متن خبر

چشم‌انداز تامین یارانه برای تسهیلات کشاورزی بسیار ضعیف است

چشم‌انداز تامین یارانه برای تسهیلات کشاورزی بسیار ضعیف است

اخبارچشم‌انداز تامین یارانه برای تسهیلات کشاورزی بسیار ضعیف است
شناسهٔ خبر: 110227 -
خبرکاو:

"روح‌الله خدارحمی" صبح امروز هفتم تیرماه در نشست مشترک با مجمع نمایندگان استان کرمان و مدیران بخش کشاورزی شمال و جنوب استان بیان کرد : خوشبختانه در بانک کشاورزی امکانات خوبی برای بخش کشاورزی فراهم شده است که در این راستا می توان با استفاده از این امکانات بخش کشاورزی کشور با توسعه داد.

وی از نقش کشاورزان در تاب آوری اقتصاد کشور علی‌رغم همه فشارها و تحریم‌ها سخن به میان آورد و بیان کرد: بخش کشاورزی کشور رشد خوبی در سنوات گذشته به وجود همه مشکلات و تحریم ها داشته به‌ طوری‌که در سال گذشته رشد اقتصاد غیرنفتی کشور مثبت بوده است و رشد ۸.۸ درصدی از خودش به‌جای گذاشته است.

مدیرعامل بانک کشاورزی عنوان کرد: بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در دستور کار سال‌های اخیر ما بوده است که یکی از این کارها توسعه کشت های گلخانه‌ها بوده است به طوری که سال گذشته ۱۰۰۰ هکتار به سطح گلخانه‌های کشور اضافه شده همچنین منابع خوبی برای اجرای طرح ملی توسعه اقتصاد روستایی تزریق شد.

وی با بیان این مطلب که در مکانیزاسیون کشاورزی بدون محدودیت نیاز کشاورزان را تامین می‌کنیم، تصریح کرد: در استفاده از منابع صندوق توسعه ملی عملکرد خوبی داشتیم و همچنین با بهره‌گیری از منابع بانک در حدامکان و حتی استفاده از منابع بین بانکی سعی کردیم که نیاز کشاورزان را تامین کنیم.

خدارحمی با برشمردن خدماتی که بانک کشاورزی برای جبران خسارات وارده به کشاورزان به‌ دلیل خشکسالی و ... ارایه می‌دهد عنوان کرد: در سال گذشته بیش از ۲۵ هزار فقره از بدهی‌های کشاورزان پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی کشور با بیان این مطلب که سال گذشته اعتبار خوبی برای بند "الف" تبصره ۱۸ برنامه اشتغال کشور اختصاص داده شد، اظهار کرد:  برای پرداخت تسهیلات از محل تبصره ۱۸ بدون یارانه هیچ محدودیتی نداریم و طرح‌های آماده از فردا می‌توانند تسهیلات با نرخ ۱۰ یا ۱۴ درصد دریافت کنند اما هنوز برای تسهیلات یارانه‌ای با نرخ ۹ درصد به بانک‌ها بخشنامه ای ابلاغ نشده است و باید مدنظرداشت که امسال چشم‌انداز تامین یارانه برای تسهیلات کشاورزی بسیار ضعیف است. 

مدیرعامل بانک کشاورزی ریسک و مخاطرات بحش کشاورزی را بیشتر از سایر بخش ها دانست و بیان کرد: محدودیتی برای تامین اعتبار نداریم و بانک در تعیین دریافت تسهیلات در بخش گلخانه ای، گیاهان دارویی، دام و ... هیچ دخالتی ندارد و براساس ابلاغ سازمان جهادکشاورزی تسهیلات پرداخت می‌شود.  

وی تامین سرمایه در گردش را یکی از وظایف بانک کشاورزی دانست و عنوان کرد: سال گذشته میزان اعتبارات اختصاصی به بخش صادرات به‌طور کامل استفاده نشد و ما در تامین منابع نگرانی نداریم و این شرایط کشاورزان و صادر کننده‌ها تعیین می‌کند که از تسهیلات استفاده کنند یا خیر.

خدارحمی با تاکید بر اینکه بانک کشاورزی محدودیت سقف در پرداخت تسهیلات برای سرمایه در گردش را نخواهد داشت، تصریح کرد: باید کشاورزی نظم پیدا کند و ما آمادگی پرداخت تسهیلات به صنایع تکمیلی و تبدیلی را داریم.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو