متن خبر

‘کره’ 25 ساله است و به زودی به تلویزیون می آید. اینجاست که چرا داستان علمی تخیلی مایکل کرایتون هنوز هم عالی است

‘کره’ 25 ساله است و به زودی به تلویزیون می آید. اینجاست که چرا داستان علمی تخیلی مایکل کرایتون هنوز هم عالی است

اخبار‘کره’ 25 ساله است و به زودی به تلویزیون می آید. اینجاست که چرا داستان علمی تخیلی مایکل کرایتون هنوز هم عالی است
شناسهٔ خبر: 266216 -
خبرکاو:

داخل کره رفتی؟ من فکر می کنم او به داخل کره رفت.

به روزهایی که در اواخر دهه 90 در مدرسه فیلم بودم، علاقه‌مندان به سینما عمداً هر تعداد دیالوگ تکراری مضحک را از فیلم علمی تخیلی 100 میلیون دلاری کارگردان بری لوینسون «Sphere» به بیرون پرتاب می‌کردند. کره» شوخی می کند.

البته این اشاره ای بود به گوی طلایی اسرارآمیز کشف شده در سفینه فضایی متروک زیر آب که در رمان پرفروش سال 1987 مایکل کرایتون به نام "کره" در مرکز صحنه قرار گرفت، که به یک فیلم پرفروش هالیوود تبدیل شد که بدون تشریفات به پرتگاه باکس آفیس مورد علاقه اش ریخته شد.

امروز بیست و پنجمین سالگرد فیلم «Sphere» است که در 13 فوریه 1998 از برادران وارنر به سینماها رفت و در یک سونامی دهه‌ای از فیلم‌های علمی تخیلی مانند «The Abyss»، «Stargate»، «Independence Day، موج سواری کرد. "سربازان کشتی ستاره ای"، "حملات مریخ"، "عنصر پنجم"، "تماس" و "افق رویداد".

مطالب مرتبط: HBO در حال ساخت سریال درام تلویزیونی علمی-تخیلی بر اساس فیلم 1998 Sphere

«کره» دقیقاً بهترین کتاب کرایتون در میان کاتالوگ او نیست، اما ساحلی سرگرم‌کننده است که با ایده‌های بزرگ و تکه‌های روان‌شناختی کافی برای جذب استعدادهای A-List مانند کارگردان بری لوینسون و بازیگران داستین هافمن، شارون استون، ساموئل ال جکسون است. لیو شرایبر و پیتر کایوت وقتی تینسلتاون آمدند تماس گرفتند.

«کره» که با فیلمنامه ای دریازده اقتباس شده توسط استفان هاوزر، پل آتاناسیو و کرت ویمر فیلمبرداری شد، یک شکست انتقادی و تجاری بود که به سختی توانست 70 میلیون دلار فروش جهانی داشته باشد. عکس‌برداری‌های مجدد و نمایش‌های آزمایشی فاجعه‌بار منجر به افزایش بودجه و تأخیر در انتشار کریسمس 1997 و ورود به زمین‌های بایر گمشده فوریه شد.

پوستر تبلیغاتی "کره". (اعتبار تصویر: برادران وارنر)

کرایتون در سال 1967 شروع به نوشتن «کره» به عنوان دنباله‌ای بر «تنش آندرومدا» کرد، و طرحی را طراحی کرد که گروهی از دانشمندان آمریکایی یک فضاپیمای 300 ساله را در زیر آب پیدا کردند که حاوی نشانه‌هایی به زبان انگلیسی بود. کرایتون که قادر به ایجاد یک خط داستانی متعادل نبود، پروژه را متوقف کرد تا زمانی که بتواند داستانی متقاعدکننده را ارائه دهد که با فرضیه‌ها مطابقت داشته باشد.

رمان تمام شده در سال 1987 منتشر شد و فیلم تقریباً همان خط داستانی را دنبال می کند. این داستان یک روانشناس معروف است که سال ها پیش مقاله ای نوشت که پروتکل های اولیه تماس فرازمینی را شرح می داد. نیروی دریایی ایالات متحده از او خواسته است تا به دانشمندانی بپیوندد که توسط یک جناح مخفی دولت ما برای تحلیل یک سفینه فضایی بیگانه عظیم کشف شده در ته اقیانوس آرام جمع شده اند.

یک تیم تماس انسانی برای تحلیل این وسیله نقلیه ناشناخته بین ستاره ای تشکیل می شود که سه قرن پیش در حدود 1000 فوت (305 متر) زیر سطح زمین سقوط کرد و اکنون در اثر رشد گسترده مرجان ها مدفون شده است. این اکسپدیشن متشکل از یک روانشناس (هافمن)، یک بیوشیمی (استون)، یک ریاضیدان (جکسون) و یک اخترفیزیکدان (شرایبر) است که به نظر می رسد همگی برای ماموریت خطرناک در اعماق دریا مجهز نیستند، اما نزدیک به دو ساعت با اتهامات بی وقفه ادامه می دهند. دعوا کردن

در اوایل فیلم مشخص شد که این فضاپیما یک کشتی آمریکایی آینده نگر است که از طریق یک سیاهچاله پریده و با محموله سالم به قرن 18 بازگشته است.

هنوز <a href= از فیلم «کره» که سه دانشمند را در کنار یک گوی طلایی در داخل یک فضاپیما نشان می دهد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vmDisxt9XNfpd45R42KFy-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vmDisxt9XNfpd45R42KFy-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vmDisxt9XNfpd45R42KFy-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vmDisxt9XNfpd45R42KFy-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vmDisxt9XNfpd45R42KFy-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vmDisxt9XNfpd45R42KFy-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vmDisxt9XNfpd45R42KFy.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vmDisxt9XNfpd45R42KFy.jpg">

داخل کره چیست؟ (اعتبار تصویر: برادران وارنر)

بعداً، وقتی کشف می‌شود که کره‌ی براق کیهانی درون کشتی، قدرت تجلی افکار، رویاها و کابوس‌های انسان را دارد، که منجر به صحنه‌های ناخواسته خنده‌دار با ازدحام چتر دریایی، مارهای دریایی شرور، می‌شود، داستان مرکزی چرخشی جذاب پیدا می‌کند. و حتی یک ماهی مرکب هیولایی الهام گرفته از ژول ورن (یا حداقل طرح کلی الکترونیکی روی صفحه رادار).

مفهوم بقایای بیگانه که بر اندیشه انسان تأثیر می گذارد یا تجلی می بخشد چیز جدیدی در محافل علمی تخیلی نیست و به بهترین وجه در فیلم «2001: یک ادیسه فضایی» کارگردان استنلی کوبریک یا حتی سیاره حساسی که در شاهکار «سولاریس» ساخته آندری تارکوفسکی، فیلمساز روسی در سال 1972 یافت می شود، نشان داده شده است. همچنین یک سال قبل از آن برای فیلم «افق رویداد» به کارگردانی پل دبلیو اس اندرسون نیز به روشی مشابه استفاده شد.

این فیلم با منطق طرح و انگیزه‌های شخصیتی که به ظاهر به اقیانوس پرتاب شده‌اند، برخورد می‌کند، اما آن‌ها برای بردن معلق ناباوری شما به آب‌های ناشناخته کافی نیستند. اگر کسی بتواند این را به‌عنوان یک جواهر B-movie ببیند و بگذارد روی شما بشوید، ارزش تماشا کردن را دارد.

تکنسین‌ها در یک صحنه صوتی صحنه‌ای <a href= را با فضاپیمای مینیاتوری در کف یک اقیانوس مینیاتوری فیلم می‌گیرند." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HnQtpy2EzrQKxhjZtHmd9G-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HnQtpy2EzrQKxhjZtHmd9G-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HnQtpy2EzrQKxhjZtHmd9G-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HnQtpy2EzrQKxhjZtHmd9G-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HnQtpy2EzrQKxhjZtHmd9G-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HnQtpy2EzrQKxhjZtHmd9G-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HnQtpy2EzrQKxhjZtHmd9G.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HnQtpy2EzrQKxhjZtHmd9G.jpg">

Grant McCune Design روی جلوه های مینیاتوری «Sphere» کار می کند. (اعتبار تصویر: برادران وارنر)

قابل توجه ترین در تولید گران قیمت، سفینه فضایی آمریکایی آینده نگر است که احتمالا برای نفوذ به سیاهچاله و بازگشت با یک مصنوع بیگانه ارزشمند که حاوی حضور فرازمینی به نام جری (بعدها هری) است، طراحی شده است. این کشتی به طور غیرقابل توضیحی عظیم است و طولی معادل نیم مایل (.8 کیلومتر) دارد، با باله ای عظیم که مانند آسمان خراش غوطه ور در آب فرو می رود.

جلوه های ویژه مینیاتوری "Sphere's" درجه یک هستند و توسط Grant McCune Design انجام شده است. کلارک شافر به عنوان طراح صحنه مینیاتوری با مهارت‌های مونتی شوک، مدل‌ساز ارشد، خدمت می‌ کرد. دیوید استامپ مدیر فیلمبرداری مینیاتور و جفری ا. اوکون ناظر جلوه های بصری تولید بودند.

محیط زیر آب در مقیاس 1/16 ساخته شد و 40 فوت در 20 فوت (12 متر در 6 متر) اندازه گیری شد. این شامل پایگاه زیستگاه OSSA، کف اقیانوس، صخره های مرجانی اطراف و یک سفینه فضایی چند موتوره مجهز به باله ای به ارتفاع 16 فوت (4.9 متر) بود.

عکسی <a href= از "کره" که پنج دانشمند را در یک آزمایشگاه زیر دریا نشان می دهد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/G7H2qCPnAvSXy9aNhEpxiU-320-80.png 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/G7H2qCPnAvSXy9aNhEpxiU-480-80.png 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/G7H2qCPnAvSXy9aNhEpxiU-650-80.png 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/G7H2qCPnAvSXy9aNhEpxiU-970-80.png 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/G7H2qCPnAvSXy9aNhEpxiU-1024-80.png 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/G7H2qCPnAvSXy9aNhEpxiU-1200-80.png 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/G7H2qCPnAvSXy9aNhEpxiU.png" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/G7H2qCPnAvSXy9aNhEpxiU.png">

آیا باید داخل کره بروند؟ (اعتبار تصویر: برادران وارنر)

الیوت گلدنتال قطعه کلاسیک وهم‌آوری را ساخته است که با لمس‌های تهدیدآمیز همراه است که حسی از شگفتی و ترس از روز شنبه را برمی‌انگیزد. گلدنتال استاد موسیقی متن فیلم است و کار او در فیلم هایی مانند "بیگانه 3"، "مصاحبه با خون آشام"، "بتمن برای همیشه"، "هیت" و "فریدا" جوایز و تمجیدهای متعددی را برای این موسیقیدان به ارمغان آورده است.

از بسیاری جهات، «کره» به‌عنوان اثر میانی یک داستان سه‌بخشی به نظر می‌رسد. چیزی که گم شده است پارامترهای ماموریت آینده نگر و گرفتن اولیه کره برای باز کردن است، سپس اقدام نهایی نشان می دهد که چه اتفاقی می افتد زمانی که آن گوی تله پاتیک عجیب و غریب بر روی جهان رها می شود.

منبع تحریک آمیز کرایتون و فیلم بلند اقتباسی لوینسون هنوز به اندازه کافی از لذت های ذهنی و مفاهیم سخت برخوردار هستند تا یک سریال تلویزیونی جدید "Sphere" توسط جاناتان نولان و لیزا جوی از Westworld's ساخته شود و وظایف مجری برنامه بر عهده Denise Thé است که کار می کرد. به عنوان نویسنده و تهیه کننده اجرایی فصل 3 "وست ورلد".

پوستر تبلیغاتی "کره". (اعتبار تصویر: برادران وارنر)

شاید تحت مراقبت و راهنمایی آنها، روایت حیله‌آمیز «Sphere's» دوباره کار شود تا در نهایت به پتانسیل کامل خود دست پیدا کند که بیش از 25 سال پیش در حالی که در گرمای 111 درجه غرق بودم، خواندن رمان را در کنار استخر در پالم اسپرینگز جذب کردم.

داخل کره رفتی؟ ما تو را دیدیم!

ما را دنبال کنید @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) و اینستاگرام (در برگه جدید باز می شود) .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است