اخبار, ترفند

۵ روشی که Arc تجربه مرورگر وب را تغییر می دهد

مرورگر Arc در حال اجرا بر روی macOS 13.3

Arc مرورگر جدیدی است که کارها را کمی متفاوت با مرورگرهایی مانند کروم، اج و سافاری انجام می دهد. در اعماق این مرورگر وب مبتنی بر Chromium است، اما نحوه تعامل شما با مرورگر یک تجربه منحصر به فرد را ایجاد می کند.

رابط کاربری Arc

واضح‌ترین تفاوتی که در اولین راه‌اندازی Arc توسط The Browser Company مشاهده می‌کنید، رابط کاربری است. URL ترکیبی و نوار جستجو در بالای صفحه نیستند، همچنین برگه‌ها، نشانک‌ها و برنامه‌های گفت نی شما هم نیستند. در عوض، همه چیز در نوار کناری سمت چپ صفحه زندگی می کند. در نتیجه، (در حال حاضر) مانند سایر مرورگرها فضایی برای دکمه های افزونه وجود ندارد، که حداقل رابط را نسبتاً مرتب نگه می دارد.

می‌توانید این نوار کناری را برای یک تجربه مرور تمام‌صفحه روشن و خاموش کنید، جایی که نوار کناری تنها زمانی ظاهر می‌شود که ماوس را روی لبه چپ صفحه قرار می‌دهید. رابط کاربری کمی متفاوت از چیزی است که احتمالاً به آن عادت کرده اید، اما با برخی دیگر از تصمیمات طراحی که تیم Arc گرفته اند، به خوبی کار می کند.

استفاده <a href= از Split View در Arc برای مشاهده همزمان ۳ تب" width="730" height="460" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

قابلیتی به نام Split View عملکردی مشابه ویژگی macOS به همین نام دارد و به شما امکان می دهد حداکثر چهار تب را به صورت همزمان مشاهده کنید. این برگه ها به صورت گروهی در نوار کناری ظاهر می شوند تا بتوانید آنها را در کنار هم نگه دارید. انجام این کار در سایر مرورگرها مستلزم تقسیم تب ها به پنجره های جداگانه است که می تواند مدیریت پنجره را کمی آشفته کند.

Arc همچنین بسته به مجموعه ای از برگه هایی که در حال حاضر استفاده می کنید، از رنگ برای طعم دادن به رابط کاربری استفاده می کند.

برش از طریق درهم ریختگی زبانه

آیا در حال جمع‌آوری برگه‌ها هستید تا جایی که همه چیز را به یکباره باز کنید، فقط برای هر موردی؟ Arc مرورگری است که می خواهد این را تغییر دهد. به طور پیش فرض، Arc برگه های جدید را بعد از ۱۲ ساعت می بندد مگر اینکه آنها را پین کنید. شما می توانید زمان بندی را تغییر دهید (تا ۳۰ روز) اما نمی توانید هرس برگه را خاموش کنید.

مرتب سازی <a href= از طریق برگه های بایگانی شده در مرورگر Arc" width="730" height="545" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

مدیریت پیشگیرانه برگه ها سنگ بنای تجربه Arc است و ما فکر می کنیم که بهتر است. وقتی برگه‌ها بسته می‌شوند (یا به قول Arc بایگانی می‌شوند) آنها را در یک بخش اختصاصی «برگه‌های بایگانی‌شده» می‌بینید که بر اساس روزی که در نهایت بسته شدند، مرتب شده‌اند. این به سلیقه همه نخواهد بود، اما شما را در مورد نحوه استفاده از تب ها آگاه تر می کند.

تمایل Arc به مدیریت برگه ها به این معنی است که شما یک منطقه اختصاصی برای برگه های دلخواه و پین شده خود و یک منطقه جداگانه برای "برگه های امروزی" در پایین شمع دارید. باز کردن Arc در صبح کاملاً با طراوت است بدون اینکه مجبور باشید با شلوغی جلسه مرور دیروز مقابله کنید.

(تقریباً) همه چیز را با نوار فرمان انجام دهید

شاید هوشمندانه ترین ویژگی Arc Command Bar باشد که دستورات قابل اجرا را مستقیماً در URL ترکیبی و نوار جستجو ترکیب می کند. این کمی شبیه macOS Spotlight یا برنامه هایی مانند Alfred و Raycast است. این به شما امکان می دهد تقریباً همه چیز را به سادگی با تایپ کردن انجام دهید، بدون اینکه دست خود را از روی صفحه کلید بردارید.

Command+L را برای دسترسی به Command Bar در برگه فعلی فشار دهید، یا Command+T را بزنید تا یک تب جدید باز شود و به سمت راست بپرید. از اینجا می‌توانید یک عبارت جستجو، آدرس وب یا اقدامی را تایپ کنید. اقدامات شامل مواردی مانند "Pin Tab" برای ذخیره برگه فعال فعلی، "Add Split View" برای سنجاق کردن برگه فعلی به یک طرف صفحه و "Capture Full Page" برای گرفتن اسکرین شات است.

استفاده <a href= از نوار فرمان Arc برای ایجاد یک Google Doc جدید" width="730" height="360" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

می‌توانید به برنامه‌های گفت نی دسترسی داشته باشید، فهرست برگه‌های بایگانی‌شده خود را مشاهده کنید، تنظیمات را ببینید، به برگه‌های دیگر بروید، موضوع فعلی خود را ویرایش کنید، به یک فضای جدید بروید یا شروع کنید، و تقریباً هر چیز دیگری که می‌توانید با استفاده از این رابط فکر کنید. سرویس های وب مانند Google Docs نیز با Command Bar کار می کنند. تنها کاری که (تاکنون) انجام نداده، ارائه تجربه سبک «برگه برای جستجو» است که در سایر مرورگرها رایج است.

می‌توانید این مشکل را با تغییر موتور جستجوی پیش‌فرض به DuckDuckGo و استفاده از bangs (مانند !htg) برای جستجوی وب‌سایت‌ها برطرف کنید.

جدا کردن برگه ها به فضاها و جدا کردن نمایه ها

در تلاشی بیشتر برای سازماندهی کردن برگه‌های شما، Arc دارای ویژگی به نام Spaces است. ایده در اینجا این است که برگه ها را در قسمت های جداگانه سازماندهی کنید که می توانید در صورت نیاز آنها را به خاطر بیاورید. ممکن است فضاهای مختلفی برای برگه های شخصی، محل کار یا مدرسه داشته باشید. فضاهای مختلف رنگ‌بندی متفاوتی دارند و به شما این امکان را می‌دهند که در یک نگاه آن‌ها را از هم تشخیص دهید.

می‌توانید با استفاده از نوار فرمان یا با کلیک راست روی یک برگه و انتخاب گزینه «انتقال به»، برگه‌ها را بین فضاها جابه‌جا کنید. به جای اینکه همه چیز را در یک فضای واحد سنجاق کنید، برگه ها را در فضاهای مربوطه پین ​​کنید تا از بهم ریختگی رابط جلوگیری کنید.

برگه‌ها در فضای جداگانه «بازی» در Arc

علاوه بر این، فضاهای مختلف می توانند پروفایل های متفاوتی داشته باشند. نمایه ها مانند سایر مرورگرها کار می کنند، جایی که هر نمایه هویت و داده های خاص خود را دارد. تفاوت در اینجا این است که پروفایل ها در فضاهای شما اعمال می شوند که می توانید به راحتی بین آنها جابجا شوید.

پس می‌توانید از نمایه‌های مختلف برای فضای خانه و محل کار خود استفاده کنید و به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به تغییر حساب یا باز کردن دو پنجره نمایه در آن واحد، در خانه و محل کار خود به حساب جیمیل خود وارد شوید. این انقلابی نیست و مرورگرهایی مانند سافاری سیستم‌های مشابهی دارند، اما سیستم Arc یکی از بهترین روش‌هایی است که ما شاهد آن بوده‌ایم.

بیشتر از یک مرورگر خارج از جعبه

اکثر مرورگرهای وب، امور اسپارتانی هستند که به شما امکان می دهند از طریق برنامه های گفت نی، عملکرد خود را گسترش دهید. Arc از این جهت متفاوت است که شامل چند وسیله اضافی از جعبه است. مزیت این کار این است که آنها با سایر ویژگی های مرورگر کمی محکم تر از متوسط ​​برنامه گفت نی شخص ثالث شما یکپارچه می شوند.

سه پایه به شما امکان می دهد دفترچه یادداشت یا تابلوی خلق و خو ایجاد کنید. می‌توانید با کلیک بر روی نماد دوربین در نوار URL (یا با استفاده از نوار فرمان)، که به وب‌سایتی که ضبط شده است، پیوند می‌دهد، یک اسکرین شات «جادویی» بگیرید. می توانید متن، اشکال، فلش ها و نقاشی های خود را اضافه کنید. اینها را می توان با سایر کاربران Arc همکاری کرد یا در وب منتشر کرد تا برای همه قابل مشاهده باشد (مانند این).

Arc همچنین به عنوان یک برنامه یادداشت برداری عمل می کند و یادداشت ها به عنوان برگه در کنار برگه های استاندارد شما ظاهر می شوند. یادداشت ها را می توان به عنوان صفحات وب فقط خواندنی به صورت آنلاین به اشتراک گذاشت. لازم نیست از Easels یا Notes استفاده کنید، اما اگر بخواهید ویژگی‌ها وجود دارند، آنها با آپشن های ی مانند Split View و Command Bar به خوبی کار می‌کنند، و می‌توانید آنها را با پوشه‌ها و Spaces نسبتاً منظم سازماندهی کنید.

استفاده <a href= از Easels در Arc مانند یک دفترچه یادداشت مبتنی بر وب" width="730" height="460" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

Arc یک برنامه همراه همراه برای iOS دارد که به شما امکان می دهد به برگه ها، فضاها و همچنین ویژگی هایی مانند Easels و Notes از آیفون دسترسی داشته باشید. در حال حاضر هیچ برنامه اندرویدی وجود ندارد، اما به احتمال زیاد توسعه دهندگان Arc علاقه مند به گفت ن آن در مرحله ای هستند.

در نهایت، Arc شامل Boosts نیز می شود. اینها به شما امکان می‌دهند تا در صفحات وبی که اغلب مکرر هستید، تغییراتی ایجاد کنید، مانند تغییر عناصر CSS در یک شیوه نامه یا اضافه کردن کد سفارشی خود برای تغییر رفتار یک صفحه. این تغییرات تا زمانی که بوست مربوطه را حذف نکنید، باقی می مانند.

تقریباً همه این ویژگی ها را می توان با ترکیب مناسب افزونه ها به مرورگرهای دیگر اضافه کرد. برای انتخاب بیشتر برنامه‌های تخته سفید یا جدا نگه داشتن یادداشت‌برداری از مرورگرتان، بحث‌هایی وجود دارد، اما برای برخی، گره زدن این موارد به برنامه‌ای که بیشتر از همه استفاده می‌کنند، یک چشم‌انداز قانع‌کننده است.

چیزی که Arc نیست

Arc کارهای زیادی انجام می دهد، اما چند چیز وجود دارد که مرورگر وب فاقد آن است. واضح ترین چیز (در زمان نگارش مقاله در می ۲۰۲۳) یک نسخه ویندوز است. Arc فقط برای macOS در دسترس است و در حال حاضر برای دسترسی به صفحه اصلی Arc باید برای دعوت نامه ثبت نام کنید. برنامه تلفن همراه از یک مرورگر وب کامل فاصله دارد، که توضیح می دهد که چرا به جای آن به عنوان یک برنامه "همراه" طبقه بندی می شود.

Arc همچنین فاقد بسیاری از بهینه سازی هایی است که ممکن است از مرورگر وب اصلی خود انتظار داشته باشید. در مک، از نظر مصرف انرژی از Safari پیشی نخواهد گرفت و فاقد اسکرول نرم ابریشمی مرورگر اپل است. بر این اساس، احتمالا مدتی طول می کشد تا نسخه نهایی ویندوز با کارایی Edge برای کاربران ویندوز رقابت کند. از طرف دیگر، بک‌اند Chromium آن به این معنی است که در اکثر بنچمارک‌های مرورگر عملکرد خوبی دارد.

در مورد مسدود کردن ردیاب‌ها و ردیابی تبلیغ‌کنندگان، Arc تقریباً مانند Google Chrome خصوصی است، یعنی امتیاز ضعیفی کسب می‌کند. اگر حفظ حریم خصوصی نگرانی اصلی شماست، توصیه می کنیم به جای آن، فایرفاکس را امتحان کنید.

صفحه نمایش «بار دیگر ملاقات با اینترنت» Arc

همچنین اگر از برنامه‌های گفت نی زیاد استفاده می‌کنید، بهترین انتخاب نیست، زیرا همه برنامه‌های گفت نی کروم کار نمی‌کنند، و از داشتن دکمه‌های نوار ابزار اختصاصی (که می‌تواند دسترسی به برخی ویژگی‌ها را سخت‌تر می‌کند) ضرر کنید.

همه اینها برای همه مسائل اصلی نخواهد بود و بسیاری از آنها در طول زمان برطرف خواهند شد. Arc یک نسخه ویندوز کارآمد از مرورگر را نشان داده است، و مطمئناً عملکرد در طول زمان با بهبود بیشتر مرورگر بهبود می یابد.

در حالی که به این فکر می کنید که آیا Arc برای شما مناسب است، به چند استدلال خوب برای کنار گذاشتن گوگل کروم و اینکه چرا باید به مایکروسافت اج راه اندازی شود نگاهی بیندازید.

خبرکاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *