سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

MacBook Air M3 اپل ممکن است پیامی برای اینتل باشد – ما رایانه های شخصی هوش مصنوعی نیز انجام می دهیم و شما هنوز چیزی ندیده اید

(اعتبار تصویر: آینده / لنس اولانوف) در میان هیاهوی امروز بر سر یک جفت لپ‌تاپ مک‌بوک ایر کاملاً جدید M3 ، تغییری نه چندان ظریف در پیام‌رسانی محصول گم شد که ممکن است ورود رسمی اپل به رقابت برای ساخت رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی را نشان دهد. در بیانیه مطبوعاتی MacBook Air جدید 13 و 15 اینچی فوق قابل حمل با جدیدترین سیلیکون اپل، دو پاراگراف به ادعای اینکه MacBook Air "بهترین لپ تاپ مصرفی جهان برای هوش مصنوعی" است اختصاص داده شد. حالا، اگر ...
Apple MacBook Air M3
(اعتبار تصویر: آینده / لنس اولانوف)

در میان هیاهوی امروز بر سر یک جفت لپ‌تاپ مک‌بوک ایر کاملاً جدید M3 ، تغییری نه چندان ظریف در پیام‌رسانی محصول گم شد که ممکن است ورود رسمی اپل به رقابت برای ساخت رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی را نشان دهد.

در بیانیه مطبوعاتی MacBook Air جدید 13 و 15 اینچی فوق قابل حمل با جدیدترین سیلیکون اپل، دو پاراگراف به ادعای اینکه MacBook Air "بهترین لپ تاپ مصرفی جهان برای هوش مصنوعی" است اختصاص داده شد. حالا، اگر مثل من صنعت کامپیوتر را دنبال نمی‌کردید، ممکن بود این موضوع را تا حد زیادی به خودستایی یا هذیان‌گویی از جانب اپل تبدیل کنید. هرچند من آن را کمی متفاوت می بینم.

ابتدا کمی تاریخچه تا سال 2020، تقریباً تمام مک‌های جدید اپل، از جمله مک بوک ایر، از پردازنده‌های اینتل بهره می‌بردند. در آن سال، اپل اعلام کرد که قصد دارد تراشه‌های خود را بسازد و در نهایت همه پردازنده‌های مرکزی اینتل را با سیستم سفارشی خود بر روی یک تراشه (SoC) که به نام Apple Silicon شناخته می‌شود، جایگزین کند. اولین تراشه از این دست - M1 - روی MacBook Air M1 بسیار دوست داشتنی وارد شد (اکنون تولید آن متوقف شده است).

راهپیمایی سیلیکون

Apple MacBook Air M3

Apple MacBook Air M3 جدید (اعتبار تصویر: آینده / لنس اولانوف)

اپل در نهایت به وعده خود عمل کرد و با چندین بار تکرار و ارتقاء، در نهایت تمام سیلیکون اینتل را با سیلیکون خود جایگزین کرد. اینتل همچنان مالک اکثر رایانه های شخصی ویندوزی در جهان است، اما از برخی جهات، اپل به عنوان مبتکر سیستم در نظر گرفته می شود و SoC هایی را ایجاد می کند که سریع تر و کارآمدتر از هر چیزی که اینتل می تواند تولید کند، اجرا می شود.

برنامه بزرگ اینتل برای مقابله با این تصور، و افرادی هیجان انگیز که به دنبال راه حل های مبتنی بر ARM دیگری هستند که می توانند ویندوز را با همان سرعت و کارآمدی چیزی مانند سیلیکون اپل اجرا کنند، این است که کل مجموعه تراشه های خود را با پردازنده های Intel Core Ultra و موارد دیگر بازبینی کند. مهمتر از همه، "AI PC".

بخش هوش مصنوعی از واحد پردازش عصبی یا NPU می آید که با Intel Core Ultras به عنوان نوعی پردازنده مشترک هوش مصنوعی جفت می شود. اینتل تقریباً از تمام تولیدکنندگان بزرگ رایانه های شخصی ویندوز و شاید مهمتر از آن، مایکروسافت پشتیبانی می کند. غول نرم‌افزاری ردموند در میانه‌ی مطبوعات تمام‌بار Copilot است. هوش مصنوعی مولد، که قبلاً چت هوش مصنوعی بینگ بود ، که با هوشمندی OpenAI ساخته شده بود، ظاهراً همه جا وجود دارد، و در رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی، به عنوان یک دکمه صفحه کلید Copilot ظاهر می‌شود.

اینکه دقیقاً هر یک از ما با یک رایانه شخصی هوش مصنوعی چه کاری انجام خواهیم داد، مشخص نیست، اما در تمام تابستان و تا فصل خرید برگشت به مدرسه در نیمکره شمالی در مورد این سیستم ها صحبت خواهیم کرد.

طبق برخی معیارها، اپل تنها 17 درصد از بازار رایانه های شخصی را در اختیار دارد. حتی اگر مردم باور داشته باشند که سیلیکون اپل بهتر است و macOS پلتفرم بهتری نسبت به ویندوز است ، نمی‌توانند کنار بنشینند و اجازه دهند اینتل و مایکروسافت نوآوری کنند و خود را در بازار رایانه‌های شخصی حتی بالاتر بفروشند.

ما هوش مصنوعی را می شناسیم

Apple MacBook Air M3

Apple MacBook Air M3 (اعتبار تصویر: آینده / لنس اولانوف)

این ما را به "بهترین لپ تاپ جهان برای هوش مصنوعی مصرف کننده" بازمی گرداند. اما اپل یک نکته دارد. این شرکت برای سال‌ها هوش مصنوعی انجام می‌دهد، و به اضافه کردن اولین موتور عصبی خود در آیفون 8 توسط پردازنده A11 Bionic برمی‌گردد. می‌توانید خط مستقیمی از این سیستم یادگیری ماشین اولیه به موتور عصبی 16 هسته‌ای M3 بکشید.

اپل توانایی‌های هوش مصنوعی سیلیکونی خود را پنهان نکرده است، اما هرگز آنها را در جلو و مرکز قرار نداد. این همه در حال تغییر است.

شرکت چاره ای ندارد. بخشی از مشکل اپل این است که برخلاف مایکروسافت، OpenAI ( ChatGPT ) و گوگل ( جمینی )، اپل هیچ محصول مولد هوش مصنوعی ندارد. سیری مولد نیست، نمی تواند شعر، ارائه یا اثر هنری تولید کند. این تلاش اپل برای جلوتر از منحنی ظاهر شدن را مختل می کند.

اما در این نسخه، اپل به طور خاص به مدل‌های زبان بزرگ (LLM) اشاره می‌کند: «در ترکیب با معماری حافظه یکپارچه سیلیکون اپل، مک‌بوک ایر همچنین می‌تواند مدل‌های هوش مصنوعی بهینه‌شده، از جمله مدل‌های زبان بزرگ (LLM) و مدل‌های انتشار برای تولید تصویر به صورت محلی را اجرا کند. عملکرد عالی."

شکل چیزهای آینده

Apple MacBook Air M3

صفحه کلید Apple MacBook Air M3 (هنوز کلید هوش مصنوعی در آن وجود ندارد). (اعتبار تصویر: آینده / لنس اولانوف)

اجرای محلی، بدون نیاز به پشتیبانی بالقوه کمتر ایمن یا کندتر ابری همیشه سس مخفی هوش مصنوعی اپل بوده است. با این حال، اپل کاملاً آگاه است که اگر به هوش مصنوعی مولد مبتنی بر ابر اجازه ندهد، نمی‌تواند برنده این بازی باشد.

در نمایش‌هایی که به من نشان داده شد، MacBook Air M3 را دیدم که می‌تواند هم درخواست‌های Microsoft CopIlot مبتنی بر ابر را اجرا کند و هم وظایف تولیدی محلی را با برنامه‌هایی مانند Luminar Neo، که می‌تواند یک عکس تار در شب بگیرد و اطلاعات تولیدی را برای قابل استفاده کردن تصویر اضافه کند. در هر دو مورد، عملکرد آنها تقریباً آنی به نظر می‌رسید و به راحتی به همان خوبی که از یک هوش مصنوعی مولد مبتنی بر ابر دریافت می‌کردید، ظاهر شد.

هدف از نمایش این برنامه‌ها و بیان این گفته‌ها فقط این نیست که به دنیا بگوییم اپل Gen AI را نیز انجام می‌دهد. فکر می کنم ما را برای اتفاقاتی که قرار است آماده کنیم.

این فقط محصولات جدید و بیانیه های مطبوعاتی نیست. تیم کوک ، مدیر عامل اپل، اکنون تقریباً از هر فرصتی استفاده می کند تا چیزهای بزرگی را در زمینه هوش مصنوعی مولد وعده دهد (به یاد داشته باشید زمانی که او قبلاً درباره "AR" صحبت می کرد؟ یک نامه چه تفاوتی ایجاد می کند).

کوک می‌داند که سیلیکون اپل برای مدل‌های زبان بزرگ و هوش مصنوعی مولد برای تصاویر و متن آماده است، و ما می‌خواهیم شاهد بهره‌گیری اپل از این همه قدرت با شروع WWDC 2024 در ماه ژوئن باشیم.

این پیام اپل در مورد هوش مصنوعی است: شما هنوز چیزی ندیده اید.

شما هم ممکن است دوست داشته باشید

سردبیر ایالات متحده

لنس که 35 سال کهنه کار صنعت و روزنامه‌نگار برنده جوایز بود ، از زمانی که رایانه‌های شخصی به اندازه چمدان بودند و «آنلاین» به معنای «انتظار» بود، فناوری را پوشش می‌داد. او سردبیر سابق Lifewire، سردبیر Mashable، و قبل از آن، سردبیر PCMag.com و معاون ارشد محتوا برای Ziff Davis, Inc است. او همچنین یک ستون فناوری هفتگی محبوب نوشت. برای رسانه ای به نام ارتقا.

لنس اولانوف در برنامه های خبری ملی، بین المللی و محلی از جمله Live with Kelly and Ryan، Fox News، Fox Business، Today Show ، Good Morning America، CNBC، CNN و BBC به طور مکرر ظاهر می شود.

خبرکاو