیمی" بوده و "از مدت ها قبل" رفع شده است.

همانطور که ما تلاش می کنیم تا میزان کامل آسیب احتمالی ناشی از حکم اولیه RBI به Paytm را درک کنیم، این شرکت در حال حاضر شروع به خونریزی مشتریان و بازرگانان کرده است. همانطور که سورش گاناپاتی، تحلیلگر مک کواری، هفته گذشته در یک تماس تحلیلگر اشاره کرد، بسیاری از مشتریان Paytm در حال حاضر این باور را دارند که Paytm منحل شده است.

اپیزود ادامه دار با Paytm نیز اعتماد سرمایه گذاران در بازار فین تک هند را متزلزل کرده است. RBI در سه سال گذشته مجموعه‌ای از تغییرات نظارتی یا شفاف‌سازی‌ها را ارائه کرده است و فین‌تک به‌عنوان یک بخش از قبل برای بسیاری از VC‌ها خصمانه شده بود.

من معتقدم این اقدام علیه Paytm سابقه‌ای است، خشن است و بر اکوسیستم خدمات مالی گسترده‌تر در هند تأثیر می‌گذارد. به یاد ندارم آخرین باری که RBI مجوز یک بانک را به دلایلی غیر از نیازهای سرمایه کافی لغو کرد.

خبرکاو