متن خبر

ژنتیک‌شناس سوئدی با رمزگشایی از DNA نئاندرتال‌ها، برنده جایزه نوبل پزشکی 2022 شد

ژنتیک‌شناس سوئدی با رمزگشایی از DNA نئاندرتال‌ها، برنده جایزه نوبل پزشکی 2022 شد

اخبارژنتیک‌شناس سوئدی با رمزگشایی از DNA نئاندرتال‌ها، برنده جایزه نوبل پزشکی 2022 شد
شناسهٔ خبر: 226627 -
خبرکاو:

ژنتیک‌شناس سوئدی «سوانته پابو»، جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی 2022 را به خاطر یافته‌هایی به دست آورد که به ما کمک می‌کنند درک بهتری درباره چگونگی تکامل اجداد منقرض‌شده‌مان داخل تاریخ بشریت و به وجود آمدن انسان امروزی داشته باشیم.

به گزارش رویترز، پابو که مدیر واحد انسان‌شناسی فرگشتی موسسه مکس پلانک لایپزیگ آلمان است، به خاطر اکتشافاتی که داخل زمینه ژنوم انسان‌تباران منقرض‌شده و تکامل انسان داشته، جایزه نوبل را دریافت کرده است. او نه تنها به اثبات وجود گونه‌ای از بشر موسوم به انسان‌تبار دنیسووا که قبلا شناخته شده نبود، کمک کرده، بلکه اصلی ترین بخش فعالیت‌هایش احتمالا خلق شیوه‌هایی برای به دست آوردن دنباله ژنوم نئاندرتال‌ها بوده است.

مطالعات او که نشان داده برخی از ژن‌های نئاندرتال‌ها داخل ژنوم انسان امروزی هم دیده می‌شود، زمانی ناممکن تصور می‌شد، چون DNA نئاندرتال‌ها با گذشت هزاران سال به تکه‌های کوچکی تبدیل شده بود و باید دوباره مثل قطعات یک جورچین کنار هم قرار می‌ گرفت. به‌علاوه، بسیاری از این تکه‌ها به شدت تحت تاثیر آلودگی‌های میکروبی DNA قرار گرفته بودند.

کشف دنباله ژنتیکی نئاندرتال‌ها پابو را به نوبل پزشکی 2022 رساند

برنده جایزه نوبل پزشکی 2022

کمیته نوبل او میگوید : «انتقال ژن‌ها به انسان‌های مدرن اهمیت فیزیولوژیکی دارد و برای مثال بر چگونگی واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به عفونت‌ها اثر می‌گذارد. یافته‌های [پابو] زیربنای اکتشافاتی را فراهم می‌کند که اجازه می‌دهد بفهمیم چه چیزی ما را به شکلی منحصر به فرد به یک انسان تبدیل کرده است. »

مطالعات پابو قبلا نشان داده بود که انسان‌ها با برخورداری از یک ژن خاص که از نئاندرتال‌ها به بشر امروزی رسیده، داخل صورت ابتلا به ویروس کرونا بیشتر داخل معرض نمونه‌های حاد بیماری قرار می‌گیرند. پابو چندی پیش داخل یک سخنرانی گفته بود: «ما می‌توانیم درجه‌ی میانگینی از مرگ‌های اضافه که داخل دوران همه‌گیری داشتیم را به نقش نئاندرتال‌ها پیوند دهیم. تاثیر آن‌ها بسیار زیاد بوده است. این اثر تعداد مرگ و میر را به بیش از یک میلیون نفر داخل افراد حاوی ژن نئاندرتال‌ها افزایش داده است. »

سوانته پابو 67 ساله اولین نفری است که جایزه نوبل امسال را دریافت می‌کند.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو