سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

گره در لایحه بودجه 1403/ مجلس مجبور می شود بودجه سال را به بودجه ماهانه تبدیل کند؟

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:  بر این اساس به نظر می‌رسد از آنجایی که در نیمه دوم ماه پایانی سال هستیم و مجلس تنها هفته آینده جلسه برگزار می‌کند؛ زمانی برای تحلیل بخش دوم بودجه باقی نمی‌ماند. همچنین هنوز دولت بخش دوم بودجه را به مجلس ارسال نکرده البته قبل از تحلیل بخش دوم بودجه باید بخش اول بودجه تعیین تکلیف شود که ...

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:  بر این اساس به نظر می‌رسد از آنجایی که در نیمه دوم ماه پایانی سال هستیم و مجلس تنها هفته آینده جلسه برگزار می‌کند؛ زمانی برای تحلیل بخش دوم بودجه باقی نمی‌ماند.

همچنین هنوز دولت بخش دوم بودجه را به مجلس ارسال نکرده البته قبل از تحلیل بخش دوم بودجه باید بخش اول بودجه تعیین تکلیف شود که تعیین تکلیف این بخش در انتظار نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام است. بر این اساس در راهروهای مجلس صحبت‌هایی از لزوم تحلیل بودجه چند دوازدهم برای سال آینده شنیده شد. همین احتمال را با محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس و احمد دنیا‌مالی، عضو کمیسیون عمران به تحلیل گذاشتیم.

مجمع در اسرع وقت اعلام نظر می‌کند؟

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در صحبت با «دنیای اقتصاد»، در خصوص احتمال تصویب بودجه چند دوازدهم برای سال آینده گفت: زمانی باقی نمانده و وقتی بخش دوم بودجه ارسال شود، باید یک تا دو هفته در صحن تحلیل شود و هفته آینده نیز آخرین هفته کاری مجلس در سال جاری است. این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس تاکید کرد: پس به نظر می‌رسد هفته آینده باید بودجه یک دوازدهم به تصویب برسد. البته این موضوع به نظر هیات رئیسه بستگی دارد، اما بر اساس قانون، کمیسیون‌ها وقت دارند که بخش دوم بودجه را تحلیل کنند و در عمل زمانی برای این کار نیست. البته مشخص نیست که هیات رئیسه چه تصمیمی در این خصوص می‌گیرد.

 در عین حال اما احمد دنیا‌مالی، عضو کمیسیون عمران، در خصوص اینکه آیا بودجه چند دوازدهم برای سال آینده به تصویب می‌رسد؟ اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند به سرعت جلسه‌ای برای تحلیل سه بند ارجاع شده بودجه 1403 بگذارد و ان‌شاءالله بتوانیم قبل از عید و در جلسه هفته آینده نظر مجمع را هم داشته باشیم و بتوانیم بودجه را تعیین تکلیف کنیم. پس به نظر نمی‌رسد که نیازی به بودجه چند دوازدهم داشته باشیم.

  او ادامه داد: در مواردی مانند بودجه دیده شده مجمع خیلی سریع وارد می‌شود و امیدواریم که مجمع در اسرع وقت نظراتش را ارائه کند. چون موضوعات ارجاع داده شده موضوعات حقوقی و پیچیده نیست.  اصرار مجلس بر این سه بند بیش از اینکه ماهیت حقوقی داشته باشد؛ ماهیت شکلی و عددی دارد، پس به نظر می‌رسد مجمع تشخیص خیلی سریع می‌تواند اظهارنظر کند.

خبرکاو