اخبار

۸ راه برای آزاد کردن فضای دیسک در ویندوز

انبوهی <a href= از درایوها" width="1200" height="675" data-credittext="Corbin Davenport / How-To Geek">
کوربین داونپورت / How-To Geek

برای آزاد کردن فضای دیسک در ویندوز، می‌توانید از ابزار Windows Disk Cleanup استفاده کنید، Storage Sense را اجرا کنید و برنامه‌ها را حذف کنید. همچنین می‌توانید از ابزارهای شخص ثالث استفاده کنید که فایل‌های موقت را پیدا کرده و حذف می‌کنند، آنچه را که از فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند تجزیه و تحلیل می‌کنند و فایل‌های تکراری را برای شما جستجو می‌کنند.

درایوها بزرگتر و بزرگتر می شوند، اما چه یک درایو حالت جامد (SSD) یا یک هارد دیسک مکانیکی عظیم، به نظر می رسد همیشه پر می شوند. این نکات به شما کمک می کند فضای ذخیره سازی داخلی ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ رایانه شخصی خود را آزاد کنید.

پاکسازی دیسک را اجرا کنید

ویندوز دارای یک ابزار داخلی است که فایل‌های موقت و سایر داده‌های بی‌اهمیت را در درایو حافظه داخلی شما حذف می‌کند. برای دسترسی به آن، روی یکی از درایوهای خود در پنجره This PC کلیک راست کرده و «Properties» را انتخاب کنید.

نکته: همچنین می‌توانید فقط «پاکسازی دیسک» را در منوی استارت جستجو کنید.

روی دکمه "Disk Cleanup" در پنجره خصوصیات دیسک کلیک کنید.

انواع فایل هایی را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید. این شامل فایل‌های موقت، فایل‌های گزارش، فایل‌های موجود در سطل بازیافت و سایر فایل‌های بی‌اهمیت است.

همچنین می‌توانید فایل‌های سیستمی را که در فهرست اینجا نشان داده نمی‌شوند، پاکسازی کنید. اگر می‌خواهید فایل‌های سیستم را نیز حذف کنید، روی دکمه «پاک کردن فایل‌های سیستم» کلیک کنید.

پس از انجام این کار، می‌توانید روی دکمه «گزینه‌های بیشتر» کلیک کنید و از دکمه «پاکسازی» در زیر System Restore و Shadow Copies برای حذف داده‌های بازیابی سیستم استفاده کنید. این دکمه تمام نقاط بازیابی را حذف می کند، به جز آخرین نقطه بازیابی، پس قبل از استفاده از رایانه خود مطمئن شوید که به درستی کار می کند - نمی توانید از نقاط بازیابی سیستم قدیمی استفاده کنید.

برنامه های Space-Hungry را حذف نصب کنید

همچنین می‌توانید برنامه‌های قدیمی و بلااستفاده را حذف کنید تا فضای روی SSD یا هارد دیسک خود آزاد کنید.

برنامه Settings را از طریق منوی Start باز کنید، سپس به System > Apps & Features بروید تا برنامه ها را در ویندوز ۱۰ حذف کنید. می توانید برنامه های خود را بر اساس اندازه، درایوی که روی آن نصب شده اند و چند معیار دیگر مرتب کنید. اگر می‌خواهید به شدت فضا را آزاد کنید، مرتب‌سازی بر اساس اندازه مفید است.

تنظیمات <a href= را باز کنید، به System > Apps and Settings بروید، سپس برنامه‌ای را که می‌خواهید حذف کنید انتخاب کنید." width="730" height="500" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

برنامه و ویژگی‌ها به شما امکان می‌دهند برنامه‌های Windows Store یا برنامه‌های معمولی را حذف کنید.

البته، در صورت تمایل، همچنان می توانید Uninstall Programs قدیمی را در کنترل پنل قدیمی باز کنید. «کنترل پنل» را در منوی استارت جستجو کنید و آن را باز کنید، سپس به «حذف برنامه» بروید.

از پانل کنترل برنامه‌ها و ویژگی‌ها، می‌توانید روی ستون Size کلیک کنید تا ببینید هر برنامه نصب شده بر روی رایانه شما چقدر از فضای استفاده می‌کند.

اگر این ستون را نمی بینید، روی دکمه گزینه ها در گوشه سمت راست بالای فهرست کلیک کنید و نمای جزئیات را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این همیشه دقیق نیست - برخی از برنامه ها میزان فضای استفاده شده را گزارش نمی کنند. یک برنامه ممکن است از فضای زیادی استفاده کند اما ممکن است هیچ اطلاعاتی در ستون Size خود نداشته باشد.

حتی ممکن است بخواهید از یک حذف کننده شخص ثالث مانند Revo Uninstaller استفاده کنید تا مطمئن شوید که فایل های باقی مانده حذف شده و فضا را هدر نمی دهد.

تجزیه و تحلیل فضای دیسک

شما می توانید از یک برنامه تجزیه و تحلیل دیسک استفاده کنید تا متوجه شوید دقیقا چه چیزی از فضای درایو شما استفاده می کند. این برنامه ها درایو شما را اسکن می کنند و دقیقا نشان می دهند که کدام فایل ها و پوشه ها بیشترین فضا را اشغال می کنند. ما بهترین ۱۰ ابزار برای تجزیه و تحلیل فضای هارد دیسک را پوشش داده ایم، اما اگر می خواهید با آن شروع کنید، WinDirStat را امتحان کنید.

پس از اسکن سیستم شما، WinDirStat دقیقاً به شما نشان می دهد که کدام پوشه ها، انواع فایل ها و فایل ها بیشترین فضا را مصرف می کنند. اطمینان حاصل کنید که هیچ فایل مهم سیستمی را حذف نمی کنید - فقط فایل های داده های شخصی را حذف کنید. اگر پوشه برنامه ای را در پوشه Program Files مشاهده کردید که از فضای زیادی استفاده می کند، می توانید آن برنامه را حذف کنید - WinDirStat می تواند به شما بگوید که یک برنامه چقدر فضا استفاده می کند، حتی اگر کنترل پنل برنامه ها و ویژگی ها این کار را نکند.

نمایش بصری همچنین ممکن است به شناسایی فایل های بزرگ غیرمنتظره یا فراموش شده کمک کند.

WinDirStat نمایش تصویری <a href= از تخصیص فضای ذخیره سازی شما را نشان می دهد." width="730" height="500" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

مطالب مرتبط: فضای هارد دیسک را با WinDirStat تجزیه و تحلیل و مدیریت کنید

پاک کردن فایل های موقت

ابزار داخلی Windows Disk Cleanup مفید است، اما فایل های موقتی که توسط برنامه های دیگر استفاده می شود را حذف نمی کند. به عنوان مثال، حافظه پنهان مرورگر فایرفاکس یا کروم را که می توانند از گیگابایت فضای هارد دیسک استفاده کنند، پاک نمی کند. (کش مرورگر شما از فضای هارد دیسک استفاده می کند تا در زمان دسترسی به وب سایت ها در آینده در وقت شما صرفه جویی کند، اما اگر اکنون به فضای هارد دیسک نیاز دارید، این راحتی کمی است. )

به طور معمول، شما باید فایل های موقت ایجاد شده توسط مرورگر خود را از داخل خود مرورگر پاک کنید. تقریباً برای هر برنامه دیگری هم همینطور است - اگر می توانید از خود برنامه برای پاکسازی فایل های موقت استفاده کنید، این کار را انجام دهید.

مطالب مرتبط: در اینجا چیزی است که باید به جای CCleaner استفاده کنید

با این حال، اگر نمی خواهید همه این موارد را به صورت دستی انجام دهید، می توانید از CCleaner استفاده کنید. CCleaner فایل‌های ناخواسته را از انواع برنامه‌های شخص ثالث پاک می‌کند و همچنین فایل‌های ویندوزی را که Disk Cleanup لمس نمی‌کند، پاک می‌کند.

هشدار: با CCleaner می توانید به راحتی تمام رمزهای عبور ذخیره شده خود را پاک کنید. آن گزینه را تیک نزنید مگر اینکه کاملاً مطمئن باشید. علاوه بر این، توصیه می کنیم از پاک کننده رجیستری در CCleaner و سایر برنامه های مشابه خودداری کنید.

CCleaner با گزینه های مختلف برجسته شده  <a href= است. " width="1010" height="701" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

فایل های تکراری را پیدا کنید

شما می‌توانید از یک برنامه فایل یاب تکراری برای اسکن هارد دیسک خود برای یافتن فایل‌های تکراری، که غیرضروری هستند و قابل حذف هستند، استفاده کنید.

یا اگر برایتان مهم نیست که چند دلار خرج کنید، می‌توانید از Duplicate Cleaner Pro استفاده کنید که نه تنها رابط کاربری بهتری دارد، بلکه دارای چندین ویژگی اضافی است که به شما در یافتن و حذف فایل‌های تکراری کمک می‌کند. به شما امکان می دهد پوشه ها، انواع فایل ها و موارد دیگر را مشخص کنید.

Duplicate Cleaner Pro چند فایل تکراری پیدا  <a href= کرد. " width="730" height="464" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

مطالب مرتبط: نحوه یافتن و حذف فایل های تکراری در ویندوز

مقدار فضای استفاده شده برای بازیابی سیستم را کاهش دهید

اگر System Restore فضای هارد دیسک زیادی را برای نقاط بازیابی می خورد، می توانید مقدار فضای هارد دیسک اختصاص داده شده به System Restore را کاهش دهید. مبادله این است که شما نقاط بازیابی کمتری برای بازیابی سیستم خود و نسخه های قبلی فایل های کمتری برای بازیابی خواهید داشت. اگر این ویژگی‌ها برای شما اهمیت کمتری نسبت به فضای دیسک سختی دارند که استفاده می‌کنند، به کار خود ادامه دهید و با کاهش میزان استفاده از بازیابی سیستم، چند گیگابایت را آزاد کنید.

مقدار فضای استفاده شده توسط تابع System Restore.

موارد مرتبط: کاری کنید که System Restore از فضای درایو کمتری در ویندوز ۷ استفاده کند

Storage Sense را فعال کنید

Storage Sense ابزاری است که در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ تعبیه شده است که برخی از توصیه های قبلی ما برای آزاد کردن فضای دیسک را خودکار می کند.

Storage Sense چند گزینه دارد. می تواند

سطل بازیافت را به صورت خودکار پاک کنید

حذف خودکار دانلودهای قدیمی

کپی‌های محلی فایل‌های قدیمی را که در فضای ابری پشتیبان‌گیری شده‌اند حذف کنید

حذف فایل های موقت

برنامه تنظیمات را باز کنید، سپس به System > Storage بروید. برای فعال کردن Storage Sense هنوز روی دکمه جابجایی بزرگ در بالا کلیک نکنید. ابتدا روی "Configure Storage Sense or Run it Now" کلیک کنید.

می‌توانید تنظیمات Storage Sense را هر طور که می‌خواهید تنظیم کنید، اما توصیه می‌کنیم در مورد گزینه پاک کردن دانلودهای قدیمی مراقب باشید. در وهله اول حذف تصادفی چیزی که دانلود کرده اید برای ایمن نگه داشتن آن کارساز نیست. برای مثال ما آن را کنار می گذاریم.

با دقت <a href= به گزینه ای که دانلودهای قدیمی را به صورت خودکار پاک می کند، گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کنید." width="730" height="470" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

پس از اینکه تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب کردید، به بالای صفحه بروید، سپس روی دکمه ضامن کلیک کنید تا Storage Sense فعال شود. روی کادر کشویی کلیک کنید و هر چند وقت یک‌بار می‌خواهید Storage Sense اجرا شود را انتخاب کنید. شما چهار گزینه دارید:

هر روز

هر هفته

هر ماه

در طول فضای خالی دیسک کم

ما تنظیمات پیش‌فرض را حفظ کرده‌ایم، «در طول فضای خالی دیسک کم»، اما این در نهایت یک اولویت شخصی است.

همچنین می‌توانید به پایین صفحه Storage Sense بروید و روی «Clean Now» کلیک کنید تا یک بار تمیز کردن انجام شود.

گزینه های هسته ای

این ترفندها قطعا مقداری فضا را ذخیره می کنند، اما ویژگی های مهم ویندوز را غیرفعال می کنند. ما استفاده از هیچ یک از آنها را توصیه نمی کنیم، اما اگر به شدت به فضای دیسک نیاز دارید، می توانند کمک کنند:

غیرفعال کردن Hibernation – هنگامی که سیستم خود را Hibernate می کنید، محتویات RAM خود را در هارد دیسک شما ذخیره می کند. این به آن اجازه می‌دهد تا وضعیت سیستم خود را بدون مصرف برق ذخیره کند - دفعه بعد که رایانه خود را راه‌اندازی می‌کنید، به همان جایی که رها کرده‌اید باز می‌گردید. ویندوز محتویات رم شما را در فایل C:\hiberfil.sys ذخیره می کند. برای صرفه جویی در فضای هارد، می توانید hibernate را به طور کامل غیرفعال کنید که فایل را حذف می کند.

غیرفعال کردن بازیابی سیستم - اگر کاهش فضای استفاده از بازیابی سیستم به اندازه کافی برای شما خوب نیست، می توانید بازیابی سیستم را به طور کامل غیرفعال کنید. اگر نیاز به استفاده از System Restore برای بازگرداندن سیستم خود به حالت قبلی داشته باشید، شانسی ندارید، پس هشدار دهید.


به خاطر داشته باشید که هرگز به اندازه‌ای که یک درایو روی جعبه آن وعده می‌دهد، فضایی دریافت نمی‌کنید - همه درایوهای شما ظرفیت اشتباهی را در ویندوز نشان می‌دهند.

در عوض مک دارید؟ در اینجا نحوه آزاد کردن فضای ذخیره سازی در Mac آورده شده است.

خبرکاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *