سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

چگونه کد CSS خود را برای صفحات وب سریعتر بهینه کنید

CSS چیزی بیش از یک ابزار برای یک ظاهر طراحی شده است. همچنین نحوه نمایش صفحات وب در مرورگر را تعیین می کند. CSS بهینه سازی شده به معنای زمان بارگذاری سریع تر و تجربه کاربری روان تر است. در چشم انداز دیجیتال امروزی، عملکرد یک وب سایت یک عامل کلیدی در موفقیت آن است. نوشتن کدهای CSS کارآمد می تواند تا حد زیادی بر سرعت بارگیری صفحات وب شما تأثیر بگذارد و بر همه چیز از تجربه کاربر گرفته تا رتبه بندی ...

CSS چیزی بیش از یک ابزار برای یک ظاهر طراحی شده است. همچنین نحوه نمایش صفحات وب در مرورگر را تعیین می کند. CSS بهینه سازی شده به معنای زمان بارگذاری سریع تر و تجربه کاربری روان تر است.

در چشم انداز دیجیتال امروزی، عملکرد یک وب سایت یک عامل کلیدی در موفقیت آن است. نوشتن کدهای CSS کارآمد می تواند تا حد زیادی بر سرعت بارگیری صفحات وب شما تأثیر بگذارد و بر همه چیز از تجربه کاربر گرفته تا رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر بگذارد.

این راهنما به استراتژی‌های مؤثری می‌پردازد که به شما کمک می‌کند CSS خود را اصلاح کنید، و تضمین می‌کند که وب‌سایت شما نه تنها عالی به نظر می‌رسد، بلکه به سرعت بارگیری می‌شود و به آرامی اجرا می‌شود.

چگونه CSS بر عملکرد وب تأثیر می گذارد

هنگامی که کاربر از یک صفحه وب بازدید می کند، مرورگر HTML ساختاری سایت و CSS سبک آن را بازیابی می کند. این مجموعه ای از دستورالعمل های دقیق در مورد چگونگی ظاهر هر قسمت از صفحه وب است.

اگر CSS مملو از اطلاعات بیش از حد یا پیچیده باشد، مانند این است که به مرورگر معمایی بدهید که حل آن زمان بیشتری می برد. این می تواند منجر به زمان انتظار طولانی تر برای کاربران شود که می تواند آزاردهنده باشد.

اینجاست که هنر ساده سازی CSS به میان می آید. این فقط در مورد مرتب کردن کد نیست، بلکه مطمئن شوید که مرورگر می تواند صفحه وب را سریعتر آماده کند.

وقتی CSS کمتر و ساده‌تر می‌شود، مانند این است که به مرورگر یک نقشه واضح و آسان برای دنبال کردن داده شود. این باعث می شود صفحات وب سریعتر بارگذاری شوند و همه چیز پاسخگوتر باشد.

1. CSS کوتاهتر بنویسید

هنگام نوشتن CSS، از اصل توسعه نرم افزار محبوب خود را تکرار نکنید (DRY) استفاده کنید. این از مختصر و وضوح در کد شما حمایت می کند.

این در اینجا مهم است، زیرا در عمل، CSS شامل تکرار خواص در انتخابگرهای مختلف است. هدف باید شناسایی و تثبیت این ویژگی های تکراری باشد. با انجام این کار، افزونگی ها را حذف می کنید، که منجر به CSS تمیزتر و قابل مدیریت تر می شود.

به عنوان مثال، در کد زیر، چندین عنصر ( h1 و h2 ) اندازه فونت و رنگ یکسانی دارند.

 h1 { font-size: 20px; color: #fff; } h2 { font-size: 20px; color: #fff; }
کد CSS

پس به جای اینکه این ویژگی ها را به طور جداگانه برای هر انتخابگر اعلام کنید، می توانید آنها را در یک کلاس مشترک گروه بندی کنید. این نه تنها شیوه نامه شما را ساده می کند، بلکه به روز رسانی های آینده را آسان تر و کمتر مستعد خطا می کند.

می توانید کد بالا را به شکل زیر بازنویسی کنید:

 h1, h2 { font-size: 20px; color: #fff; }
کد CSS

استفاده از آپشن های کوتاه‌نویسی یکی دیگر از استراتژی‌های موثر برای به حداقل رساندن اندازه CSS شما است که کد شما را کارآمدتر می‌کند. همچنین به شما امکان می دهد چندین ویژگی CSS مرتبط را با یک اعلان تنظیم کنید. در اینجا نحوه نوشتن CSS مختصر موثر آمده است:

وقتی همه طرف های یک عنصر دارای یک مقدار هستند، از آن یک مقدار استفاده کنید.

 /* Before shorthand */ .same-sides { padding-top: 15px; padding-right: 15px; padding-bottom: 15px; padding-left: 15px; } /* After shorthand */ .same-sides { padding: 15px; }
کد CSS

وقتی همه طرف های یک عنصر دارای مقادیر متفاوتی هستند، از هر چهار مورد استفاده کنید.

 /* Before shorthand */ .different-sides { padding-top: 10px; padding-right: 20px; padding-bottom: 15px; padding-left: 25px; } /* After shorthand */ .different-sides { padding: 10px 20px 15px 25px; }
کد CSS

وقتی بالا/پایین و راست/چپ مقدار یکسانی دارند، از دو مقدار استفاده کنید.

 /* Before shorthand */ .two-sides { padding-top: 10px; padding-right: 20px; padding-bottom: 10px; padding-left: 20px; } /* After shorthand */ .two-sides { padding: 10px 20px; }
کد CSS

وقتی فقط مقادیر راست/چپ یکسان هستند اما بالا و پایین یکسان نیستند، از سه مقدار استفاده کنید.

 /* Before shorthand */ .three-sides { padding-top: 10px; padding-right: 20px; padding-bottom: 15px; padding-left: 20px; } /* After shorthand */ .three-sides { padding: 10px 20px 15px; }
کد CSS

2. از Shallow CSS Selectors استفاده کنید

انتخابگرهای CSS کم عمق، انتخابگرهای مستقیم و مختصر با سطوح کمتری از عناصر تودرتو هستند که خیلی عمیق در ساختار HTML حفاری نمی‌کنند.

ساده کردن انتخابگرها می تواند به طور قابل توجهی سرعت رندر صفحه وب شما را افزایش دهد، زیرا انتخابگرهای تو در تو عمق بیشتری برای ارزیابی مرورگرها طول می کشد، که منجر به رندر صفحه کندتر می شود.

مثال کد زیر را در نظر بگیرید: تخصیص مقادیر ویژگی به یک انتخابگر عمیق تو در تو مانند header nav ul li a دشوار است و باعث تاخیر در رندر می شود زیرا مرورگر برای تحلیل هر سطح به زمان نیاز دارد (هدر، سپس nav، سپس ul و غیره on) برای پیدا کردن تگ <a> مناسب برای استایل دادن).

از طرف دیگر، دادن یک کلاس .nav-link مستقیم به آن برای مرورگرها ساده و سریع‌تر برای تفسیر است. انتخابگرهای کلاس معمولاً کارآمدتر از برچسب‌های تودرتو هستند، زیرا مرورگر به سادگی به دنبال عناصر دارای کلاس می‌گردد و سبک‌ها را بدون نگرانی در مورد موقعیت آنها در درخت DOM اعمال می‌کند.

 /* Less efficient: Deeply nested selector */ header nav ul li a { color: #000; font-size: 10px; } /* More efficient: Class selector */ .nav-link { color: #000; font-size: 10px; }
کد CSS

3. کد CSS را بخش بندی کنید

بخش بندی کد CSS خود به بخش های کوچکتر و متمرکزتر مانند فایل های جداگانه برای اجزای مختلف وب سایت و ایجاد سبک های خاص صفحه می تواند عملکرد وب سایت شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. این رویکرد نه تنها یافتن و ویرایش سبک‌های خاص را آسان‌تر می‌کند، بلکه تضمین می‌کند که صفحات وب فقط CSS مورد نیاز خود را بارگیری می‌کنند و از حجم غیر ضروری جلوگیری می‌کنند.

قابلیت نگهداری پیشرفته و بارگذاری سریعتر صفحه واضح ترین مزایای کلیدی است. مدیریت فایل‌های CSS کوچک‌تر آسان‌تر است، دقیقاً مانند یک جعبه ابزار سازمان‌یافته که در آن همه چیز به راحتی پیدا می‌شود. اما همچنین، با بارگیری تنها CSS ضروری برای هر صفحه، مرورگر کار کمتری برای انجام دارد، پس تجربه کاربر را بهبود می بخشد.

CSS اصلی

فرض کنید یک فایل CSS دارید که شامل سبک‌هایی برای بخش‌های مختلف وب‌سایت شما است:

 /* Styles for the home page */ .homepage { background-color: #f0f0f0; padding: 10px; } /* Styles for the services page */ .services { background-color: #333; color: white; } /* Styles for the contact page */ .contact { background-color: #222; color: white; padding: 20px; }
کد CSS

CSS بخش بندی شده

حال، بیایید این CSS را بر اساس هدفشان به فایل های مختلف تقسیم کنیم:

    سبک های صفحه اصلی (homepage.css):

 .homepage { background-color: #f0f0f0; padding: 10px; }
کد CSS

2. سبک‌های صفحه خدمات (services.css):

 .services { background-color: #333; color: white; }
کد CSS

3. سبک های صفحه تماس (contact.css):

 .contact { background-color: #222; color: white; padding: 20px; }
کد CSS

هر فایل CSS روی قسمت خاصی از وب سایت متمرکز شده است. اکنون، هنگامی که یک کاربر از وب سایت شما بازدید می کند، هر صفحه فقط CSS مورد نیاز خود را بارگیری می کند و از این رو عملکرد وب سایت را افزایش می دهد.

4. تحویل CSS را بهینه کنید

می‌توانید با کوچک کردن CSS خود، بارگذاری فایل‌های CSS خود را سبک‌تر و سریع‌تر کنید – یعنی می‌توانید فضاها و خطوط اضافی را حذف کنید (به این می‌گویند کوچک‌سازی). سپس می‌توانید این فایل‌ها را فشرده کنید تا برای کاربران کوچک‌تر و سریع‌تر دانلود شوند.

همچنین، ابتدا مطمئن شوید که اصلی ترین سبک‌های وب‌سایت شما بارگذاری می‌شوند تا مردم صفحه شما را سریع‌تر ببینند. سبک‌های دیگر می‌توانند بدون کاهش سرعت در پس‌زمینه بارگیری شوند.

همچنین می‌توانید با ذخیره برخی از CSS خود در مرورگر خود، وب‌سایت خود را برای افرادی که بیش از یک بار بازدید می‌کنند سریع‌تر کنید (این به عنوان کش شناخته می‌شود). این بدان معناست که لازم نیست هر بار که بازدید می کنند دوباره بارگیری شود.

همچنین، اگر از CDN یا شبکه ای از سرورها استفاده می کنید، فایل های CSS شما را می توان در بسیاری از نقاط جهان ذخیره کرد تا بدون توجه به جایی که کاربران شما هستند، سریعتر بارگذاری شوند.

minifycss
مقایسه گرافیکی اندازه فایل بین یک فایل CSS کوچک نشده با حجم 167 کیلوبایت و یک فایل CSS کوچک شده با حجم 92 کیلوبایت

CSS اصلی

 /* Main Stylesheet */ /* Header Style */ header { background-color: #333; color: white; padding: 10px; } /* Navigation Style */ nav { background-color: #444; margin-top: 10px; }
کد CSS

کد CSS فوق خوانا و قابل نظر است، اما حاوی فضاهای اضافی و نظراتی است که حجم فایل را افزایش می دهد.

CSS کوچک شده

 header{background-color:#333;color:white;padding:10px}nav{background-color:#444;margin-top:10px;}
کد CSS

نسخه کوچک شده تمام قوانین را در یک خط ترکیب می کند، فضاهای غیر ضروری و نظرات را حذف می کند، که باعث کاهش حجم فایل برای بارگذاری سریعتر می شود.

نتیجه

بهینه سازی CSS سرعت وب سایت شما را افزایش می دهد و در نتیجه تجربه کلی کاربر را بهبود می بخشد.

با اجرای روش های ذکر شده در این مقاله، می توانید به CSS کارآمدتر، کارآمدتر و قابل نگهداری دست یابید. صرفه جویی در عملکرد ممکن است با بهینه سازی چند خط قابل توجه نباشد، اما بیش از صدها خط دیگر در شیوه نامه های مختلف، تأثیر آن ظاهر می شود.

به یاد داشته باشید، عملکرد وب یک فرآیند مداوم است. به طور منظم CSS خود را تحلیل و اصلاح کنید تا با بهترین شیوه ها و روندهای نوظهور هماهنگ شوید.

منابع اضافی

اسناد وب MDN در CSS

اصول وب گوگل

عملکرد وب در عمل

خبرکاو