متن خبر

کارشناس بالون چالش های سرنگونی بالون مشکوک جاسوسی چین را توضیح می دهد

کارشناس بالون چالش های سرنگونی بالون مشکوک جاسوسی چین را توضیح می دهد

اخبارکارشناس بالون چالش های سرنگونی بالون مشکوک جاسوسی چین را توضیح می دهد
شناسهٔ خبر: 267960 -
خبرکاو:

در اوایل این ماه، یک بالن مشکوک جاسوسی چینی قبل از اینکه یک جت جنگنده نظامی F-22 آن را در سواحل شرقی سرنگون کند، بر روی بیشتر مناطق قاره ایالات متحده حرکت کرد. این رویداد فشار زیادی بر روابط شکننده ایالات متحده و چین وارد کرده است، زیرا چین معتقد است که بالون خطاکار صرفاً داده های آب و هوا را جمع آوری می کند. پکن بيان کرد که ساقط کردن بالون یک "واکنش بیش از حد" بود.

این حادثه توجه غیرمنتظره ای را به فناوری بالون استراتوسفر معطوف کرده است. رما ماتوسیان، مدیرعامل Near Space Labs در مصاحبه ای با TechCrunch توضیح داد که بالون های ارتفاع بالا خود چیز جدیدی نیستند: در واقع، روزانه بیش از هزاران بالون در استراتوسفر فعالیت می کنند. اما هر روز نیست که یک نفر به سبک تاپ گان از آسمان شلیک می شود.

Near Space Labs، یک شرکت آمریکایی که در سال 2017 تأسیس شد، ناوگان تجاری از بالون های ارتفاع بالا را اداره می کند. بالن‌های نزدیک فضایی - و همچنین هزاران بالون دیگر برای مشاهده آب و هوا و زمین که در حال حاضر در اطراف استراتوسفر شناور هستند - بسته به هدف ماموریت‌شان، به محموله‌های مختلفی مجهز هستند. ماتووسیان بيان کرد که توانایی تعویض محموله ها، بالون ها را به یک پلت فرم قابل انعطاف برای رصد زمین تبدیل می کند.

او در حدس زدن چه اطلاعاتی ممکن است بالن چینی گرفته باشد مردد بود - او پیشنهاد کرد: "بیایید منتظر باشیم تا داده ها روی حسگرها از حالت طبقه بندی خارج شوند" - اما او توجه داشت که بالون چینی و محموله آن به طور قابل توجهی بزرگتر از بالون بود. هزاران بالون هواشناسی که حسگرهای جوی را حمل می کنند. او بيان کرد که اندازه محموله روی بالون چینی که به گفته مقامات آمریکایی تقریباً به اندازه سه اتوبوس مدرسه است، می تواند نشان دهد که چندین نوع حسگر وجود دارد.

همچنین برای شلیک یک شی در چنین ارتفاعی چالش هایی وجود دارد. استراتوسفر بسیار نازک‌تر از نواحی پایین جو است، و در حالی که اگر به اندازه کافی نزدیک شوید، می‌توانید بالون را با یک سنجاق پرتاب کنید - خوب، با توجه به محدودیت‌های ارتفاعی هواپیماهای تجاری، رسیدن به این نزدیکی غیرممکن است. ماتووسیان توضیح داد که جت‌های نظامی مانند F-22 صرفاً برای حمل موشک طراحی نشده‌اند، اما شکل منحصربه‌فرد آنها برای حداکثر کارایی آیرودینامیکی، سرعت و نسبت بالابر به جرم بهینه شده است. به گفته وزارت دفاع، F-22 موشک Sidewinder را در ارتفاع 58000 پا شلیک کرد. بالون حدود 60000 تا 65000 پا کار می کرد، پس موشک مجبور نبود خیلی دور از استراتوسفر حرکت کند.

ماتووسیان گفت: «هوا بسیار رقیق است. استراتوسفر به جو مریخ نزدیکتر از جو زمین است. در واقع پیمایش بسیار پیچیده است. شما واقعاً به یک هواپیما نیاز دارید زیرا برای ارسال موشک به سکوهای بسیار پایدار نیاز دارید.»

سوال بزرگ - سوالی که نه TechCrunch و نه Matevosyan نمی توانند به آن پاسخ دهند - این است که چرا این بالون را ساقط کنیم؟ چرا حالا؟ پنتاگون بيان کرد که «نمونه‌هایی از این نوع فعالیت بالن‌ها قبلاً در چند سال گذشته مشاهده شده است». بدون شک آمریکا به نوبه خود از چین جاسوسی می کند. با توجه به این موضوع، بسیاری در تعجب مانده‌اند که چرا واشنگتن تصمیم گرفت که اکنون زمان خط‌کشی در شن و ماسه است. این که آیا این مانور به شکلی غیرقابل حذف روابط بین دو کشور را تشدید خواهد کرد یا در نهایت یک حرکت دیگر در مسابقه شطرنج ابرقدرت ها خواهد بود، باید دید.

خبرکاو

منبع

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است