سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

OpenAI برای ساخت تراشه‌های هوش مصنوعی به‌دنبال سرمایه‌ای بالغ بر 7 تریلیون دلار است

OpenAI به رهبری «سم آلتمن»، از زمان راه‌اندازی ChatGPT، به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پیشتاز حوزه هوش مصنوعی تبدیل شده است. حالا ظاهراً بنیانگذار این شرکت به دنبال جاه‌طلبی جدیدی است و برای توسعه چیپ هوش مصنوعی به‌دنبال سرمایه‌گذاری عمده از سوی سرمایه‌گذاران مختلف است. براساس گزارش وال استریت ژورنال، آلتمن به‌دنبال راه‌اندازی یک ابتکار جدید در زمینه هوش مصنوعی است که بیشتر روی بخش سخت‌افزاری از جمله تراشه‌های سفارشی برای هوش مصنوعی ...

OpenAI به رهبری «سم آلتمن»، از زمان راه‌اندازی ChatGPT، به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پیشتاز حوزه هوش مصنوعی تبدیل شده است. حالا ظاهراً بنیانگذار این شرکت به دنبال جاه‌طلبی جدیدی است و برای توسعه چیپ هوش مصنوعی به‌دنبال سرمایه‌گذاری عمده از سوی سرمایه‌گذاران مختلف است.

براساس گزارش وال استریت ژورنال، آلتمن به‌دنبال راه‌اندازی یک ابتکار جدید در زمینه هوش مصنوعی است که بیشتر روی بخش سخت‌افزاری از جمله تراشه‌های سفارشی برای هوش مصنوعی تمرکز خواهد داشت. طبق این گزارش، مدیرعامل OpenAI در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران مختلفی از جمله دولت امارات برای تأمین منابع مالی برنامه خود است و ظاهراً حداکثر به 7 تریلیون دلار نیاز دارد.

هدف طرح آلتمن، برطرف‌کردن مشکلات فعلی صنعت از جمله کمبود تراشه‌های هوش مصنوعی است که برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ (LLM) موردنیاز هستند. با این حال، سرمایه مورد نیاز این برنامه به‌طور قابل‌توجهی از کل فروش صنعت نیمه‌هادی بیشتر است.

سخنگوی این شرکت بیانیه زیر را به وال استریت ژورنال ارائه کرده است:

«OpenAI بحث‌های سازنده‌ای در مورد افزایش زیرساخت‌های جهانی و زنجیره‌های تأمین تراشه‌ها، انرژی و مراکز داده داشته است که بری هوش مصنوعی و دیگر صنایع متکی به آن‌ها بسیار مهم هستند.»

آلتمن پیشنهاد کرده است که بازیگران مختلفی از جمله سرمایه‌گذاران، شرکت‌های سازنده تراشه، شرکت‌های برق و موارد دیگر برای ساخت کارخانه‌های ریخته‌گری تراشه‌های اختصاصی موردنیاز برای تولید سخت‌افزار نسل بعدی هوش مصنوعی با یکدیگر همکاری کنند. او همچنین گفته است که OpenAI مشتری بزرگ این تراشه‌ها خواهد بود، اما بحث بین آن‌ها هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد.

آلتمن در هفته‌های گذشته با «شیخ طحنون بن زاید آل نهیان»، مشاور امنیت ملی امارات، «ماسایوشی سان»، مدیرعامل شرکت سافت‌بنک و نمایندگان TSMC دیدار کرده است. مایکروسافت که تاکنون سرمایه‌گذاری زیادی روی OpenAI کرده است نیز از تلاش‌های این شرکت برای جمع‌آوری سرمایه آگاه است و ظاهراً آلتمن برنامه‌های خود را با «ساتیا نادلا»، مدیرعامل و «کوین اسکات»، مدیر ارشد فناوری مایکروسافت در میان گذاشته است.

خبرکاو