سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

OpenAI به دنبال ساخت یک امپراتوری تراشه‌های هوش مصنوعی است که ارزش آن بیشتر از ترکیب AMD، Nvidia و Intel باشد – گزارش WSJ می‌گوید سم آلتمن تا 7 تریلیون دلار می‌خواهد.

(اعتبار تصویر: C-Span) در تلاشی برای تغییر شکل صنعت جهانی تراشه‌های هوش مصنوعی، سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI ، بنا بر گزارش‌ها در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران برای جمع‌آوری بین ۵ تریلیون دلار تا ۷ تریلیون دلار است. طبق گفته وال استریت ژورنال ، تلاش بلندپروازانه برای جمع آوری کمک های مالی، در صورت موفقیت آمیز بودن، از ارزش ترکیبی AMD ، Nvidia و Intel پیشی می گیرد و هدف آن رفع کمبود فعلی واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) است که برای کار با مدل های زبان بزرگ مانند ChatGPT ، ...
سم آلتمن در مقابل کنگره شهادت می دهد
(اعتبار تصویر: C-Span)

در تلاشی برای تغییر شکل صنعت جهانی تراشه‌های هوش مصنوعی، سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI ، بنا بر گزارش‌ها در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران برای جمع‌آوری بین ۵ تریلیون دلار تا ۷ تریلیون دلار است.

طبق گفته وال استریت ژورنال ، تلاش بلندپروازانه برای جمع آوری کمک های مالی، در صورت موفقیت آمیز بودن، از ارزش ترکیبی AMD ، Nvidia و Intel پیشی می گیرد و هدف آن رفع کمبود فعلی واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) است که برای کار با مدل های زبان بزرگ مانند ChatGPT ، Microsoft Copilot و Google Gemini.

مبلغ پیشنهادی برای جذب سرمایه نشان دهنده سرمایه قابل توجهی است که برای ایجاد قابلیت های جدید تولید نیمه هادی لازم است. گفته می‌شود که آلتمن همکاری بین OpenAI، سرمایه‌گذاران، سازندگان تراشه و ارائه‌دهندگان انرژی را برای تامین مالی مشترک ساخت کارخانه‌های ریخته‌گری تراشه، که توسط سازندگان تراشه‌های موجود اداره خواهد شد، پیشنهاد می‌کند. پیش بینی می شود OpenAI یکی از مشتریان مهم این کارخانه های جدید باشد.

برآورده شدن تقاضا

اهداف بلندپروازانه آلتمن از فروش جهانی فعلی کل صنعت نیمه هادی که 527 میلیارد دلار است، پیشی گرفته است.

سرمایه گذاران بالقوه شامل صندوق های سرمایه گذاری دولتی، نهادهای دولتی، به ویژه امارات متحده عربی (امارات متحده عربی)، مدیر عامل سافت بانک، ماسایوشی سون، و نمایندگانی از شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC)، بزرگترین کارخانه ریخته گری نیمه هادی مستقل اختصاصی در جهان هستند.

هدف از این اقدام افزایش قابل توجه ظرفیت جهانی برای تولید نیمه هادی است و در نتیجه تقاضای فزاینده برای پردازنده های گرافیکی و سایر تراشه های مخصوص هوش مصنوعی را برآورده می کند.

با این حال، دخالت امارات متحده عربی به رهبری شیخ طحن بن زاید آل نهیان، یک مقام امنیتی کلیدی و رئیس بسیاری از وسایل نقلیه دارایی حاکمیت ابوظبی، می‌تواند نگرانی‌های ژئوپلیتیکی را به‌ویژه در رابطه با اولویت‌های استراتژیک دولت آمریکا در تولید نیمه‌رسانا و هوش مصنوعی ایجاد کند. توسعه.

ایالات متحده به دلیل اهمیت آن برای اقتصاد دیجیتال و امنیت ملی، در مورد کنترل خارجی بر تامین ریزتراشه محتاط بوده است. با انعکاس این موضوع، دولت بایدن تلاش هایی را برای تقویت تولید تراشه های داخلی از طریق یارانه ها و تحلیل نظارتی سرمایه گذاری های خارجی در فناوری های حیاتی انجام داده است.

برای قرار دادن تخمین پیشنهادی 5 تا 7 تریلیون دلار، Ars Technica اشاره می کند که کاخ سفید اخیراً سرمایه گذاری 5 میلیارد دلاری در تحقیق و توسعه برای پیشرفت فناوری های نیمه هادی ساخت ایالات متحده را اعلام کرده است. TSMC قبلاً 40 میلیارد دلار در یک کارخانه تراشه ایالات متحده در آریزونا سرمایه گذاری کرده است که یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های خارجی در تاریخ ایالات متحده است. در حال حاضر، مشخص نیست که آیا آلتمن تعهداتی را نسبت به هدف جمع آوری کمک های مالی خود تضمین کرده است یا خیر.

بیشتر از TechRadar Pro

وین ویلیامز یک فریلنسر است که اخبار را برای TechRadar Pro می نویسد. او 30 سال است که درباره کامپیوتر، فناوری و وب می نویسد. در آن زمان او برای اکثر مجلات PC در بریتانیا می نوشت و تعدادی از آنها را نیز راه اندازی، ویرایش و منتشر کرد.

خبرکاو