اخبار, ترفند

AirPlay چیست و چگونه کار می کند؟

جو فدوآ / How-To Geek

Apple AirPlay یک پروتکل بی‌سیم برای اشتراک‌گذاری موسیقی، ویدئو، عکس و انعکاس صفحه بین دستگاه‌های هوشمند در یک شبکه است.

AirPlay یکی از چندین استاندارد برای به اشتراک گذاری بی سیم صدا، تصویر و سایر رسانه ها با تلویزیون های هوشمند و دستگاه های پخش جریانی مانند Apple TV و Roku است. این یک ویژگی فوق‌العاده مفید است، اما آپشن های عجیبی دارد که با فناوری اختصاصی اپل همراه است.

AirPlay چیست؟

به طور خلاصه، AirPlay یک پروتکل بی‌سیم اختصاصی است که توسط اپل برای اشتراک‌گذاری صدا، ویدئو، عکس و انعکاس صفحه بین دستگاه‌های موجود در یک شبکه ساخته شده است. یک مثال رایج از عملکرد AirPlay اشتراک‌گذاری محتوا از آیفون به صفحه تلویزیون است.

تقریباً می توانید هر چیزی را با AirPlay پخش کنید. موسیقی و ویدیو احتمالاً رایج ترین هستند، اما با انعکاس صفحه نمایش، ارائه ها و پادکست ها نیز کار می کند. در اصل، AirPlay یک پروتکل یک به یک بود، به این معنی که شما فقط می‌توانید از یک دستگاه به دستگاه دیگر استریم کنید، اما AirPlay 2 آن را تغییر داد.

AirPlay 2 که در سال ۲۰۱۸ معرفی شد، بزرگترین بروزرسانی است که پروتکل تاکنون دیده است. عملکرد را بهبود بخشید، پخش صدا را به بلندگوهای استریو اضافه کرد و همزمان به چندین دستگاه پخش شد. همچنین کنترل AirPlay را از طریق سیری و مرکز کنترل در آیفون و مک در دسترس قرار داد.

AirPlay ابتدا در سال ۲۰۰۴ به عنوان یک ویژگی در iTunes به نام "AirTunes" معرفی شد. این امکان پخش موسیقی از iTunes به AirPort Express را فراهم می کرد که دارای جک ۳.۵ میلی متری صدا برای بلندگوها بود. AirTunes در سال ۲۰۱۰ به "AirPlay" تغییر نام داد، که همچنین زمانی بود که توانایی پخش صدا و تصویر را در Apple TV به دست آورد.

کدام دستگاه ها از AirPlay پشتیبانی می کنند؟

وقتی صحبت از دستگاه‌هایی می‌شود که از AirPlay پشتیبانی می‌کنند، آن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: «فرستنده» و «گیرنده». دستگاه‌هایی که می‌توانند «فرستنده» AirPlay باشند اساساً همه از اپل هستند: iPhone، iPad، iPod، Mac و iTunes (حتی در ویندوز). HTC 10 در سال ۲۰۱۶ تنها دستگاه اندرویدی با پشتیبانی از پخش جریانی AirPlay بود.

از طرف دیگر، «گیرنده‌های» AirPlay تنوع بسیار بیشتری دارند. اپل فهرست کاملی از بلندگوها و تلویزیون هایی دارد که دارای AirPlay هستند. برخی از برندهای بزرگ عبارتند از ال‌جی، سامسونگ، سونی و ویزیو، آمازون فایر تی‌وی، بنگ اند اولوفسن، بوز، جی‌بی‌ال، پایونیر، سونوس و یاماها. برخی از دستگاه‌های اپل نیز می‌توانند گیرنده‌های AirPlay باشند: Apple TV، HomePod، و رایانه‌های شخصی Mac دارای macOS Monterey و جدیدتر.

با برچسب Apple AirPlay کار می کند.

تعداد زیادی دستگاه گیرنده AirPlay در بازار وجود دارد. یک راه آسان برای تشخیص دستگاهی که از AirPlay پشتیبانی می‌کند، برچسب «Works with Apple AirPlay» است که روی بسته‌بندی آن یافت می‌شود.

AirPlay در مقابل Chromecast

AirPlay اپل و کروم کست گوگل به راحتی دو استاندارد رایج نمایش بی سیم هستند که امروزه در دسترس هستند. این دو شباهت های زیادی دارند، اما تفاوت های بزرگی نیز وجود دارد.

توجه: «Chromecast» یک دستگاه پخش فیزیکی است، اما توانایی «ارسال محتوا» در بسیاری از دستگاه‌های دیگر از طریق پروتکل «Chromecast Built-in» Google در دسترس است.

این دو سرویس اساساً به یک شکل کار می کنند. وقتی می‌خواهید موسیقی یا ویدیویی را به دستگاه دیگری پخش کنید، روی دکمه‌ای در برنامه ضربه می‌زنید، یک دستگاه دریافت کننده را انتخاب می‌کنید و به صورت بی‌سیم از طریق شبکه پخش می‌شود. وقتی خوب کار می کند، احساس جادو می کند.

بزرگترین تفاوت بین AirPlay و Chromecast داستانی مشابه با بسیاری از چیزها در اکوسیستم اپل و گوگل است. برای پخش جریانی با AirPlay به یک دستگاه اپل نیاز دارید. به همین سادگی. با این حال، برای Chromecast نیازی به دستگاه Android یا Google ندارید. در واقع، می‌توانید با آیفون، آی‌پد یا مک نیز ارسال کنید.

نحوه استفاده از AirPlay

استفاده از AirPlay به سادگی جستجوی نماد AirPlay در برنامه‌ها یا استفاده از ویژگی انعکاس صفحه از کنترل پنل در دستگاه‌های اپل است. گاهی اوقات، مانند برنامه YouTube، می توان از منوی Chromecast به عملکرد AirPlay دسترسی داشت.

گزینه های AirPlay در برنامه های آیفون.

زیبایی AirPlay در این است که به طور کلی بدون نیاز به تلاش بسیار آسان "کار می کند". ما تعدادی راهنما برای استفاده از AirPlay به روش های مختلف با دستگاه های مختلف داریم.

این داستان در AirPlay است. مانند بسیاری از چیزهای موجود در اکوسیستم اپل، AirPlay نسبت به همتایان خود محدودتر است. با این حال، این مزیت گفت ه است که معمولاً کمی یکپارچه تر کار می کند (اما نه همیشه). AirPlay یک ویژگی ضروری برای دانستن اینکه آیا خود را در باغ دیواری اپل می بینید یا خیر است.

خبرکاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *