سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

چشم انسان چند فریم در ثانیه می تواند ببیند؟

ihnaa.png
هانا استرایکر / How-To Geek در پایان، برای نیازهای بازی های رقابتی، ارزش خرید مانیتوری با نرخ تازه سازی بالاتر از ۶۰ هرتز را دارد—هر چه بالاتر، بهتر. شما شروع به دریافت بازدهی کاهشی از ۱۴۴ هرتز خواهید کرد، با این حال، تنها راه برای اطمینان از این موضوع این است که مانیتوری را با بالاترین نرخ تازه سازی که می توانید پیدا کنید، امتحان کنید! چشم انسان چند فریم در ثانیه می تواند ببیند؟ ...
مانیتور ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM 540 هرتزی
هانا استرایکر / How-To Geek

در پایان، برای نیازهای بازی های رقابتی، ارزش خرید مانیتوری با نرخ تازه سازی بالاتر از ۶۰ هرتز را دارد—هر چه بالاتر، بهتر. شما شروع به دریافت بازدهی کاهشی از ۱۴۴ هرتز خواهید کرد، با این حال، تنها راه برای اطمینان از این موضوع این است که مانیتوری را با بالاترین نرخ تازه سازی که می توانید پیدا کنید، امتحان کنید!

چشم انسان چند فریم در ثانیه می تواند ببیند؟ این یک سوال سخت است زیرا چشم انسان واقعاً در "فریم در ثانیه" نمی بیند و چشمان همه متفاوت است. ما در مورد زیست شناسی صحبت خواهیم کرد، اما سوال واقعی این است که وقتی صحبت از FPS در مانیتور می شود، حد بالایی چقدر است. در چه زمانی دیگر متوجه افزایش FPS نمی شوید؟

بالاترین FPS که انسان ها می توانند ببینند

اول و مهمتر از همه، انسان ها در فریم در ثانیه (FPS) نمی بینند. FPS نحوه نمایش تصاویر توسط مانیتور است. وقتی این تصاویر را می بینیم، چشمان ما نور را جذب می کنند و مغز ما چیزی را که می بینیم درک می کند. ما به صورت ذهنی چندین تصویر را که به سرعت نمایش داده می شوند ترکیب می کنیم و آنها را به عنوان حرکت پیوسته تفسیر می کنیم.

بیایید از هرتز (هرتز) به عنوان واحد اندازه گیری برای بحث در مورد این موضوع استفاده کنیم. ۱ هرتز یک سیکل در ثانیه است. اگرچه ۱ هرتز و ۱ فریم در ثانیه هر دو از یک ثانیه زمان استفاده می کنند، اما دقیقاً معادل نیستند. هرتز نرخ به‌روزرسانی مانیتور شما را اندازه‌گیری می‌کند و FPS تعداد فریم‌هایی است که GPU دستگاه شما (مانند یک کنسول) در هر ثانیه منتشر می‌کند.

در مطالعه‌ای که برای آزمایش محدودیت‌های چشم انسان انجام شد، محققان دریافتند که چرخه‌های دقیق در ثانیه که افراد می‌توانند از نظر بصری ردیابی کنند، بسیار متفاوت است. حداکثر فرکانس ۶۰ هرتز تا ۹۰ هرتز اغلب گزارش می شود، اما تحت شرایط مناسب، آزمودنی ها می توانستند اشیا را تا ۵۰۰ هرتز درک کنند. با این حال، این در شرایط خاصی بود و شبیه سازی نمی کند که در هنگام بازی یا تماشای یک فیلم چگونه است.

در ادامه، به طور خلاصه به نحوه نمایش تصاویر توسط مانیتورها می پردازیم. نور تولید شده از منابع مصنوعی آنقدر که به نظر می رسد سازگار نیست. نمایش مانیتورها - علیرغم اینکه ثابت به نظر می رسد - در واقع چرخه های متعددی از نور است که با سرعت کافی تولید می شود که معمولاً متوجه آن نمی شویم.

همه چشم های ما با چیدمان و اجزای یکسان ساخته شده اند، اما برخی از جنبه ها متفاوت است. اگرچه، بعداً در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

این در هنگام بازی کردن بازی‌های ویدیویی بسیار مهم است، زیرا آنها رسانه‌ای فعال هستند—شما با آنچه در حال رخ دادن است تعامل دارید. توانایی پردازش بصری و واکنش به چیزهای روی مانیتور بسیار مهم است. این واقعیت هنگام تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی چندان مهم نیست، زیرا آنها رسانه‌های منفعل هستند - شما فقط آنچه را که اتفاق می‌افتد مشاهده می‌کنید و نیازی به تعامل با چیزهایی که روی صفحه نمایش می‌شوند ندارید.

چگونه چشم انسان نور را درک می کند

شخصی <a href= که بازی Noita را روی لپ تاپ بازی می کند." width="1500" height="844" data-credittext="Reyadh Rahaman / How-To Geek" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">
ریاض رحمان / How-To Geek

دو نوع گیرنده نوری در چشم ما وجود دارد: میله و مخروط. میله‌ها مسئول دید در نور کم ما هستند و مخروط‌ها با دید نور بالا (و دید رنگی) ما سروکار دارند. هر فردی در این سیاره دارای تعداد متفاوتی میله، مخروط و انواع فرعی آنها (مخروط قرمز، سبز و آبی) است. به این ترتیب، نحوه دیدن جهان (از جمله دنیاهای دیجیتالی که روی نمایشگرها نمایش داده می شوند) می تواند بسیار متفاوت باشد.

وقتی به یک مانیتور نگاه می کنید، چشمان شما نور تولید شده توسط مانیتور را دریافت می کنند. بسته به تعداد میله ها و مخروط هایی که دارید (و همچنین توزیع نوع فرعی آنها)، ممکن است بتوانید تغییرات بصری را راحت تر از دیگران متوجه شوید.

آیا چشم انسان می تواند بالاتر از ۹۰ هرتز را ببیند؟

در شرایط خاص، بله، چشم انسان به طور بالقوه می تواند جزئیات را با سرعتی بالاتر از ۹۰ هرتز ببیند. با بازگشت به مطالعه ای که قبلاً ذکر کردیم، محققان دریافتند که - در شرایط مناسب - انسان می تواند تا ۵۰۰ هرتز را ببیند.

اکنون، این در شرایطی است که تصاویر نمایش داده شده در مانیتور آزمایشی بسیار ساده بودند: تصاویری با کنتراست بالا با خطوط بسیار واضح. محققان در تلاش بودند تا ببینند که چشم انسان تا چه حد می تواند آشکارترین تغییرات بصری را روی یک مانیتور تشخیص دهد، پس آنها را تا حد ممکن آسان کردند تا آزمودنی ها متوجه فریم های مختلف روی مانیتور آزمایش شوند.

مرتبط: چرا یک Ultrawide بهتر از دو مانیتور است؟

به همین دلیل، بعید است که بتوانید تصاویری که با فرکانس ۵۰۰ هرتز در حال انجام بازی هستند را ردیابی کنید. غیرممکن نیست، اما بعید است. صرفاً اطلاعات بصری زیادی برای چشم و مغز شما وجود دارد که نمی‌تواند همه چیز را ثبت کند - به خصوص زمانی که در حال تعامل و واکنش به چیزهایی هستید که روی صفحه رخ می‌دهند. علاوه بر این، تصاویر نشان داده شده بر روی مانیتور بازی شما هرگز کنتراست بالایی با لبه های بسیار تیز مورد استفاده در مطالعه فوق الذکر نخواهند داشت. اکثر بازی ها اگر به این شکل طراحی می شدند، خیلی زیبا به نظر نمی رسیدند.

آیا ارزش خرید مانیتور ۱۴۴ هرتز یا ۲۴۰ هرتز را دارد؟

اگر واقعاً اهل بازی هستید (و پول آن را دارید)، قطعاً ارزش خرید یک مانیتور ۱۴۴ یا ۲۴۰ هرتز را دارد. در حالی که ۶۰ هرتز برای نمایش نسبتا خوب بیشتر بازی ها کافی است، برای برتری رقابتی در بازی های چند نفره به بیش از این نیاز دارید.

از آنجایی که چشم اکثر مردم می تواند تصاویر متحرک را تا ۹۰ هرتز (یا در برخی موارد بیشتر) ردیابی کند، حداقل باید یک مانیتور ۱۴۴ هرتزی برای نیازهای بازی های رقابتی خود تهیه کنید. این به شما این امکان را می دهد که سریعتر به تهدیدهای دریافتی واکنش نشان دهید. به علاوه، افزایش نرمی انیمیشن ها عالی به نظر می رسد! این نکات به ویژه هنگام رفتن از یک مانیتور ۶۰ هرتزی به یک مانیتور ۱۴۴ هرتز صادق است. تفاوت مثل روز و شب است

در سمت چپ طلوع خورشید در Minecraft <a href= است و در سمت راست طلوع ماه وجود دارد." width="1500" height="750" data-credittext="Reyadh Rahaman / How-To Geek" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">
ریاض رحمان / How-To Geek

با این حال، رفتن از مانیتور ۱۴۴ هرتزی به مانیتور ۲۴۰ هرتزی (یا مانیتوری با نرخ تازه سازی حتی بالاتر) کمتر قابل توجه خواهد بود. قطعاً تفاوت وجود دارد، اما چشمان و مغز شما آنقدرها متوجه آنها نمی شوند. نمایش دقیق تری از گیم پلی که روی صفحه نمایش داده می شود و تاخیر ورودی کمتری وجود خواهد داشت. با این گفته، بالاتر از ۱۴۴ هرتز، شما شروع به کاهش بازدهی در مورد میزان FPS بالاتر خواهید کرد.

برخی از مانیتورهای با نرخ تازه سازی بالا را امتحان کنید و خودتان تفاوت را تجربه کنید: این تنها راهی است که مطمئن خواهید شد!

وقتی صحبت از مانیتورهای بازی می شود: هرچه FPS بالاتر باشد، بهتر است. اگرچه، در پایان روز، میزان مزیت رقابتی شما به بازی‌هایی که بازی می‌کنید، با چه کسی بازی می‌کنید و بودجه شما برای تنظیم مانیتور بستگی دارد.

مطالب مرتبط: بهترین مانیتورهای بازی سال ۲۰۲۳

خبرکاو