متن خبر

کلید ESC در ویندوز کار نمی کند؟ 15 راه برای رفع

کلید ESC در ویندوز کار نمی کند؟ 15 راه برای رفع

اخبارکلید ESC در ویندوز کار نمی کند؟ 15 راه برای رفع
شناسهٔ خبر: 267248 -
خبرکاو:

آیا در گرفتن کلید Escape برای ثبت نام روی دسکتاپ یا لپ تاپ ویندوز 11/10 خود مشکل دارید؟ دلایل متعددی وجود دارد که چرا این اتفاق می افتد. به عنوان مثال، ممکن است به دلیل نقص نرم افزار، تنظیمات سیستم عامل متناقض، یا درایور صفحه کلید خراب باشد.

همچنین این احتمال وجود دارد که کلید ESC معیوب باشد، احتمالاً به دلیل کثیفی، آسیب فیزیکی، یا فرسودگی ناشی از استفاده منظم. با این حال، بهتر است قبل از رسیدن به آن نتیجه، از طریق اصلاحاتی که در ادامه آمده است کار کنید.

فهرست مطالب

1. از عیب یاب صفحه کلید استفاده کنید

ویندوز 10 و 11 دارای یک ابزار عیب یابی اختصاصی هستند که به طور خودکار مشکلات مربوط به صفحه کلید را شناسایی و تعمیر می کند. برای اجرای آن:

  روی دکمه Start کلیک راست کرده و Settings را انتخاب کنید.

  به System > Troubleshoot بروید.

  عیب یاب اضافی / دیگر عیب یاب را انتخاب کنید.

  اجرای کنار صفحه کلید را انتخاب کنید.

  دستورالعمل‌های روی صفحه‌نمایش عیب‌یاب صفحه‌کلید را دنبال کنید تا مشکلاتی را که تشخیص می‌دهد برطرف کنید.

2. پورت های USB را تغییر دهید

پورت‌های USB می‌توانند نادرست عمل کنند و از عملکرد صحیح دستگاه‌های متصل جلوگیری کنند. ایده خوبی است که صفحه کلید را به یک پورت USB دیگر وصل کنید و تحلیل کنید که آیا این مشکل را برطرف می کند یا خیر. اگر از صفحه کلید بی سیم استفاده می کنید، پورت دیگری را برای گیرنده بی سیم آن امتحان کنید.

همچنین باید از اتصال صفحه کلید به هر هاب USB خودداری کنید. در عوض، آن را مستقیماً به یک پورت روی بدنه CPU وصل کنید.

3. کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کنید

راه اندازی مجدد کامپیوتر داده های موقت سیستم عامل را پاک می کند و کش درایور سخت افزار را پاک می کند و مشکلات مختلف مربوط به صفحه کلید را حل می کند.

فقط منوی Start را باز کنید و Power > Restart را انتخاب کنید. اگر به‌روزرسانی‌های ویندوز نهایی نشده است، گزینه Update and restart را انتخاب کنید.

4. کلیدهای فیلتر را خاموش کنید

کلیدهای فیلتر یک ویژگی دسترسی داخلی در ویندوز است که ضربه های تصادفی کلید را فیلتر می کند اما می تواند منجر به کار نکردن کلید ESC شود. برای غیرفعال کردن:

  برنامه تنظیمات ویندوز را باز کنید و Accessibility > Keyboard را انتخاب کنید.

  سوئیچ کنار استفاده از کلیدهای فیلتر را غیرفعال کنید.

5. کلیدهای چسبنده را غیرفعال کنید

کلیدهای چسبنده یکی دیگر از قابلیت‌های دسترسی است که کلیدهای Ctrl، Alt و Shift را تا زمانی که کلید دیگری را فشار دهید فعال می‌کند. اگر کلید Esc - از جمله کلیدهای دیگر مانند کلیدهای عملکرد - به طور نامنظم پاسخ می دهد، آن را غیرفعال کنید.

برای انجام این کار، علامت کادر کنار Use Sticky Keys در همان صفحه بالا را بردارید— Settings > Accessibility > Keyboard .

6. کلیدهای فیلتر و کلیدهای چسبنده را غیرفعال کنید (روش جایگزین)

اگر در باز کردن برنامه تنظیمات ویندوز مشکل دارید، می توانید کلیدهای فیلتر و کلیدهای چسبنده را از طریق کنترل پنل رایانه خود غیرفعال کنید. برای انجام آن:

  منوی Start را باز کنید، Control Panel را تایپ کرده و Open را انتخاب کنید.

  سهولت دسترسی را انتخاب کنید.

  تغییر نحوه عملکرد صفحه کلید خود را در مرکز سهولت دسترسی انتخاب کنید.

  علامت کادر کنار Turn on Filter Keys و Turn on Sticky Keys را بردارید.

  Apply و سپس OK را انتخاب کنید.

7. نرم افزار سازنده صفحه کلید را نصب کنید

برخی از صفحه‌کلیدها ممکن است به‌طور عادی کار نکنند، مگر اینکه درایورها و برنامه‌های اضافی را دانلود کنید—مثلاً Logi Options+ برای صفحه‌کلیدهای با نام تجاری Logitech. وب سایت سازنده را جستجو کنید، هر نرم افزار موجود را دانلود کنید و تحلیل کنید که آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر.

اگر قبلاً دارید، سعی کنید نرم افزار را حذف و دوباره نصب کنید. برای انجام آن:

  روی دکمه Start کلیک راست کرده و Apps and Features را انتخاب کنید.

  نرم افزار صفحه کلید را انتخاب کرده و Uninstall را انتخاب کنید.

  کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید و سپس آخرین نسخه نرم افزار مدیریت صفحه کلید را از وب سایت سازنده دانلود و نصب کنید.

8. بدافزار را تحلیل کنید

ربودن صفحه کلید یک عامل حمله رایج برای ویروس های رایانه ای است، پس راه حل بعدی شامل تحلیل رایانه شما برای بدافزار است. از ابزار امنیتی داخلی ویندوز برای اجرای اسکن آنتی ویروس استفاده کنید:

  برنامه تنظیمات را باز کنید و Privacy & Security / Update & Security > Windows Security را انتخاب کنید.

  Virus & Threat Protection را انتخاب کنید.

  گزینه های اسکن را انتخاب کنید.

  دکمه رادیویی کنار Full Scan را انتخاب کنید.

  Scan Now را انتخاب کنید.

با یک ابزار حذف بدافزار شخص ثالث دنبال کنید تا اشکال اضافی بدافزار را اسکن کنید. به عنوان مثال، نسخه رایگان Malwarebytes یک کار استثنایی در شناسایی و حذف تروجان ها، جاسوس افزارها و کی لاگرها انجام می دهد.

9. عیب یاب سخت افزار و دستگاه ها را اجرا کنید

عیب‌یاب سخت‌افزار و دستگاه‌های مایکروسافت می‌تواند مشکلات اضافی صفحه‌کلید را که از تضادهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در رایانه شما ناشی می‌شود، برطرف کند. برای اجرای آن:

  کلید ویندوز را فشار دهید + R برای باز کردن گفتگوی Run، موارد زیر را کپی کرده و در کادر جستجو پیست کنید و OK را انتخاب کنید:

msdt. exe -id DeviceDiagnostic

  در عیب‌یاب Hardware and Devices که نمایش داده می‌شود، Advanced را انتخاب کنید، کادر کنار Apply repairs automatically را علامت بزنید و Next را انتخاب کنید.

  دستورالعمل‌های روی صفحه عیب‌یاب سخت‌افزار و دستگاه‌ها را دنبال کنید تا مشکلاتی را که تشخیص می‌دهد برطرف کنید.

10. درایور صفحه کلید را به روز کنید

اگر مشکل کلید ESC ادامه داشت، سعی کنید درایور صفحه کلید را به آخرین نسخه آن به روز کنید. برای انجام آن:

  روی منوی Start کلیک راست کرده و Device Manager را انتخاب کنید.

  دسته صفحه کلیدها را گسترش دهید، روی درایور صفحه کلید خود کلیک راست کنید (به عنوان مثال، دستگاه صفحه کلید HID )، و به روز رسانی درایور را انتخاب کنید.

  جستجوی خودکار برای راننده را انتخاب کنید.

  جستجو برای درایورهای به روز شده در Windows Update را انتخاب کنید.

  هر به‌روزرسانی درایور صفحه‌کلید موجود را که Windows Update تشخیص می‌دهد، نصب کنید.

11. درایور صفحه کلید را دوباره نصب کنید

درایور صفحه کلید خراب دلیل دیگری است که کلید ESC در ویندوز کار نمی کند. برای رفع مشکل آن را بردارید و دوباره نصب کنید. برای انجام آن:

  روی درایور صفحه کلید خود در Device Manager کلیک راست کرده و Uninstall device را انتخاب کنید.

  در پاپ آپ تایید ، Uninstall را انتخاب کنید.

  کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.

ویندوز باید به طور خودکار درایورهای صفحه کلید را هنگام راه اندازی کامپیوتر دوباره نصب کند. اگر صفحه کلید پس از راه‌اندازی مجدد پاسخ نمی‌دهد، Device Manager را دوباره باز کنید و Action > Scan for hardware changes را در نوار منو انتخاب کنید.

12. به روز رسانی های سیستم عامل را نصب کنید

به روز رسانی ویندوز به آخرین نسخه می تواند مشکلات غیرمنتظره مربوط به صفحه کلید را که ناشی از ناسازگاری های نرم افزاری و سخت افزاری است، حل کند.

فقط برنامه تنظیمات را باز کنید، انتخاب کنید Windows Update و Check for updates را انتخاب کنید. اگر Windows Update به روز رسانی را تشخیص داد، برای نصب آن را انتخاب کنید و نصب کنید .

13. SFC و DISM Scan را اجرا کنید

خرابی ویندوز مانع از کارکرد عملکردهای مختلف مرتبط با کلید ESC و میانبرهای صفحه کلید می شود - به عنوان مثال، باز کردن Task Manager با کلید میانبر Ctrl - Shift - Esc . ابزار System File Checker و DISM (Deployment Image Servicing and Management) را برای تعمیر سیستم عامل اجرا کنید.

  cmd را در منوی Start تایپ کنید و Run as administrator را انتخاب کنید.

  دو دستور را یکی پس از دیگری اجرا کنید:

sfc /scannow

DISM. exe /آنلاین /Cleanup-Image /Restorehealth

14. بازیابی سیستم را انجام دهید

ویندوز را به حالت قبلی بازگردانید تا مشکلات ناشی از نصب برنامه متناقض، به روز رسانی درایور سخت افزار و سایر تغییرات اخیر در سیستم عامل را حل کنید. برای انجام آن:

  rstrui را در کادر Run تایپ کنید و OK را انتخاب کنید.

  در جادوگر System Restore گزینه Next را انتخاب کنید.

  کادر کنار Show more restore points را علامت بزنید، یک نقطه بازیابی را انتخاب کنید و Next را انتخاب کنید.

  اگر می‌خواهید فهرستی از برنامه‌هایی را ببینید که در صورت اجرای برنامه تحت تأثیر قرار می‌گیرند، گزینه «اسکن برای برنامه‌های تحت تأثیر» را انتخاب کنید. برای ادامه ، Finish را انتخاب کنید.

  صبر کنید تا ویندوز نصب سیستم عامل را به نقطه بازیابی مشخص شده برگرداند.

15. مشکلات سخت افزاری را تحلیل کنید

اگر هیچ یک از راه حل های بالا به رفع کلید ESC کمک نکرد، احتمالاً مشکل مربوط به سخت افزار است. در اینجا چندین راه وجود دارد که به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا چنین است یا خیر.

یک ابزار آنلاین تست صفحه کلید مانند KeyboardTester.com را بارگیری کنید، کلید ESC را فشار دهید و تحلیل کنید که آیا ثبت شده است یا خیر.

صفحه کلید روی صفحه را در ویندوز باز کنید (از طریق منوی استارت > همه برنامه‌ها > دسترس‌پذیری )، عملی را انجام دهید که شامل کلید ESC می‌شود (مثلاً خروج از یک برنامه تمام صفحه)، و تحلیل کنید که آیا کار می‌کند یا خیر.

صفحه کلید را به رایانه دیگری وصل کنید و تحلیل کنید که آیا همان مشکل وجود دارد یا خیر. اگر از دستگاه لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، یک صفحه‌کلید خارجی وصل کنید تا تحلیل کنید که آیا ویندوز به کلید ESC پاسخ می‌دهد یا خیر.

اگر همه علائم مشکل سخت افزاری کلید Esc را نشان می دهد، از کشنده درپوش کلید برای برداشتن کلید استفاده کنید و سوئیچ مکانیکی یا غشای زیر آن را از نظر آسیب تحلیل کنید. آن را تمیز کنید یا در صورت نیاز تعویض کنید. همچنین می توانید کیبورد را توسط تکنسین رایانه شخصی تعمیر کنید، آن را با گارانتی تعویض کنید یا برای خود یک صفحه کلید جدید بخرید.

در عین حال، می‌توانید از ابزار شخصی‌سازی صفحه‌کلید شخص ثالث مانند SharpKeys برای نگاشت مجدد ESC به یک کلید صفحه‌کلید دیگر استفاده کنید.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است