متن خبر

چگونه پرواز فوق سریع فضانوردان و خلبانان جنگنده مغز آنها را تغییر می دهد

چگونه پرواز فوق سریع فضانوردان و خلبانان جنگنده مغز آنها را تغییر می دهد

اخبارچگونه پرواز فوق سریع فضانوردان و خلبانان جنگنده مغز آنها را تغییر می دهد
شناسهٔ خبر: 266988 -
خبرکاو:

آیا شما خلبان بال من در فضا خواهید بود؟

اسکن مغزی چند خلبان F-16 با نیروی هوایی بلژیک نشان می دهد که ارتباطات مغزی آنها به گونه ای تغییر می کند که می تواند نحوه تفکر فضانوردان در فضا را پیش بینی کند. تغییر کلیدی در انعطاف پذیری عصبی است: یک مطالعه جدید استدلال می کند که مغز با یک محیط خطرناک سازگار می شود تا به خلبانان - و احتمالاً فضانوردان - اجازه دهد تا تصمیمات مهم ماموریت خود را در پرواز بگیرند.

فرنچایزهایی مانند «تاپ گان» (که در فیلم اصلی ۱۹۸۶ F-14 تامکت‌ها را نشان می‌داد، نه F-16) برای استخدام نظامی محبوب هستند. همانطور که گفته شد، «تاپ گان» و دنباله آن «ماوریک» در سال 2022 نیز شهرت نادرستی را به جامعه جت های جنگنده متصل می کنند، یعنی خلبانان گستاخ هستند، قوانین را رعایت نمی کنند و زمان کمی را صرف مطالعه تکالیف خود می کنند.

در مقابل، مطالعه جدید نشان می دهد که خلبانان F-16 چقدر باید در هوا مراقب و دقیق باشند. طبق بیانیه مطبوعاتی دانشگاه آنتورپ (باز شده در برگه جدید) خلبانان با تجربه انواع خاصی از اتصالات مغزی را به دلیل پرواز در زیر "سطوح گرانش تغییر یافته [در حالی که] به سرعت اطلاعات حسی متناقض را پردازش می کنند، نشان می دهند."

مطالب مرتبط: بازگشت تام کروز به منطقه خطر در فیلم پیروزمندانه "Top Gun: Maverick" (بررسی)

F-16 که در ایالات متحده فایتینگ فالکون نیز نامیده می شود، یک جنگنده جت تک موتوره است که اکنون توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده است. F-16A تک سرنشینه اولین بار در دسامبر 1976 پرواز کرد و اولین نسخه عملیاتی آن جت تحویل داده شد. در ژانویه 1979، طبق مواد نیروی هوایی ایالات متحده (در برگه جدید باز می شود) . یک مدل آموزشی دو نفره به نام F-16B نیز موجود است.

این هواپیما به دلیل داشتن زاویه صندلی عمیق‌تر نسبت به جت‌های دیگر شناخته شده است، به طوری که خلبانان می‌توانند تا 9 برابر نیروی گرانش (9 Gs) مقاومت کنند، USAF او میگوید ، "که بیش از توانایی سایر هواپیماهای جنگنده فعلی است. " F-16 ها همچنین دارای قدرت مانور بالا و برد طولانی هستند، به همین دلیل در بین امضاکنندگان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) محبوبیت دارند. همچنین به همین دلیل است که بلژیک، یکی از اعضای معاهده، برخی از F-16 های خود را دارد.

این مطالعه که 10 خلبان بلژیکی را که F-16 پرواز کرده بودند مورد تحلیل قرار داد، نشان داد که با افزایش ساعات پرواز خلبانان، ارتباط مغزی تغییر می کند. به عنوان مثال، اطلاعات حسی-حرکتی، یا نحوه درک بدن از محیط از طریق حواس، گوش داخلی و موقعیت اندام است. شرایط شدید در پرواز نظامی، یعنی بارهای G و مانورها، احتمالاً دلیل این تغییرات است.

نویسندگان مطالعه گفتند که خلبانان باتجربه ارتباط بیشتری در قسمت جلویی مغز نشان می دهند. که به ناحیه مغزی مرتبط با رفتار و حرکت ارادی اشاره دارد. خلبانان همچنین با تجربه، اطلاعات دهلیزی و بصری را سریعتر پردازش می کنند. این تغییر مغز ممکن است به دلیل اولویت بندی اجباری در هوا برای تمرکز بر آنچه در شرایط جنگی یا سرعت بالا مورد نیاز است، مانند خواندن ابزار کابین خلبان باشد.

مطالب مرتبط: فضانورد شدن ناسا چگونه است: 10 حقیقت شگفت انگیز

پرسنل نیروی هوایی در کابین خلبان <a href= به روی شانه خود نگاه می کنند تا سه جت جنگنده را ببینند که به صورت تشکیلاتی در بالای ابرها پرواز می کنند." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8UHAA2LkMCsioGay4wTckV-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8UHAA2LkMCsioGay4wTckV-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8UHAA2LkMCsioGay4wTckV-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8UHAA2LkMCsioGay4wTckV-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8UHAA2LkMCsioGay4wTckV-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8UHAA2LkMCsioGay4wTckV-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8UHAA2LkMCsioGay4wTckV.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8UHAA2LkMCsioGay4wTckV.jpg">

یکی از پرسنل نیروی هوایی بر فراز پایگاه نیروی هوایی اگلین در فلوریدا، یک ساختار جنگنده های F-16 را تحلیل می کند. (اعتبار تصویر: عکس نیروی هوایی ایالات متحده توسط جک هارمن)
(در برگه جدید باز می شود)

مطمئناً، این اعضای نظامی جدا از سپاه فضانوردان هستند، پس به سختی می توان ارتباط مستقیمی از این مطالعه استخراج کرد. با توجه به حجم نمونه کوچک این مطالعه، نمی توان بيان کرد که مغز آنها چقدر نماینده فضانوردان نظامی واقعی است.

اما نویسندگان این مطالعه به راه‌های بالقوه تحقیقات بعدی اشاره می‌کنند، از آنجایی که مطالعات گذشته در مورد پروازهای فضایی و آموزش فضانوردان نشان می‌دهد که مغز ممکن است در ساختار و عملکرد برای انطباق با نیازهای خارج از زمین تغییر کند.

در بیانیه مطبوعاتی آمده است: "درک این تغییرات می تواند به ما کمک کند تا فضانوردان را برای سفرهای طولانی آماده کنیم، که برای رسیدن به سیارات دیگر بسیار مهم است. "

تصویری <a href= از دو فضانورد که صخره هایی را روی ماه نگه داشته اند" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/K3TKzKNJMyrs2XuzaqMcLh-320-80.png 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/K3TKzKNJMyrs2XuzaqMcLh-480-80.png 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/K3TKzKNJMyrs2XuzaqMcLh-650-80.png 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/K3TKzKNJMyrs2XuzaqMcLh-970-80.png 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/K3TKzKNJMyrs2XuzaqMcLh-1024-80.png 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/K3TKzKNJMyrs2XuzaqMcLh-1200-80.png 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/K3TKzKNJMyrs2XuzaqMcLh.png" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/K3TKzKNJMyrs2XuzaqMcLh.png">

آموزش موثر برای کمک به فضانوردان در کار بر روی ماه یا سیارات دیگر الزامی خواهد بود. یک مطالعه جدید نشان می دهد که درک تغییرات مغز ممکن است در آماده سازی فضانوردان برای زندگی در خارج از جهان مفید باشد. (اعتبار تصویر: ناسا)
(در برگه جدید باز می شود)

تیزهوشی نظامی همیشه بخشی از استخدام ناسا بوده است و از گروه فضانوردان مرکوری در سال 1959 شروع شد. (این فرآیند در آن زمان به دلیل ترجیح دادن خلبانان مرد سفیدپوست مورد انتقاد قرار گرفت، که هنوز اکثریت ارتش را تشکیل می دهند و به این ترتیب، اکثر فضانوردان نظامی منتخب ناسا را ​​تشکیل می دهند. با این حال، ناسا و ارتش هر دو در سال های اخیر برای فراگیر شدن گام بر می دارند. .)

ارتش همچنان در بدنه فضانوردان ناسا رواج دارد: ناسا بيان کرد (در برگه جدید باز می شود) نزدیک به 60 درصد فضانوردانی که تا سال 2017 انتخاب کرده بود از یکی از شاخه های خدمات مسلح ایالات متحده بودند که نماینده 216 نفر از 375 منتخب بودند.

داستان های مرتبط:

آژانس‌های بین‌المللی و فضاپیماهای تجاری نیز به دلیل تجربه عملیاتی رزمی در محیط‌های شدید، سهم عادلانه‌ای از اعضای نظامی دارند. گفته می شود، بسیاری از پرسنل علمی و پزشکان نیز در فضا پرواز کرده اند تا مهارت های مختلفی را در مدار داشته باشند.

مطالعه جدید چهارشنبه (15 فوریه) در Frontiers in Physiology منتشر شد (در برگه جدید باز می شود) . رهبری آن را Wilhelmina Radstake برعهده داشت که در حین کار به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه آنتورپ، پایان نامه کارشناسی ارشد خود را در مورد این موضوع انجام داد.

Radstake تحقیقاتی را در آزمایشگاهی به رهبری پروفسور رسمی فلوریس ویتس انجام داد که تحقیقاتش بر روی تحقیقات تعادلی و هوافضا متمرکز است. Wuyts یک محقق فضانورد طولانی مدت با تجربه تحقیقات فضایی در نهادهایی مانند ناسا و آژانس فضایی اروپا است.

الیزابت هاول یکی از نویسندگان کتاب " چرا من بلندتر هستم (در برگه جدید باز می شود ؟" است. (ECW Press، 2022؛ با فضانورد کانادایی دیو ویلیامز)، کتابی در مورد پزشکی فضایی. او را در توییتر @howellspace دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است