متن خبر

گلایه امام جمعه یزد از سهل انگاری ادارات در مدیریت مصرف انرژی

گلایه امام جمعه یزد از سهل انگاری ادارات در مدیریت مصرف انرژی

اخبارگلایه امام جمعه یزد از سهل انگاری ادارات در مدیریت مصرف انرژی
شناسهٔ خبر: 109995 -
خبرکاو:

آیت الله «محمدرضا ناصری» در دیدار مدیران آب و برق استان با اشاره به این که مصرف زیاد در کشور تنها مربوط به آب و برق و دیگر انرژی‌ها نیست، تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، مشاهده می‌کنیم که مصرف در آب و برق و گاز و دیگر عرصه‌ها، مدیریت بسیار زیادی انجام می‌دهند اما متاسفانه الگوی مصرف در کشور ما با مشکل مواجه است و مصرف گرایی و الگوی ناصحیح مصرف از جمله مشکلات امروز جامعه است.

وی با بیان این که در بحث مدیریت مصرف و صرفه‌جویی باید ابتدا به ادارات توجه کرد، بیان کرد : حجم بسیار زیادی از انرژی مصرفی به ویژه برق در ادارات مصرف می‌شود و با توجه به تعداد بالای کولرها و وسایل برقی و روشنایی ادارات، اگر مقداری صرفه‌جویی صورت گیرد، قطعاً میزان مصرف برق کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند.

امام جمعه یزد بیان کرد : در حال حاضر در برخی شرکت‌ها و موسسات و به ویژه برخی ادارات دولتی مصرف آب و برق خیلی زیاد است و دلسوزی چندانی در این زمینه مشاهده نمی‌شود و اسراف بسیار زیادی در این صورت می گیرد.

وی بیان کرد : در اکثر ادارات در طول روز برای تامین نور از لامپ‌های زیادی استفاده می‌شود یا در ابتدای ساعات کاری، کولرهای ادارات در پایین ترین درجه ممکن روشن می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تغییر سبک معماری را یکی از عوامل دیگر در افزایش مصرف انرژی دانست و عنوان کرد: سبک معماری ایرانی اسلامی به گونه‌ای بود که در طول روز هیچ نیازی به استفاده از لامپ نبود و تمام بخش‌های خانه از نور کافی برخوردار بودند.

امام جمعه یزد با بیان این که از افزایش بی‌رویه مصرف فست فودها و غذاهای آماده انتقاد کرد و بیان کرد : مصرف زیاد و نادرست ما صرفاً به بحث انرژی خلاصه نمی‌شود و حتی در این حوزه هم اشتباهات مصرفی بسیار زیادی داریم.

وی بیان کرد : مصرف زیاد فست‌فودها سبب شده که خانواده‌ها هم به لحاظ سلامتی و هم به لحاظ مالی با مشکل زیادی مواجه شوند اما در زمان شیوع کرونا، میزان مصرف این خوراکی‌ها کاهش پیدا کرد و باید سعی کنیم با فرهنگ‌سازی، این روند کاهشی را ادامه دهیم.

«ابوالفضل اسدی» مدیر عامل برق منطقه‌ای یزد نیز در ادامه ضمن بیان این که پیک بار استان در سال گذشته به ۱۶۶۸ مگاوات رسید، بیان کرد : در حالی که هنوز به پیک بار نرسیده ایم از میزان پیک بار سال گذشته عبور کرده‌ایم اما نهایت تلاش خود را به کار گرفته ایم تا برای مدیریت سقف پیک بار اعلام شده از سوی شرکت توانیر موفق باشیم و خاموشی به مردم تحمیل نشود.

وی افزایش دمای هوای استان را عاملی بر افزایش مصرف برق دانست و خاطر نشان کرد: در قدم نخست ادارات، دستگاه های اجرایی، نهاد های عمومی و ارگان های استان باید همکاری لازم را داشته باشند و در زمان پایان ساعت اداری، وسایل سرمایشی از مدار خارج شود.

اسدی همچنین با تاکید به رعایت مصرف انرژی در ساعات اداری، سرویس دستگاه های سرمایشی، تنظیم دمای آسایش بر روی ۲۵ درجه، نصب سایه بان برای کولر های آبی و تعویض به موقع پوشال، نصب توری در محل پنجره هایی که آفتاب به طور مستقیم به ساختمان می تابد، استفاده از نور طبیعی روز و کاهش استفاده از نور چراغ ها و سیستم های روشنایی را از جمله راهکار های ساده و کم هزینه پیش رو برای کاهش مصرف برق دانست.

وی بیان کرد : زمان اوج بار بین ساعات ۱۲ تا ۱۸ است و برای این که مردم دچار خاموشی نشوند نیازمند همکاری و مشارکت جدی مردم و صاحبان صنایع هستیم و امیدواریم بتوانیم با رهنمود های ائمه جماعت و فرهنگ سازی مساجد، مدارس و دانشگاه ها، پیک بار سال ۹۹ را نیز به خوبی پشت سر بگذاریم.

مدیر عامل برق منطقه‌ای یزد همچنین استان یزد را با داشتن ۵۸.۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی در رتبه اول کشوری دانست و ابراز امیدواری کرد با افزایش ۱۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی تا پایان تابستان سال جاری بتوانیم از انرژی خورشیدی نیز استفاده بهینه ببریم.

وی همچنین اختلاف بار حدود ۵۰۰ مگاواتی تابستان و زمستان را از جمله دغدغه های شرکت برق منطقه ای یزد دانست و بیان کرد : از پیامد های اختلاف بار ۵۰۰ مگاواتی موجود در زمان پیک بار و خارج از آن، فعالیت نیروگاه ها تنها در زمان پیک بار است که این موضوع خواب سرمایه را بدنبال خواهد داشت و باید برای کاهش این اختلاف تلاش کنیم.

اسدی همچنین استان یزد را با حدود ۸۲ درصد بار مولد، استانی صنعتی برشمرد و ابراز امیدواری کرد صنعت برق استان یزد بتواند در سایر مقوله ها نیز به سمت بار مولد رفته و اتلاف انرژی کمتری در استان داشته باشیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای یزد، تخصیص پاداش همکاری به مشترکین نیز از جمله مواردی بود که مدیر عامل شرکت برق منطقه ای یزد به آن اشاره کرد و بیان کرد : در حوزه صنایع و مردمی به همکاری و مشارکت با صنعت برق پاداش تخصیص داده شده است و در سال گذشته حدود ۱۴۰ میلیارد ریال به صنایع استان برای همکاری در مدیریت مصرف پاداش داده‌ایم و مردم و صنایع می توانند ضمن صرفه جویی و مشارکت در مصرف برق، پاداش هم بگیرند.

انتهای پیام

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو