سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

کاوشگر استقامت ناسا رکورد حرکت خودکار در مریخ بدون دخالت انسان را شکست

کاوشگر استقامت ناسا که در سیاره مریخ درحال جستجو و انجام آزمایش‌های مختلف است، به‌تازگی با کمک سامانه مسیریابی خودکار خود توانسته رکورد حرکت بدون دخالت انسان را بشکند و خودش مسافتی ۷۵۹ متری را در این سیاره طی کند. تیم کنترل کاوشگر استقامت معمولاً به‌صورت دستی مسیر حرکت این ربات پیشرفته را تنظیم می‌کند، اما استقامت همچنین یک سامانه مسیریابی خودکار به نام AutoNav دارد که حالا در این آزمایش توانمندی‌های خود را نمایش داده است. ثبت رکورد ...

کاوشگر استقامت ناسا که در سیاره مریخ درحال جستجو و انجام آزمایش‌های مختلف است، به‌تازگی با کمک سامانه مسیریابی خودکار خود توانسته رکورد حرکت بدون دخالت انسان را بشکند و خودش مسافتی ۷۵۹ متری را در این سیاره طی کند.

تیم کنترل کاوشگر استقامت معمولاً به‌صورت دستی مسیر حرکت این ربات پیشرفته را تنظیم می‌کند، اما استقامت همچنین یک سامانه مسیریابی خودکار به نام AutoNav دارد که حالا در این آزمایش توانمندی‌های خود را نمایش داده است.

ثبت رکورد جدید حرکت خودکار توسط مریخ‌نورد استقامت ناسا

کاوشگر ناسا در اواخر ماه ژوئن از سمت شرق وارد منطقه‌ای موسوم به Snowdrift Peak شد. استقامت ابتدا اندکی ایستاد تا دو سنگ را تحلیل کند و بعد با کمک سامانه AutoNav مسیری طولانی را طی کرد. در بیانیه ناسا آمده است که این کاوشگر در انتهای ماه ژوئیه ۷۵۹ متر مسیر را پشت‌سر گذاشت.

سازمان فضایی آمریکا او میگوید اگر کاوشگر استقامت می‌خواست این مسیر را روی خط مستقیم طی کند، ۵۲۰ متر جابه‌جا می‌شد، اما وجود سنگ در مسیر این ربات، اجازه انجام چنین کاری را نداد. درنتیجه AutoNav وارد عمل شد و با موفقیت استقامت را در این منطقه هدایت کرد.

کاوشگر استقامت به‌واسطه برخورداری از دوربین‌های قدرتمند و کامپیوتری اختصاصی برای پردازش تصویر می‌تواند اطلاعات موردنیاز AutoNav را در اختیار این سیستم قرار دهد و مسیریابی دقیقی داشته باشد.

«وندی ورما»، مهندس ارشد عملیات رباتیک آزمایشگاه پیشران جت ناسا او میگوید : «استقامت اولین کاوشگری است که دو مغز کامپیوتری دارد که باهم کار می‌کنند و اجازه می‌دهند تا تصمیم‌گیری‌ها درلحظه انجام شود.»

رکورد قبلی حرکت خودکار برای کاوشگر استقامت در سیاره مریخ به ۶۹۹ متر طی مسیر در دهانه جزرو برمی‌گشت. این کاوشگر اخیراً چهارمین کارزار علمی خود را در بخش‌های داخلی لبه غربی این دهانه آغاز کرد تا تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حیات پیشین این سیاره ادامه یابد.