سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

Nvidia GeForce RTX 5090 می تواند تا 70 درصد سریعتر از 4090 باشد، اما بهترین تراشه های آن ممکن است برای هوش مصنوعی رزرو شده باشد.

(اعتبار تصویر: آینده) کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 5090 حداقل از سال گذشته موضوع شایعات فراوانی بوده است و آخرین مورد، دو جزئیات شگفت‌انگیز جدید را در مورد انتظارات ما از کارت گرافیک احتمالی نسل بعدی به ما می‌دهد. RTX 5090 به احتمال زیاد مبتنی بر معماری Nvidia Blackwell خواهد بود و طبق حساب کاربری فناوری YouTube Moore's Law is Dead ، می تواند تا 70 درصد سریعتر از نسل فعلی کارت گرافیک RTX 4090 باشد. این یک جهش ...
Nvidia GeForce RTX 4090
(اعتبار تصویر: آینده)

کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 5090 حداقل از سال گذشته موضوع شایعات فراوانی بوده است و آخرین مورد، دو جزئیات شگفت‌انگیز جدید را در مورد انتظارات ما از کارت گرافیک احتمالی نسل بعدی به ما می‌دهد.

RTX 5090 به احتمال زیاد مبتنی بر معماری Nvidia Blackwell خواهد بود و طبق حساب کاربری فناوری YouTube Moore's Law is Dead ، می تواند تا 70 درصد سریعتر از نسل فعلی کارت گرافیک RTX 4090 باشد. این یک جهش کاملاً عظیم در عملکرد است که باعث می‌شود هر یک از بهترین بازی‌های رایانه شخصی موجود در بازار را برای کودکان بازی کند.

شایعات قبلی جهش عملکرد RTX 5090 را تقریباً دو برابر سریعتر از RTX 4090 اعلام کرده بودند، پس این یک نقطه داده دیگر در آن حدس و گمان است. اما، مانند همه شایعات، تا زمانی که خودمان بتوانیم آن عملکرد را بسنجیم، تردید وجود دارد.

این افزایش عملکرد احتمالاً از 192 چند پردازنده جریانی در RTX 5090 حاصل می شود (50 درصد افزایش نسبت به RTX 4090 128) که به کارت 24576 هسته CUDA، 192 هسته ردیابی پرتو و 768 هسته تانسور می دهد. به عبارت دیگر، اگر هر یک از این شایعات منتشر شود، این کارت یک غول بزرگ واقعی خواهد بود.

با این حال، این افزایش سرعت بین کارت‌ها، به معنای واقعی کلمه، قیمت بالایی دارد. همان گزارش نشان می دهد که 5090 ممکن است بین 2000 تا 2500 دلار قیمت داشته باشد، با قیمت های احتمالی دیگر از جمله کارت RTX 5080 1000 دلار، کارت RTX 5070 700 دلار، کارت RTX 5060 400 دلار و سپس کارت RTX با قیمت حدود 5030 دلار. .

با وجود عملکرد و هزینه ها، این کارت ها حتی ممکن است بهترین کارت هایی نباشند که Nvidia می تواند ارائه دهد. پیش‌بینی دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه این کارت به احتمال زیاد دارای قابلیت فعال‌سازی کامل نخواهد بود، زیرا انویدیا تقریباً به طور قطع قدرتمندترین کارت‌های خود را برای بازار پررونق هوش مصنوعی ذخیره می‌کند، همان بازاری که سال گذشته این غول فناوری را وارد استراتوسفر درآمد تریلیون دلاری کرد.

Nvidia ظاهراً بدون چالش است

دیدن اینکه تمرکز انویدیا بر هوش مصنوعی این نسل چه تاثیری بر توسعه کارت گرافیک آن در نسل بعدی خواهد داشت، بسیار جذاب خواهد بود. ممکن است کارت‌های بسیار قدرتمندی را دریافت کنیم و با این حال، حتی به خاطر بازار هوش مصنوعی نسبت به گیمرها، کارت‌های آن به طور کامل فعال نشود، که واقعاً ذهن را درگیر می‌کند.

و این واقعیت وجود دارد که حتی با دانستن این موضوع، اگر AMD نتواند یک کارت گرافیک با کالیبر مشابه تولید کند، تیم گرین می‌تواند هر چقدر که دوست دارد برای این کارت شارژ کند. و با این گمانه زنی ها مبنی بر اینکه AMD با معماری نسل بعدی RDNA 4 خود حتی قرار نیست برای بازار پردازنده های گرافیکی پریمیوم بازی کند، به نظر نمی رسد که چیزی بتواند جلوی افزایش قیمت کارت های گرافیک انویدیا را بگیرد.

شما هم ممکن است دوست داشته باشید

نویسنده کارکنان محاسباتی

Allisa که توسط CTA به عنوان پیشگام رسانه CES 2023 نامگذاری شده است، یک نویسنده کارکنان محاسباتی است که اخبار و شایعات فوری در صنعت محاسبات و همچنین تحلیل ها، پیش نمایش های عملی، مقالات برجسته و آخرین معاملات و روندها را پوشش می دهد. در اوقات فراغتش می‌توانید او را در حال چت کردن در دو پادکست خود، Megaten Marathon و Combo Chain، و همچنین پخش هر JRPG که در دستش باشد، بیابید.

خبرکاو