سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

۱ میلیون عکس کودک کیهانی یک اطلس ستاره ای بزرگ را برای ستاره شناسان تشکیل می دهد

rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW-320-80.jpg
اطلس تازه ای از پنج مهدکودک ستارگان نزدیک، ستارگان شیرخوار را نشان می دهد که از میان ابرهای متراکم گاز و غباری که از آن شکل گرفته اند می درخشند. اطلس زادگاه ستارگان وسیعی را در نور فروسرخ به نمایش می گذارد. ستاره شناسان آن را با دوختن بیش از یک میلیون عکس کودک کیهانی با استفاده از تلسکوپ مرئی و مادون قرمز برای نجوم (VISTA) در رصدخانه پارانال رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) در شیلی ایجاد کردند. ...

اطلس تازه ای از پنج مهدکودک ستارگان نزدیک، ستارگان شیرخوار را نشان می دهد که از میان ابرهای متراکم گاز و غباری که از آن شکل گرفته اند می درخشند.

اطلس زادگاه ستارگان وسیعی را در نور فروسرخ به نمایش می گذارد. ستاره شناسان آن را با دوختن بیش از یک میلیون عکس کودک کیهانی با استفاده از تلسکوپ مرئی و مادون قرمز برای نجوم (VISTA) در رصدخانه پارانال رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) در شیلی ایجاد کردند.

ستاره‌شناسان می‌دانند که ستارگان زمانی شکل می‌گیرند که لکه‌های سرد و بسیار متراکم در ابرهای عظیم غبار و گاز تحت تأثیر گرانش خود فرو می‌روند. اما جزئیاتی مانند چند ستاره یک ابر غباری می تواند متولد شود - و چه تعداد از این ستاره ها به سیاره های میزبان خواهند رفت - کمتر واضح است.

مشاهدات VISTA می‌تواند به اخترشناسان کمک کند تا این جنبه‌های تولد ستارگان و فرآیند پیچیده‌ای را که منجر به تکامل اولیه ستاره‌ها می‌شود، درک کنند.

مطالب مرتبط: چند ستاره در جهان هستی وجود دارد؟

نمایی تلسکوپی <a href= از مناطق ستارگانی که از دور دیده می شوند. ستارگان درخشان ابرهای گازی عظیمی را که در میان ستارگان پراکنده شده اند سوراخ می کنند" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rQZthhCYTa3sMbwsH7BEXW.jpg">

تصویری از ناحیه ستاره‌زایی در اطراف خوشه ستاره‌ای Coronet، در صورت فلکی Corona Australis که توسط تلسکوپ ۲.۲ متری MPG/ESO در رصدخانه لا سیلا در رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی گرفته شده است. (اعتبار تصویر: ESO)
(در برگه جدید باز می شود)

استفان مینگاست، سرپرست تیم تحقیق و اخترشناس دانشگاه وین ، در بیانیه ESO گفت: «در این تصاویر، ما می‌توانیم حتی کم‌نورترین منابع نور، مانند ستارگانی با جرم بسیار کمتر از خورشید را شناسایی کنیم، و اجسامی را آشکار می‌کنند که تاکنون هیچ‌کس آن‌ها را ندیده است». (در برگه جدید باز می شود) . این به ما امکان می دهد فرآیندهایی را که گاز و غبار را به ستاره تبدیل می کنند، درک کنیم.

مینگست و همکارانش با ابزار مادون قرمز VISTA VIRCAM، که به نام دوربین مادون قرمز VISTA نیز شناخته می‌شود، نواحی ستاره‌زایی محلی صورت‌های فلکی شکارچی، اوفیوخوس، آفتاب‌پرست، کرونا استرالیا و لوپوس را مطالعه کردند. نزدیکی مناطق زاد و ولد ستارگان تحلیل شده (و اندازه بسیار زیاد آنها) به این معنی است که آنها منطقه بزرگی از آسمان شب را در بر می گیرند. میدان دید عظیم VIRCAM امکان مطالعه دقیق را فراهم می کند، از آنجایی که می تواند آسمانی به وسعت سه ماه کامل را ببیند.

VIRCAM به اخترشناسان این امکان را داد تا نور را از اعماق ابرهای غباری که همگی کمتر از ۱۵۰۰ سال نوری از ما فاصله دارند، ثبت کنند و پس ستاره‌هایی را که قبلاً هرگز دیده نشده بودند، مشاهده کنند.

عضو تیم و دکترای دانشگاه وین، "غبار این ستاره‌های جوان را از دید ما پنهان می‌کند و آنها را عملاً برای چشمان ما نامرئی می‌سازد." دانشجوی آلنا روتنشتاینر در همین بیانیه توضیح داد. تنها در طول موج های فروسرخ می توانیم به عمق این ابرها نگاه کنیم و ستاره های در حال ساخت را مطالعه کنیم.

مطالب مرتبط: مهد کودک ستاره‌ای در قلب غبارآلود جبار در عکس شگفت‌انگیز ستاره‌نگار می‌درخشد.

درخشش عظیمی <a href= از ستاره های آبی در یک تصویر تلسکوپی قابل مشاهده است. رگه‌ای از غبار تیره از ستاره‌های آبی به سمت چپ پایین تصویر می‌چرخد" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sf5XJ5ApWuN7KZKbE3Wok5-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sf5XJ5ApWuN7KZKbE3Wok5-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sf5XJ5ApWuN7KZKbE3Wok5-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sf5XJ5ApWuN7KZKbE3Wok5-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sf5XJ5ApWuN7KZKbE3Wok5-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sf5XJ5ApWuN7KZKbE3Wok5-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sf5XJ5ApWuN7KZKbE3Wok5.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sf5XJ5ApWuN7KZKbE3Wok5.jpg">

درخشش درخشان ستارگان جدید، مسیرهای گرد و غبار تاریک را در ناحیه ستاره‌زایی به نام لوپوس ۳ روشن می‌کند، همانطور که توسط تلسکوپ تحلیل VLT و تلسکوپ ۲.۲ متری MPG/ESO دیده می‌شود. (اعتبار تصویر: ESO)
(در برگه جدید باز می شود)

در طی یک دوره پنج ساله با مطالعه این مناطق، تیم توانست بیش از یک میلیون تصویر را تولید کند که در کنار هم در پانورامای وسیعی قرار گرفتند. این موزاییک‌های کیهانی لکه‌های تاریک و دنباله‌هایی از غبار، ابرهای درخشان و ستاره‌های تازه متولد شده را نشان می‌دهند که توسط ستارگان پس‌زمینه دور راه شیری قاب گرفته شده‌اند.

مشاهده‌های مکرر از همان مناطق همچنین به این معنی است که داده‌ها به اخترشناسان اجازه می‌دهد تا نحوه حرکت ستاره‌های جوانی را که نشان می‌دهند در طول زمان پیگیری کنند. مشاهده این فرآیند از مجاورت زمین دشوار است، زیرا حتی در این فواصل محلی، تغییر ظاهری این ستارگان از نظر مقیاس معادل نگاه کردن به موی انسان از فاصله حدوداً ۶.۲ مایلی (۱۰ کیلومتری) است.

این حرکات ستاره ای در حال حاضر در نور مرئی توسط ماموریت گایا آژانس فضایی اروپا (ESA) در طول موج های مرئی مشاهده می شود. گایا نمی تواند از میان ابرهای غبار غلیظی که نور مرئی را پنهان می کنند ببیند، پس مشاهدات مادون قرمز VISTA باید به تکمیل داده های جمع آوری شده توسط ماموریت ESA کمک کند.

داستان های مرتبط:

تیم سازنده اطلس شکل‌گیری ستاره VISTA گفت که داده‌های کافی در این تصاویر وجود دارد تا اخترشناسان را برای سال‌های آینده مشغول نگه دارد. اعضای تیم گفتند، کاری که آنها در حال اجرا هستند، می تواند به شکل گیری تحقیقات تلسکوپ بسیار بزرگ آینده (ELT) کمک کند، که در حال حاضر در شیلی در حال ساخت است و قرار است در اواخر این دهه چشم خود را به روی کیهان باز کند.

مینگاست گفت: «ELT به ما اجازه می‌دهد تا در مناطق خاصی با جزئیات بی‌سابقه بزرگ‌نمایی کنیم و نمایی نزدیک از ستاره‌های منفرد که در حال حاضر در آنجا شکل می‌گیرند، به ما می‌دهد.

ایجاد اطلس مهدکودک ستاره‌ای در یک مقاله تحلیل شده (در برگه جدید باز می‌شود) مستند شده است که پنجشنبه (۱۱ مه) در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شد.

ما را در Twitter @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .