سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

گوگل پرونده چند میلیارد دلاری بر سر فناوری‌های هوش مصنوعی خود را حل‌وفصل کرد

به نظر می‌رسد پرونده چند میلیارد دلاری فناوری هوش مصنوعی گوگل و شرکت Singular Computing پیش از انجام محاکمه بسته می‌شود. شرکت توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار Singular Computing در یک توافق‌نامه مبلغی نامشخص از گوگل دریافت کرده است تا به پرونده مدنی پنج ساله خود پایان دهد. براساس گزارشی تازه، تخلف گوگل مربوط به استفاده از معماری‌های کامپیوتری Singular Computing می‌شود که توسعه هوش مصنوعی و آموزش مدل‌های زبان بزرگ را تسهیل می‌کند. به ادعای «جوزف بیتس»، بنیان‌گذار این شرکت، ...

به نظر می‌رسد پرونده چند میلیارد دلاری فناوری هوش مصنوعی گوگل و شرکت Singular Computing پیش از انجام محاکمه بسته می‌شود. شرکت توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار Singular Computing در یک توافق‌نامه مبلغی نامشخص از گوگل دریافت کرده است تا به پرونده مدنی پنج ساله خود پایان دهد.

براساس گزارشی تازه، تخلف گوگل مربوط به استفاده از معماری‌های کامپیوتری Singular Computing می‌شود که توسعه هوش مصنوعی و آموزش مدل‌های زبان بزرگ را تسهیل می‌کند. به ادعای «جوزف بیتس»، بنیان‌گذار این شرکت، معماری‌های کامپیوتری او راه خود را به پردازنده‌های تنسور گوگل باز کرده‌اند. همچنین این معماری‌ها در قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد و Google Workspace به‌کار گرفته شده‌اند. در گوگل کلود نیز از این معماری‌ها استفاده شده است.

پرونده میلیارد دلاری فناوری هوش مصنوعی گوگل

حل‌وفصل این پرونده خارج از دادگاه به خودی‌خود اعتراف به تخلف نیست؛ چرا که گوگل و Singular Computing با چنین سازش‌هایی می‌خواهند از محاکمه و در نتیجه صدور حکم به نفع طرف مقابل اجتناب کنند. گوگل هیچ بیانیه‌ای مبنی بر پذیرش اشتباه خود ارائه نکرده است، پس نمی‌توان با قطعیت بيان کرد که بازنده این پرونده کدام‌یک است.

بااین‌حال، Singular Computing در این پرونده مزیت‌هایی نسبت به گوگل داشته است. از همین رو، این شرکت می‌خواست این پرونده را در دادگاه پیش ببرد. خسارتی که این شرکت می‌توانست دریافت کند، در اسناد حدود 1.6 تا 5.19 میلیارد دلار تخمین زده می‌شد.

در ابتدا گوگل استفاده از سه پتنت‌ Singular Computing را رد کرد. حتی درحال‌حاضر، سخنگوی گوگل، «خوزه کاستاندا»، دراین‌باره اظهارنظر نکرده و صرفاً او میگوید : «ما همیشه در زمینه عدم افشای اطلاعات مهم متعهد هستیم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

بااین‌حال، ایمیلی از دانشمند ارشد گوگل، «جف دین»، فاش شده است که در آن به همکارانش گفته اختراعات جوزف بیتس برای پیشبرد امور گوگل مناسب بوده است. باتوجه به چنین اطلاعاتی به نظر می‌رسد که ادعاهای جوزف بیتس درباره استفاده گوگل از پتنت‌های او صادقانه باشد.

خبرکاو