متن خبر

چگونه یک ویدیو را در ویندوز 10 یا ویندوز 11 بچرخانیم

چگونه یک ویدیو را در ویندوز 10 یا ویندوز 11 بچرخانیم

اخبارچگونه یک ویدیو را در ویندوز 10 یا ویندوز 11 بچرخانیم
شناسهٔ خبر: 268531 -
خبرکاو:

یک لپ تاپ با ویندوز 11
هانا استرایکر / How-To Geek

برای چرخاندن یک ویدیو، از برنامه‌ای مانند VLC Player، Clipchamp یا DaVinci Resolve استفاده کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید ویدیو را به روش های دیگری ویرایش کنید. هنگامی که ویدیو را ویرایش کردید، مطمئن شوید که ویدیو را صادر کرده و با نامی متفاوت از اصلی ذخیره کنید.

اگر تا به حال ویدیویی را روی گوشی هوشمند خود ضبط کرده اید، فقط برای اینکه آن را به پهلو یا وارونه بیابید، پس می دانید که تماشای آن بعدا چقدر خسته کننده است. اگر از ویندوز استفاده می کنید، چند راه عالی برای رفع این مشکل وجود دارد.

بهترین برنامه برای چرخاندن ویدیو در ویندوز چیست؟

ما چهار برنامه مختلف داریم که می توانید از آنها برای چرخاندن ویدیوها در ویندوز استفاده کنید. دو مورد از آنها - Clipchamp و Video Editor - برنامه های مایکروسافت هستند، در حالی که VLC و DaVinci Resolve هر دو برنامه های شخص ثالث هستند.

DaVinci Resolve تواناترین برنامه در این فهرست است. این برنامه به صورت رایگان در دسترس است، اما برنامه ای است که برای استفاده در یک محیط حرفه ای طراحی شده است. اگر قصد دارید به طور مرتب ویدیوها را ویرایش کنید، باید برای آشنایی با آن وقت بگذارید.

ویرایشگر ویدیو به طور پیش فرض در ویندوز 10 و ویندوز 11 تعبیه شده است و می تواند عملیات ویرایش ویدیو را انجام دهد. Clipchamp آخرین تلاش مایکروسافت در نرم افزار ویرایش ویدیو است. این برنامه برای پر کردن شکاف باقی مانده در سیستم عامل های ویندوز - و قلب ما - پس از بازنشستگی Windows Movie Maker طراحی شده است. هر دو یک اشکال جدی دارند: نمی توانند ویدیو را با وضوح بالاتر از 1080p صادر کنند.

VLC اصلا یک ویرایشگر ویدیو نیست. این فقط یک پخش کننده ویدیوی فوق العاده است که دارای یک سری ویژگی های مفید است. VLC نوعی چاقوی ارتش سوئیس از پخش کننده های ویدیویی است.

در اینجا خلاصه‌ای از نحوه عملکرد این برنامه‌ها برای چرخش ویدیوها آورده شده است:

VLC - یک برنامه شخص ثالث، یک ویرایشگر ویدئو، کمی سخت است

Clipchamp - محدود به صادرات 1080p، رابط کاربری نامناسب، نیاز به اتصال به اینترنت، برنامه مایکروسافت

ویرایشگر ویدیو - محدود به صادرات 1080p، عملکردهای محدود، رابط کاربری عالی نیست، در ویندوز گنجانده شده است

DaVinci Resolve - محدود به صادرات 4K، عملکرد فوق العاده، رابط کاربری شلوغ، برنامه شخص ثالث

این که شما واقعاً به نیاز شما بستگی دارد. با این حال، هرگز نمی توانید با یادگیری همه کاره ترین برنامه - DaVinci Resolve اشتباه کنید. در بدترین حالت، دفعه بعد که نیاز به ویرایش ویدیو داشتید، مجهزتر خواهید شد.

نحوه چرخش فیلم ها با VLC

VLC یک پخش کننده رسانه ای رایگان و منبع باز است که تقریباً از هر فرمت ویدیویی پشتیبانی از کدک داخلی دارد و در هر پلتفرمی در دسترس است. این پخش کننده ویدیوی مورد علاقه ما است. چرخاندن یک ویدیو در VLC به سادگی انجام آن در Video Editor یا Clipchamp نیست، اما اگر قبلاً VLC داشته اید، می توانید از آن نیز استفاده کنید.

ابتدا ویدئوی خود را در VLC باز کنید. منوی «ابزارها» را باز کنید و «افکت‌ها و فیلترها» را انتخاب کنید یا از میانبر صفحه کلید Ctrl+E استفاده کنید.

به Tools > Effects and Filters در VLC player بروید.

در پنجره «تنظیمات و جلوه‌ها»، در تب «جلوه‌های ویدیویی»، روی برگه «هندسه» کلیک کرده و کادر «تبدیل» را علامت بزنید.

یک چرخش را از منوی کشویی انتخاب کنید (ما چرخش خود را 180 درجه می‌چرخانیم، پس «چرخش 180 درجه» را انتخاب می‌کنیم) و سپس روی «بستن» کلیک کنید.

چرخش مورد نظر خود <a href= را از منوی کشویی انتخاب کنید." width="424" height="447" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

اکنون ویدیو باید به درستی جهت دهی شود. در صورت تمایل می توانید بلافاصله آن را تماشا کنید. همچنین می‌توانید از ابزار «چرخش» استفاده کنید، اما اگر فقط به یک چرخش اولیه نیاز دارید، انتخاب تبدیل از منوی کشویی ساده‌تر است.

«چرخش» <a href= را علامت بزنید، سپس از ابزار چرخش برای چرخاندن ویدیو استفاده کنید." width="730" height="500" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

اگرچه این تغییر دائمی نیست. برای این کار باید این ویدیو را در جهت جدید ذخیره کنید. Tools > Preferences را باز کنید (یا Ctrl + P را فشار دهید)، و در پایین پنجره تنظیمات، تنظیمات «همه» را فعال کنید.

با تمام تنظیمات نشان داده شده، سرفصل «جریان جنوبی» را پایین بیاورید (در قسمت «خروجی جریان» خواهد بود)، و سپس روی «Transcode» کلیک کنید. در سمت راست، گزینه “Video transformation filter” را انتخاب کنید (این گزینه جایگزین گزینه Rotate video filter از نسخه های قدیمی VLC می شود) و سپس روی “Save” کلیک کنید.

منوی "Media" VLC را باز کنید و "Convert/Save" را انتخاب کنید. در پنجره «باز کردن رسانه»، روی دکمه « گفت ن» کلیک کنید و فایلی را که به تازگی چرخانده‌اید انتخاب کنید، سپس روی منوی «تبدیل/ذخیره» در پایین پنجره «باز کردن رسانه» کلیک کنید و «تبدیل» را انتخاب کنید.

روی دکمه «مرور» در زیر مقصد در پنجره تبدیل ظاهر شده کلیک کنید. یک مکان ذخیره را انتخاب کنید، نام فایل را تایپ کنید و سپس روی «ذخیره» کلیک کنید.

به جایی <a href= که می‌خواهید فایل را ذخیره کنید، بروید و یک نام وارد کنید." width="700" height="500" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

شما نباید چیز دیگری را تغییر دهید. نمایه تبدیل پیش فرض باید به خوبی کار کند. برای تبدیل و ذخیره فایل کافیست پیش بروید و روی "شروع" کلیک کنید.

توجه: اگر پس از چرخاندن فایل با صدا مشکل دارید، روی دکمه آچاری شکل «ویرایش نمایه انتخاب شده» در سمت راست کادر نمایه کلیک کنید. در تب Audio Codec، "Keep original audio track" را انتخاب کنید. این بار، VLC سعی نمی کند صدای ویدیو را رمزگذاری (تبدیل) کند و از صدای اصلی استفاده می کند.

اکنون می توانید فایل فیلم جدید خود را در هر برنامه ویدیویی باز کنید و با جهت گیری صحیح پخش می شود.

یک ویدیو با جهت گیری صحیح

هشدار: وقتی چرخش ویدیوها تمام شد، باید به تنظیمات برگزیده VLC برگردید و گزینه ها را به حالت پیش فرض خود برگردانید. اگر این کار را نکنید، ویدیوی بعدی که باز می کنید چرخانده می شود.

نحوه چرخش فیلم ها با ویرایشگر ویدیو

برای چرخاندن یک ویدیو با ویرایشگر ویدیو، منوی شروع را باز کنید، «ویرایشگر ویدیو» را در نوار جستجو تایپ کنید و روی «باز کردن» یا «ویرایشگر ویدیو» کلیک کنید.

هشدار: حداکثر وضوحی که ویرایشگر ویدیو می تواند صادر کند 1080p است. اگر نیاز به مدیریت ویدیوهایی با وضوح بالاتر دارید، به جای آن باید از DaVinci Resolve استفاده کنید.

پس از باز شدن ویرایشگر ویدیو، ابتدا باید یک پروژه جدید ایجاد کنید. روی دکمه «پروژه ویدیوی جدید» کلیک کنید.

نام پروژه را هر چه می خواهید بگذارید – می تواند هر چیزی باشد. واقعا مهم نیست پس از آن، باید ویدیویی را که می‌خواهید بچرخانید به پروژه خود وارد کنید. روی « گفت ن» کلیک کنید، «از این رایانه» را از منوی کشویی انتخاب کنید، سپس به فایل ویدیویی بروید.

روی فایل ویدیویی کلیک کرده و از بخش «کتابخانه پروژه» به سمت پایین به یکی از مستطیل های نزدیک پایین پنجره بکشید تا ویرایش فعال شود.

ویدیویی <a href= را که وارد کرده‌اید به یکی از مستطیل‌های تیره‌تر زیر بکشید." width="730" height="500" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

روی نماد چرخش کوچک در نوار ابزار کلیک کنید تا ویدیوی شما بچرخد. ویدئو در هر کلیک 90 درجه می چرخد. در این مرحله کارهای دیگری نیز انجام می دهید، مانند گفت ن فیلترهای رنگی، متن و موارد دیگر.

پس از انجام هر گونه ویرایشی که می خواهید، روی دکمه «پایان ویدیو» در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.

ویرایشگر ویدیو محدود به صادرات با حداکثر وضوح 1080×1920 است. اگر ویدیوی منبع شما چیزی بالاتر از آن بود، نمونه برداری می شود. مطمئن شوید که از رمزگذاری تسریع‌کننده سخت‌افزاری استفاده می‌کنید، اگر آن را در دسترس دارید، صادرات را بسیار سریع‌تر می‌کند.

هنگامی که آماده شدید، روی «صادر کردن» کلیک کنید و جایی را که می‌خواهید فایل ذخیره شود انتخاب کنید.

نحوه چرخش ویدیوها با Clipchamp

Clipchamp اکنون روی ویندوز 11 از قبل نصب شده است، اما اگر قبلاً آن را ندارید، می‌توانید آن را از طریق فروشگاه مایکروسافت نیز نصب کنید.

هشدار: Clipchamp دارای محدودیت‌های بسیار جدی است مگر اینکه هزینه اشتراک را پرداخت کنید. فقط می‌توانید ویدیوها را تا 1080p صادر کنید. از آنجایی که مانیتورهای 1440p و 4K به طور فزاینده‌ای رایج هستند و اکثر تلفن‌های همراه با وضوح بالاتر از آن نیز فیلم می‌گیرند، اگر نمی‌خواهید کیفیت را از دست بدهید، بهتر است از برنامه‌های متفاوتی مانند DaVinci Resolve یا VLC Player استفاده کنید.

پس از نصب Clipchamp، "Clipchamp" را در منوی Start جستجو کنید، سپس روی "Open" کلیک کنید.

هنگامی که Clipchamp راه اندازی شد، روی دکمه بزرگ «ایجاد ویدیوی جدید» کلیک کنید.

در مرحله بعد، باید فایلی را که می خواهید ویرایش کنید وارد کنید. روی «وارد کردن رسانه» کلیک کنید، به ویدیویی که می‌خواهید بچرخانید بروید و آن را باز کنید.

هنگامی که فایل ویدیویی را وارد کردید، آن را در قسمت باز بزرگ زیر پنجره پیش نمایش بکشید و رها کنید. هنگامی که در مکان مناسب هستید یک نماد سبز سبز و یک کادر سبز نیمه سایه ظاهر می شود.

ویدیوی وارد شده <a href= را از گوشه بالا سمت چپ به پایین وسط پنجره Clipchamp بکشید." width="730" height="498" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه "چرخش" را چند بار کلیک کنید. دکمه چرخش مانند یک فلش منحنی است که دور یک نقطه می چرخد ​​و در سمت چپ پنجره پیش نمایش قرار دارد. هنگامی که ویدیوی خود را چرخانید، روی دکمه بنفش «صادرات» در گوشه سمت راست بالای پنجره کلیک کنید.

اگر از نسخه رایگان Clipchamp استفاده می‌کنید، محدود به صادرات ویدیو در 480p، 720p یا 1080p خواهید بود. 1080p را انتخاب کنید مگر اینکه بدانید رزولوشن کمتری می خواهید.

وضوح مورد نظر خود <a href= را انتخاب کنید --- احتمالاً 1080p." width="963" height="657" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

هنگام صادرات فایل، می‌توانید با کلیک بر روی نماد قلم در بالای صفحه، نام فایل را نامگذاری کنید. فرآیند صادرات بسته به سخت افزار رایانه شخصی شما می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

نام فایل <a href= را هر طور که می خواهید بگذارید، سپس صبر کنید تا صادرات به پایان برسد." width="730" height="498" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

مطالب مرتبط: چگونه یک ویدیو را در ویندوز 11 کوتاه کنیم

چگونه یک ویدیو را با DaVinci Resolve بچرخانیم

اگر چیزی کمی با آپشن های کامل‌تر و مدرن - و رایگان می‌خواهید - باید به DaVinci Resolve نگاهی بیندازید. به خاطر داشته باشید که DaVinci Resolve یک نرم افزار حرفه ای است. کارهای زیادی می توانید با آن انجام دهید، اما این به قیمت افزایش پیچیدگی است.

پس از نصب و باز کردن DaVinci Resolve، روی دکمه «پروژه جدید» در گوشه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید، نام پروژه را نامگذاری کنید و سپس روی «ایجاد» کلیک کنید.

اکنون باید ویدیو را وارد کنید تا بچرخد. روی File > Import > Media کلیک کنید، سپس ویدیوی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر ویدیوی شما با نرخ فریم متفاوت از نرخ فریم پیش‌فرض پروژه ضبط شده است، یک پیام هشدار دریافت خواهید کرد. در بیشتر موارد، فقط باید روی «تغییر» کلیک کنید. این تضمین می‌کند که اگر ویدیوی پرسرعتی داشته باشید - مانند آنچه اگر یک مانیتور 120 هرتزی یا 144 هرتزی ضبط کنید - هیچ فریمی را از دست ندهید. در صورت تمایل، همیشه می توانید تعداد فریم ها را بعداً کاهش دهید.

"تغییر" <a href= را انتخاب کنید." width="500" height="226" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

هنگامی که ویدیوی شما وارد شد، روی تصویر کوچک ویدیو با وضوح داوینچی کلیک راست کرده و «Create New Timeline Using Selected Clips» را انتخاب کنید تا به شما امکان ویرایش واقعی ویدیو را بدهد.

اگر فقط یک ویدیو را می‌چرخانید، نیازی به انجام کار خاصی با تنظیمات خط زمانی ندارید، پس فقط روی «ایجاد» کلیک کنید.

کلیپ وارد شده را در هر نقطه از نیمه پایینی پنجره بکشید و رها کنید. وقتی آن را به درستی انجام دهید، کاملاً مشهود خواهد بود. می‌بینید که یک خط زمانی آبی ظاهر می‌شود، پنجره پیش‌نمایش اولین فریم ویدیوی شما را نشان می‌دهد و یک نوار با فریم‌های ویدیو در نزدیکی پایین پنجره ظاهر می‌شود.

ویدئوی وارد شده <a href= را از قسمت بالا به هر مکانی در نیمه پایینی پنجره DaVinci Resolve بکشید." width="730" height="399" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

روی هر نقطه از نوار در پایین کلیک راست کرده و "Clip Attributes" را انتخاب کنید.

در پنجره Clip Attributes، روی کادر کشویی «Image Orientation» کلیک کنید تا چرخش ویدیو را تنظیم کنید، سپس روی «OK» کلیک کنید تا تغییر اعمال شود.

پنجره پیش نمایش تغییراتی را که انجام داده اید نمایش می دهد. اگر آن را اشتباه چرخانده اید، کافی است دوباره روی نوار کلیک راست کرده و چرخش دیگری را انتخاب کنید.

پنجره پیش نمایش ویدیویی <a href= را که به درستی چرخانده شده است نمایش می دهد." width="730" height="399" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

هنگامی که از تغییرات راضی شدید، روی نماد کشتی موشکی کوچک نزدیک پایین و وسط صفحه کلیک کنید. این شما را به منوی صادرات می رساند، مرحله نهایی فرآیند.

هنگامی که در منوی صادرات قرار گرفتید، ابتدا نام فایل و مکان ذخیره را انتخاب کنید. فقط هر کاری که راحت است انجام دهید. پس از آن، فرمت و کدک ویدیویی را برای استفاده انتخاب کنید. به طور کلی، فرمت MP4 ایمن ترین شرط بندی است، زیرا همه رایانه های مدرن و دستگاه های تلفن همراه به طور بومی از آن پشتیبانی می کنند.

می توانید از H.264 یا H.265 برای کدک خود استفاده کنید، اما تفاوت های مهمی وجود دارد. H.265 جدیدتر و از نظر فنی «بهتر» است، اما همه دستگاه‌ها نمی‌توانند ویدیوهای H.265 را بدون نرم‌افزار اضافی (مانند VLC Player) یا کدک‌های خاص پخش کنند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که هر دستگاهی می‌تواند ویدیوی شما را پخش کند، حتماً از H.264 استفاده کنید که قدیمی‌تر است و تقریباً پشتیبانی جهانی دارد.

نام فایل، مکان ذخیره، فرمت فایل و کدک فایل خود <a href= را تنظیم کنید." width="730" height="500" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

همه چیز انجام شده و آماده است - روی « گفت ن به صف رندر» در پایین سمت چپ کلیک کنید، سپس روی «رندر همه» به سمت راست وسط کلیک کنید. فرآیند صادرات احتمالاً در یک رایانه مدرن حدود یک دقیقه طول می کشد.

اگر از نتایج راضی نیستید، می توانید به عقب برگردید و با استفاده از تنظیمات مختلف دوباره آن را ذخیره کنید.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، استفاده از VLC برای چرخاندن ویدیوها کمی دشوارتر از استفاده از برنامه هایی مانند Video Editor یا Clipchamp است. اگر فقط به یک یا دو ویدیو نیاز دارید که ویرایش شده باشد و قبلاً VLC را نصب کرده اید، حتماً ادامه دهید و از آن استفاده کنید. اگر نیاز به چرخاندن تعدادی ویدیو دارید، با استفاده از چیزی مانند Clipchamp، Video Editor یا DaVinci Resolve در زمان و دردسر صرفه جویی خواهید کرد.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است