متن خبر

چگونه می توان جوی استیک دریفت را در ایکس باکس، پلی استیشن و سایر کنترلرها برطرف کرد

چگونه می توان جوی استیک دریفت را در ایکس باکس، پلی استیشن و سایر کنترلرها برطرف کرد

اخبارچگونه می توان جوی استیک دریفت را در ایکس باکس، پلی استیشن و سایر کنترلرها برطرف کرد
شناسهٔ خبر: 268425 -
خبرکاو:

یک جفت مزاحم شادی نینتندو سوییچ
کوربین داونپورت / How-To Geek

گاهی اوقات می توانید با تمیز کردن کنترلر خود با الکل ایزوپروپیل، جابجایی چوب را برطرف کنید، اما تعویض ماژول های جوی استیک در داخل کنترل کننده اغلب برای حل دائمی مورد نیاز است. همچنین می‌توانید با کالیبره کردن یا تنظیم مناطق مرده در صورت امکان، مشکل را حل کنید.

به دلیل فرسودگی پتانسیومترهای به کار رفته در چوب شست، در اکثر کنترلرها جابجایی چوب اجتناب ناپذیر است. تعویض ممکن است پرهزینه باشد، پس چرا برای صرفه جویی در هزینه و یادگیری چند مهارت DIY در طول مسیر، اقدام به تعمیر نکنید؟

استیک دریفت چیست؟

دریفت استیک، یا دریفت جوی استیک، مسئله ای را توصیف می کند که در آن جوی استیک ورودی را در یک جهت خاص بدون اینکه فعال شود ثبت می کند. این می تواند در بازی ها به صورت حرکت ناخواسته ظاهر شود و بر هر ورودی چوب آنالوگ تأثیر بگذارد. می تواند هدف گیری در تیراندازی یا هدایت در بازی های مسابقه ای را دشوار کند و به طور کلی کنترل بازی را دقیق تر و خسته کننده تر می کند.

جوی استیک های آنالوگ معمولاً از یک پتانسیومتر برای اندازه گیری ورودی در محور X و Y استفاده می کنند. پتانسیومترها تغییر ولتاژ را بر اساس محل تماس لغزنده در مکانیزم اندازه گیری می کنند. هنگامی که کنتاکت فرسوده یا کثیف می شود، این قرائت ولتاژ غیر قابل اعتماد می شود.

این می تواند باعث شود که موقعیت "خنثی" چوب تغییر کند. چوب شروع به ثبت ورودی در یک جهت خاص می کند، یا حتی ورودی های نامنظم را در همه جهات ثبت می کند.

همه کنسول‌های اصلی از این نوع ورودی‌های آنالوگ استفاده می‌کنند، از جمله کنترلر PlayStation 5 (DualSense) سونی، کنترلر Xbox Series X|S و Xbox One مایکروسافت، و کنترلر Nintendo Switch Joy-Con و Pro. Steam Deck Valve همچنین از چوب‌های آنالوگ مبتنی بر پتانسیومتر استفاده می‌کند، همانطور که نسل‌های قبلی کنسول‌ها و اکثر کنترل‌کننده‌های شخص ثالث خارج از برند نیز استفاده می‌کنند.

ذکر این نکته مهم است که رانش چوب لزوماً به دلیل استفاده نادرست ایجاد نمی شود، اگرچه تمیز نگه داشتن کنترلر و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار و آلودگی ممکن است مشکل را برای مدت طولانی تری برطرف کند. آسیب می تواند باعث رانش چوب، به ویژه ریختن مایعات و وارد شدن نیروی بیش از حد به چوب شود. با گذشت زمان، ممکن است متوجه شوید که میله‌ها به سمت متداول‌ترین جهت حرکت می‌کنند.

آیا کنترلر (یا کنسول) شما تحت گارانتی است؟

در حالی که رانش چوب بیشتر بر کنترل کننده های قدیمی تأثیر می گذارد، حتی در کنترل کننده های نسبتاً جدید می تواند به طور ناگهانی برخورد کند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که از کنترلر به شدت استفاده شده باشد. اگر بازی‌های زیادی انجام دهید یا کنترلر بین چند نفر در یک خانواده مشترک باشد، مشکل می‌تواند شایع‌تر باشد.

اولین چیزی که باید تحلیل کنید این است که آیا کنترلر شما هنوز تحت گارانتی است یا خیر. اگر این کنترل کننده ای است که با کنسول خود دریافت کرده اید، توجه داشته باشید که دوره گارانتی مشابه خود کنسول تحت پوشش آن قرار می گیرد. برای بیشتر، این یک سال ضمانت از تاریخ خرید خواهد بود. اگر کنترلر جداگانه خریداری شده است، رسید خود را بیرون بیاورید و پوشش خود را تحلیل کنید.

اگر کنترلر خود را تحت پوشش دوره گارانتی قرار می‌دهد، آن را باز نکنید یا سعی نکنید تمیزکاری عمیق انجام دهید. شما باید حق جایگزینی داشته باشید، پس مطمئن شوید که برای بازپرداخت با سونی، مایکروسافت، نینتندو یا هر کسی که کنترلر شما را ساخته است تماس بگیرید. همچنین می‌توانید واحد آسیب‌دیده را به خرده‌فروشی که کنترلر خود را از ابتدا از آن خریداری کرده‌اید، بازگردانید.

اگر کاربر Nintendo Switch با Joy-Con دریفت هستید، می توانید از برنامه تعمیر Joy-Con Nintendo برای تعمیر رایگان در ایالات متحده استفاده کنید. Switch Pro Controllers شامل نمی شود، اما همچنان مشمول شرایط گارانتی مشابه هر خرید مشابه دیگری هستند.

سعی کنید انگشت شست خود را با الکل ایزوپروپیل تمیز کنید

اگر می‌خواهید کنترل‌کننده‌تان را از هم جدا کنید تا یک ماژول جوی استیک را جایگزین کنید یا سه رقم را برای یک ماژول جدید خرج کنید، می‌توانید ابتدا یک تعمیر آخرین نفس را امتحان کنید. داستان‌های زیادی در اینترنت در مورد این که این تعمیر شایستگی دارد، وجود دارد، اما کنترل‌کننده‌هایی که به شدت آسیب دیده‌اند احتمالاً از این رفع سریع سود زیادی نخواهند برد.

در صورت امکان قبل از شروع به کار، هر گونه باتری قابل جابجایی را جدا کنید، اگرچه این لزوماً با کنترلرهای PlayStation یا Nintendo Switch امکان پذیر نیست. در حین انجام این کار نیز کنترلر را شارژ نکنید.

میله های آنالوگ کنترلر PS5 DualSense <a href= را تمیز کنید" width="730" height="487" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">
تیم بروکس / چگونه به گیک

یک گلوله پنبه و مقداری ایزوپروپیل الکل (70 درصد یا بالاتر) بردارید و مقدار متوسطی الکل را روی پنبه بمالید. حالا الکل را در اطراف پایه انگشت شست بمالید، جوی استیک را به صورت دایره ای به اطراف حرکت دهید تا قسمت بیشتری از پوشش پلاستیکی یا لاستیکی ظاهر شود. این فرآیند را چند بار تکرار کنید، سپس صبر کنید تا ایزوپروپیل الکل تبخیر شود (این کار حداکثر یک یا دو دقیقه طول می کشد).

اگر رانش شما به دلیل تجمع دوده بین پوشش کنترل و پایه چوب شست بوده است، این باید به کاهش مشکل کمک کند. کنترلر خود را دوباره تست کنید و در صورت لزوم تکرار کنید تا زمانی که آماده تسلیم شدن و رفتن به مراحل شدیدتر شوید.

استفاده از ویندوز؟ کنترلر خود را کالیبره کنید

اگر از کنترلر خود برای اجرای بازی در ویندوز استفاده می‌کنید، می‌توانید از ابزار کالیبراسیون داخلی برای مقابله با رانش چوب استفاده کنید. برای انجام این کار، Control Panel را اجرا کنید و سپس روی Devices and Printers کلیک کنید. برای بازنشانی داده‌های کالیبراسیون ذخیره شده، روی یک کنترل‌کننده کلیک راست کرده و در زیر برگه «تنظیمات»، روی دکمه «بازنشانی به پیش‌فرض» کلیک کنید.

در این مرحله، ممکن است بخواهید کنترلر خود را با انجام یک بازی آزمایش کنید تا مطمئن شوید که داده های کالیبراسیون نادرست مقصر مشکلات شما نیستند. اگر هیچ لذتی ندارید، به Control Panel > Devices and Printers برگردید، سپس بر روی کنترلر خود کلیک راست کرده و (در برگه "تنظیمات") دکمه "Calibrate" را فشار دهید. از اینجا دستورات را برای کالیبره کردن کنترلر خود دنبال کنید.

کنترلر بازی <a href= را در ویندوز 11 کالیبره کنید" width="730" height="623" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

اگر از Steam استفاده می کنید، می توانید کالیبراسیون کنترلر را نیز اجرا کنید. برای انجام این کار، Steam را راه اندازی کنید و وارد شوید، سپس حالت تصویر بزرگ را فعال کنید. Settings "cog" و سپس "Controller Settings" را انتخاب کنید. اگر Steam کنترلر شما را شناسایی کند، به شما این گزینه داده می شود که آن را "کالیبره" کنید. از دکمه «Lock Out Joystick Navigation» و سپس «شروع کامل کالیبراسیون خودکار» استفاده کنید تا به Steam اجازه دهید از آن برای شما مراقبت کند.

همچنین می توانید به صورت دستی منطقه مرده هر چوب را در این منو تنظیم کنید. این را افزایش دهید تا به طور بالقوه ورودی های ناخواسته کوچک را به قیمت دقت و حساسیت کلی دور بزنید.

تنظیم Deadzone را در تنظیمات بازی امتحان کنید

افزایش منطقه مرده یک کنترلر به طور موثر به آن می گوید که ورودی های خاصی را که نزدیک به نقطه خنثی هستند نادیده بگیرد. همانطور که رانش چوب شروع به رخ دادن می کند، معمولاً با حرکات ناخواسته کوچک بسیار نزدیک به موقعیت "خنثی" چوب شروع می شود. با افزایش ناحیه مرده، می‌توانید این ورودی‌ها را نادیده بگیرید و به طور موثر با رانش چوب مقابله کنید.

متأسفانه، شما همچنین حساسیت را کاهش خواهید داد. برای ثبت ورودی جوی استیک باید ورودی‌های بزرگ‌تری ایجاد کنید، که می‌تواند کنترل‌های دقیق را کمی دست و پاگیرتر کند. ممکن است ارزش آن را داشته باشد که دوباره از کنترلری که در راه است استفاده کنید، اما باید سعی کنید محدوده مرده را تا چه حد افزایش دهید تا کنترل‌ها دچار تاخیر و عدم پاسخگویی نشوند.

Steam Deadzone

شما باید این کار را بر اساس هر بازی انجام دهید، و بسیاری از بازی‌ها ممکن است این گزینه را کاملاً نداشته باشند. همانطور که گفته شد، بازی‌های زیادی هم روی رایانه شخصی و هم کنسول‌ها وجود دارند که امکان تنظیم دستی منطقه مرده را فراهم می‌کنند، پس به منوی تنظیمات نگاهی بیندازید و ببینید چه چیزی می‌توانید پیدا کنید.

Stick Drift را در کنترلر Xbox برطرف کنید

می‌توانید ماژول‌های جوی استیک جایگزین برای کنترلرهای Xbox One، Xbox Series و Elite مایکروسافت خریداری کنید. می توانید این موارد را از خرده فروشانی مانند iFixit، آمازون و سایر وب سایت های فروشندگان دریافت کنید. آنهایی که از iFixit خریداری می‌شوند معمولاً کمی گران‌تر هستند، اما به‌عنوان گارانتی مادام‌العمر تبلیغ می‌شوند که برای «تا زمانی که محصول را دارید» خوب است.

یکی از سازنده‌های جوی استیک، SOSS Gaming، راهنمای ویدیویی دقیقی تهیه کرده است که به شما کمک می‌کند جوی استیک را در یک کنترلر Xbox One یا Series جایگزین کنید. این فرآیند دشوار در نظر گرفته می شود، شامل لحیم کاری است، به ابزار و پیچ گوشتی های اضافی نیاز دارد و ممکن است چند ساعت طول بکشد.

همچنین ویدیویی از این کانال وجود دارد که کاملاً بر روی کنترلر Xbox Elite Series 2 تمرکز دارد.

Stick Drift را در کنترلر پلی استیشن برطرف کنید

در زمان نگارش، ما نتوانستیم ماژول‌های جوی استیک جایگزین برای پلی‌استیشن 5 را با فهرست ‌های معتبر (یا حداقل با تحلیل خوب) پیدا کنیم. کنترلر گران قیمت DualSense Edge از ماژول های چوبی قابل تعویض استفاده می کند که می توانید مستقیماً از سونی خریداری کنید.

iFixit دارای راهنمای جایگزینی ماژول های DualShock 4 است که به عنوان "بسیار دشوار" رتبه بندی شده است به علاوه راهنمای جایگزینی ماژول های DualSense stick با همان درجه سختی.

Stick Drift را در کنترلر سوییچ Joy-Con یا Pro برطرف کنید

دریفت Nintendo Switch Joy-Con به خوبی مستند شده است. می‌توانید از ابزار کالیبراسیون در قسمت تنظیمات سیستم > کنترلرها و حسگرها > کالیبره کردن چوب‌های کنترلی برای رفع مشکل استفاده کنید، اما به محض ظاهر شدن مشکل احتمالاً با سرعتی سریع بدتر می‌شود.

iFixit دارای راهنماهایی برای تعویض استیک Left یا Right Joy-Con، تعویض جوی استیک چپ یا راست Switch Lite و تعویض جوی استیک Nintendo Switch Pro Controller است.

جوی استیک های جلوه هال آینده هستند

جوی استیک‌های اثر سالن الکترومغناطیسی آینده هستند و مکانیزمی برای اندازه‌گیری ورودی ارائه می‌کنند. برخی از کنترلرها در حال حاضر از آنها استفاده می کنند، اما باید منتظر بمانیم تا نسل بعدی کنسول ها در اینجا عرضه شوند تا ببینیم آیا آنها در مقیاس انبوه مورد استفاده قرار می گیرند یا خیر.

در حال حاضر، بهترین کنترلرهای بازی پیشنهادی ما را برای بازی کنسول، رایانه شخصی و بازی های قدیمی تحلیل کنید.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است