اخبار

کالیفرنیا از سازمان حفاظت محیط زیست می خواهد تا ممنوعیت فروش خودروهای جدید گازسوز را تا سال ۲۰۳۵ تصویب کند.

بر اساس نامه‌ای که توسط کالیفرنیا مشاهده و گزارش شده است، کالیفرنیا از دولت بایدن می‌خواهد تا پیشنهاد خود را تأیید کند که براساس آن، تمام خودروهای جدید فروخته شده در این ایالت تا سال ۲۰۳۵ منحصراً الکتریکی، هیدروژنی یا هیبریدی برقی پلاگین (PHEV) باشند. رویترز

هیئت منابع هوایی کالیفرنیا (CARB) این طرح را در ماه آگوست تصویب کرد، اما همچنان به چراغ سبز آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) نیاز دارد تا استانداردهای آلایندگی خودروهای خود را اعمال کند.

روز دوشنبه، CARB از EPA خواست تا معافیتی را تحت قانون هوای پاک تصویب کند که به آن اجازه می دهد قوانین جدید خود را اجرا کند. به طور خاص، قوانین الزام می‌کند که PHEVs، EVs یا خودروهای سلول سوختی هیدروژنی ۳۵ درصد از فروش خودروهای جدید تا سال ۲۰۲۶، ۶۸ درصد تا سال ۲۰۳۰ و ۱۰۰ درصد تا سال ۲۰۳۵ را تشکیل دهند. اما برای واجد شرایط بودن به حداقل برد ۵۰ مایلی تمام الکتریکی نیاز دارند.

مهمتر از همه، این الزامات، وسایل نقلیه با موتور احتراقی را از جاده ها ممنوع نمی کند، و همچنین فروش خودروهای دست دوم را در ایالت متوقف نمی کند. اما هدف نهایی تسریع انتقال به خودروهای بدون آلایندگی است.

کالیفرنیا در حال حاضر به سمت اهداف خود پیشرفت می کند. در سال ۲۰۲۲، نزدیک به ۱۹ درصد از کل خودروهای جدید فروخته شده در این ایالت، وسایل نقلیه آلایندگی صفر بودند، که حدود ۴۰ درصد از کل ZEV های فروخته شده در ایالات متحده را تشکیل می دهد. انتظار دارد ۳۸۴ میلیون دلار از بودجه فدرال از برنامه ملی زیرساخت وسایل نقلیه الکتریکی برای نصب ایستگاه های شارژ دریافت کند.

از لحاظ تاریخی، EPA به کالیفرنیا چنین معافیت هایی اعطا کرده است، اگرچه در گذشته درگیری هایی به وجود آمده است که منجر به اختلافات قانونی شده است. دولت ترامپ تلاش کرده بود اختیار کالیفرنیا را برای تعیین استانداردهای سختگیرانه خروجی و ZEV خود حذف کند، اما در مارس ۲۰۲۲، EPA حق ایالت را برای انجام این کار تحت قانون هوای پاک بازگرداند. خودروسازانی مانند فورد، جنرال موتورز، فولکس واگن، ب ام و، هوندا، ولوو و تویوتا از تلاش دولت بایدن برای بازگرداندن اقتدار کالیفرنیا بر هوای خود حمایت کرده اند.

نگرانی های بالای جمعیت کالیفرنیا و کیفیت هوا به این معنی است که ایالت نقش مهمی در شکل دادن به سیاست های زیست محیطی در سطح ملی ایفا کرده است. CARB دارای اختیار منحصر به فردی است که توسط قانون هوای پاک اعطا شده است تا استانداردهای آلایندگی سخت گیرانه تری را نسبت به دولت فدرال برای وسایل نقلیه تعیین کند. در نتیجه، کالیفرنیا اغلب روندهایی را تعیین می کند که سایر ایالت ها می توانند از آنها پیروی کنند.

یک ماه پس از اینکه CARB ممنوعیت خودروهای گازسوز خود را تصویب کرد، نیویورک نیز قانون مشابهی را تصویب کرد. در اوایل این ماه، رود آیلند به واشنگتن، ویرجینیا، ورمونت، اورگان، ماساچوست و حداقل هفت نفر دیگر در پذیرش الزامات کالیفرنیا ZEV پیوست.

درخواست معافیت ۶۰ صفحه ای CARB که رویترز تحلیل کرد، می گوید که قوانین جدید کالیفرنیا تا سال ۲۰۴۰ ۲۱۰.۳۵ میلیارد دلار برای ایالت هزینه خواهد داشت، اما کل مزایا به ۳۰۱.۴۱ میلیارد دلار خواهد رسید.

دولت بایدن هنوز تعیین تاریخی برای توقف تدریجی فروش خودروهای گازسوز را تایید نکرده است. یکی از سخنگویان EPA به رویترز بیان کرد که آژانس روند عمومی باز را در تحلیل درخواست کالیفرنیا دنبال خواهد کرد.

CARB به درخواست TechCrunch برای مشاهده درخواست تجدیدنظر یا پاسخ به هر سؤالی به موقع پاسخ نداد.

خبرکاو

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *