متن خبر

کشتی باری روسی پروگرس علیرغم نشت مایع خنک کننده از ایستگاه فضایی باز می شود

کشتی باری روسی پروگرس علیرغم نشت مایع خنک کننده از ایستگاه فضایی باز می شود

اخبارکشتی باری روسی پروگرس علیرغم نشت مایع خنک کننده از ایستگاه فضایی باز می شود
شناسهٔ خبر: 268143 -
خبرکاو:

یک کشتی باری رباتیک روسی که دچار نشت مایع خنک‌کننده شده بود، اواخر روز جمعه (17 فوریه) از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج شد در حالی که یک فضانورد از آن عکس گرفت و به دنبال نشانه‌هایی از آسیب بود.

فضاپیمای پروگرس که توسط ناسا با نام‌های Progress 82 و توسط آژانس فضایی روسکوسموس روسیه Progress MS-21 شناخته می‌شود، در ساعت 9:26 بعد از ظهر به وقت شرقی (0226 GMT) از ماژول پویسک ایستگاه فضایی پس از نزدیک به چهار ماه در آزمایشگاه در مدار پرتاب شد. حرکت آن هفت روز پس از آن اتفاق افتاد که مهندسان روسکوسموس در 11 فوریه گزارش نشت مایع خنک‌کننده در کشتی بدون سرنشین پروگرس را دادند که فضانوردان و فضانوردان را بر آن داشت تا با یک بازوی روباتیک، یک بازرسی عکس از کشتی را برای نشانه‌هایی از آسیب انجام دهند.

جف آرند، مدیر دفتر مهندسی و ادغام ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا در مرکز فضایی جانسون در هیوستون، روز جمعه به خبرنگاران گفت: «دلیل نشت مایع خنک‌کننده بین متخصصان ناسا ما و همتایان Roscosmos در حال تحلیل است. » بازرسی اوایل این هفته با استفاده از Canadarm2 برای جمع‌آوری تصاویر از منطقه مشکوک تکمیل شد و تیم‌ها در حال ارزیابی آن تصاویر هستند.»

مطالب مرتبط: روسیه اولین عکس از آسیب به فضاپیمای سایوز را منتشر کرد

پس از اینکه Progress 82 از ایستگاه خارج شد، فضانوردان در ایستگاه به کشتی فرمان دادند که 180 درجه بچرخد تا بتوانند تصاویر بیشتری از فضاپیمای نشت کننده بگیرند.

مقامات روسکاسموس در به‌روزرسانی تلگرام (در تب جدید باز می‌شود) که توسط گوگل ترجمه شده است، نوشت: "پس از جدا شدن از ماژول پویسک ایستگاه فضایی بین‌المللی، سطح بیرونی فضاپیمای باری Progress MS-21 مورد تحلیل قرار گرفت. هیچ آسیب بصری مشاهده نشد." .

Roscosmos ابتدا قصد داشت کشتی باری یکبار مصرف Progress 82 را اواخر شب جمعه از مدار خارج کند. اما پس از باز کردن آن، مقامات درباره گزینه‌های اضافی برای فضاپیما بحث کردند، از جمله اینکه احتمالاً آن را مجدداً به ماژول پریچال ساخت روسیه ایستگاه برای بازرسی‌های بیشتر می‌رسانند.

در نهایت، آژانس تصمیم گرفت طبق برنامه ریزی، کشتی باری را بر فراز اقیانوس آرام جنوبی دفع کند. Roscosmos در پست بعدی تلگرام خود نوشت: "شامل موتور Progress MS-21 برای کاهش سرعت تا خروج از مدار برای 19 فوریه در ساعت 06:15 به وقت مسکو برنامه ریزی شده است. در نتیجه، کشتی وارد جو می شود و سقوط می کند." برگه جدید) .

کشتی باری Progress 82 پس <a href= از بازگشایی در 17 فوریه 2023 در نزدیکی ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار می‌گیرد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RBCHRyq9eN4eDxNZaujr2X-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RBCHRyq9eN4eDxNZaujr2X-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RBCHRyq9eN4eDxNZaujr2X-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RBCHRyq9eN4eDxNZaujr2X-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RBCHRyq9eN4eDxNZaujr2X-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RBCHRyq9eN4eDxNZaujr2X-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RBCHRyq9eN4eDxNZaujr2X.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RBCHRyq9eN4eDxNZaujr2X.jpg">

کشتی باری Progress 82 پس از بازگشایی در 17 فوریه 2023 در این عکس توسط فضانورد آنا کیکینا که توسط Roscosmos منتشر شده است، در نزدیکی ایستگاه فضایی بین المللی قرار دارد. آژانس بيان کرد که هیچ نشانه آسیب بصری پس از نشت مایع خنک کننده آن مشاهده نشد. (اعتبار تصویر: Roscosmos)

نشت مایع خنک کننده در پروگرس 82 دومین نشت از ماه دسامبر در یک فضاپیمای روسی در ایستگاه فضایی بین المللی است و درست پس از ورود کشتی باری جایگزین پروگرس 83 در هفته گذشته رخ داد. این به دنبال نشت مایع خنک کننده در کپسول سایوز MS-22 در 14 دسامبر بود که باعث شد سه خدمه ایستگاه - دو فضانورد و یک فضانورد ناسا - بدون وسیله نقلیه برای بازگشت به خانه باقی بمانند.

مهندسان Roscosmos تشخیص داده اند که یک برخورد میکرومتروئیدی احتمالا باعث نشت مایع خنک کننده در کپسول خدمه سایوز شده است، اما علت نشت Progress 82 هنوز مشخص نشده است. Roscosmos ابتدا قصد داشت یک سایوز جایگزین را برای خدمه سرگردان (کیهان نوردان سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین و فرانک روبیو فضانورد ناسا) در 20 فوریه به فضا بفرستد. پس از کشف نشت مایع خنک کننده Progress 82، این پرتاب تا مارس به تعویق افتاد.

داستان های مرتبط:

ناسا در به روز رسانی 15 فوریه (در برگه جدید باز می شود) نوشت: "تاریخ پرتاب فضاپیمای جایگزین سایوز MS-23 بدون سرنشین به ایستگاه فضایی بین المللی در دست تحلیل است. "

آرند بيان کرد که نشت مایع خنک کننده کشتی باری Progress 82 بر سیستم های اویونیک خودمختار کشتی باری که فضاپیما را کنترل می کنند، تأثیر می گذارد، اما باید بتواند به طور ایمن از مدار خارج شود.

بیشتر بخوانید

فناوری بدون سرور


آرند گفت: «همکاران روسی ما ارزیابی‌هایی از مدت زمانی که می‌توانند آن وسیله نقلیه را بدون خنک‌کننده کار کنند، انجام داده‌اند و ما کاملاً در محدوده‌ها هستیم. پس ما فکر می‌کنیم که همه هواپیماهای اویونیک طبق برنامه عمل می‌کنند و هیچ تاثیری بر سیستم پیشرانه نداشته است. »

وی گفت : ما بسیار مطمئن هستیم که کنترل خودرو به صورت اسمی خواهد بود.

به طارق مالک به [email protected] ایمیل بزنید یا او را دنبال کنید @tariqjmalik . ما را دنبال کنید @Spacedotcom ، فیسبوک و اینستاگرام .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است