سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

چرا AWS، Google و Oracle از فورک Valkey Redis حمایت می کنند

بنیاد لینوکس هفته گذشته اعلام کرد که میزبان Valkey، شاخه ای از فروشگاه داده های حافظه Redis خواهد بود. Valkey توسط AWS، Google Cloud، Oracle، Ericsson و Snap پشتیبانی می شود. AWS و Google Cloud به ندرت از یک فورک منبع باز با هم پشتیبانی می کنند. با این حال، هنگامی که Redis Labs در 20 مارس Redis را از مجوز سه بند BSD حذف کرد و مجوز عمومی جانبی سرور (SSPL) را پذیرفت، فورک همیشه یکی از ...

بنیاد لینوکس هفته گذشته اعلام کرد که میزبان Valkey، شاخه ای از فروشگاه داده های حافظه Redis خواهد بود. Valkey توسط AWS، Google Cloud، Oracle، Ericsson و Snap پشتیبانی می شود.

AWS و Google Cloud به ندرت از یک فورک منبع باز با هم پشتیبانی می کنند. با این حال، هنگامی که Redis Labs در 20 مارس Redis را از مجوز سه بند BSD حذف کرد و مجوز عمومی جانبی سرور (SSPL) را پذیرفت، فورک همیشه یکی از محتمل‌ترین نتایج بود. در زمان تغییر مجوز، روآن ترولوپ، مدیر عامل Redis Labs بيان کرد که اگر آمازون اسپانسر یک فورک باشد، تعجب نخواهد کرد، زیرا مجوز جدید مستلزم قراردادهای تجاری برای ارائه Redis-as-a-service است که آن را با تعریف استاندارد "منبع باز".

ارزش این را دارد که چند قدم به عقب برگردیم تا ببینیم چگونه به این نقطه رسیدیم. پس از همه، Redis یکی از محبوب ترین فروشگاه های داده و هسته اصلی بسیاری از استقرارهای تجاری بزرگ و منبع باز است.

تاریخچه مختصری از Redis

Redis در طول عمر خود در واقع شاهد چند مورد اختلاف در صدور مجوز بوده است. سالواتوره سانفیلیپو، بنیانگذار ردیس، این پروژه را در سال 2009 تحت مجوز BSD راه‌اندازی کرد، تا حدی به این دلیل که او می‌خواست در مقطعی بتواند یک فورک تجاری ایجاد کند و همچنین به این دلیل که «[مجوز] BSD به بسیاری از شاخه‌ها اجازه می‌دهد تا با مجوزها و توسعه‌های مختلف رقابت کنند. ایده‌ها،” او در اظهارنظر اخیر هکر نیوز گفت.

پس از اینکه Redis به سرعت محبوبیت یافت، Garantia اولین ارائه دهنده خدمات Redis شد. گارانتیا در سال 2013 به RedisDB تغییر نام داد و Sanfilippo و انجمن عقب نشینی کردند. پس از مدتی، Garantia در نهایت نام خود را به Redis Labs و سپس در سال 2021 به Redis تغییر داد.

Sanfilippo در سال 2015 به Redis Labs ملحق شد و بعداً IP خود را به Redis Labs/Redis منتقل کرد، قبل از اینکه در سال 2020 از شرکت کناره‌گیری کند. این تنها چند سال پس از آن بود که Redis نحوه مجوز ماژول‌های Redis خود را تغییر داد، که شامل ابزارهای تجسم، یک مشتری است. SDK و موارد دیگر. برای آن ماژول‌ها، Redis ابتدا مجوز آپاچی را با بند مشترک اضافه کرد که دیگران را از فروش و میزبانی این ماژول‌ها محدود می‌کند. در آن زمان، ردیس بيان کرد که با وجود این تغییر برای ماژول‌ها، «مجوز منبع باز Redis هرگز تغییر ن کرد. BSD است و همیشه BSD باقی خواهد ماند.» این تعهد تا چند هفته پیش ادامه داشت.

ترولوپ ردیس در بیانیه‌ای آنچه را که در اولین اعلام این تغییرات به من گفته بود، تکرار کرد و تأکید کرد که چگونه فروشندگان بزرگ ابری از نسخه منبع باز سود می‌برند و می‌توانند آزادانه با ردیس قرارداد تجاری منعقد کنند.

او نوشت: «ارائه دهندگان عمده خدمات ابری همگی از پروژه منبع باز Redis از نظر تجاری سود برده اند، پس تعجب آور نیست که آنها یک فورک را در یک بنیاد راه اندازی کنند. "تغییر مجوز ما راه را برای CSP ها باز کرد تا توافق نامه های مجوز عادلانه ای را با Redis Inc ایجاد کنند. مایکروسافت قبلاً به توافق رسیده است و ما خوشحال و آماده هستیم تا روابط مشابهی با AWS و GCP ایجاد کنیم. ما همچنان بر نقش خود به عنوان مباشر پروژه Redis و مأموریت خود برای سرمایه گذاری در محصول موجود منبع Redis، اکوسیستم، تجربه توسعه دهنده و خدمت به مشتریان خود متمرکز هستیم. نوآوری عامل تمایز بین موفقیت Redis و هر راه حل جایگزین بوده و خواهد بود.

فروشندگان ابر از Valkey حمایت کردند

با این حال، واقعیت فعلی این است که فروشندگان بزرگ ابر، به استثنای قابل توجه مایکروسافت، به سرعت پشت سر Valkey جمع شدند. این فورک در AWS ایجاد شد، جایی که Madelyn Olson، نگهدارنده قدیمی Redis در ابتدا پروژه را در حساب GitHub خودش شروع کرد. اولسون به من بيان کرد که وقتی این خبر منتشر شد، بسیاری از نگهبانان فعلی ردیس به سرعت به این نتیجه رسیدند که وقت آن رسیده است که ادامه دهند. زمانی که این خبر منتشر شد، همه می‌گفتند، «خب، ما به این مجوز جدید کمک نمی‌کنیم» و به‌محض اینکه با همه صحبت کردم، «هی، من این چنگال را دارم - ما در حال تلاش هستیم. برای نگه داشتن گروه قدیمی در کنار هم.» او گفت. «تقریباً همه اینطور بودند که «آره، من بلافاصله سوار می‌شوم».

کانال خصوصی اصلی ردیس شامل پنج نگهدارنده بود: سه نفر از ردیس، اولسون و ژائو ژائو از علی‌بابا، و همچنین گروه کوچکی از کامیتترها که بلافاصله با والکی کنونی امضا کردند. نگهبانان Redis بدون تعجب امضا نکردند، اما همانطور که دیوید نالی، مدیر استراتژی منبع باز و بازاریابی AWS به من گفت، جامعه Valkey با آغوش باز از آنها استقبال می کند.

اولسون بيان کرد که او همیشه می‌دانست که این تغییر یک امکان و به خوبی در چارچوب حقوق مجوز BSD است. من بیشتر از هر چیز دیگری ناامید هستم. [ردیس] در گذشته مباشری خوبی بود و فکر می‌کنم جامعه به نوعی از این تغییر ناامید شده است. »

نالی بيان کرد که «از دیدگاه AWS، احتمالاً این انتخابی نبود که می‌خواستیم از Redis Inc.» اما او همچنین اذعان کرد که Redis به خوبی از حقوق خود برای ایجاد این تغییر برخوردار است. وقتی از او پرسیده شد که آیا AWS خرید مجوز از Redis را در نظر گرفته است، او پاسخی دیپلماتیک داد و بيان کرد که AWS "خیلی چیزها را در نظر گرفت" و هیچ چیز در تصمیم گیری تیم خارج از جدول نبود.

او گفت: «مطمئناً این حق آنهاست که چنین تصمیمی بگیرند. «در حالی که در نتیجه تصمیم‌گیری‌های دیگری در مورد اینکه انرژی و زمان خود را کجا متمرکز کنیم گرفته‌ایم، ردیس یک شریک و مشتری مهم باقی می‌ماند و ما تعداد زیادی مشتری را بین خود به اشتراک می‌گذاریم. و پس ما امیدواریم که آنها موفق باشند. اما از دیدگاه منبع باز، ما اکنون در تضمین موفقیت Valkey سرمایه گذاری کرده ایم.

خیلی وقت‌ها پیش نمی‌آید که یک فورک به این سرعت جمع می‌شود و می‌تواند پشتیبانی این تعداد از شرکت‌های تحت نظارت بنیاد لینوکس (LF) را جمع‌آوری کند. این چیزی است که فورک های قبلی Redis مانند KeyDB برای آن ها وجود نداشت. اما همانطور که مشخص است، برخی از این زمان‌بندی نیز اتفاقی بوده است. اعلام ردیس درست در میانه نسخه اروپایی کنفرانس KubeCon بنیاد محاسبات بومی ابری که امسال در پاریس برگزار شد، منتشر شد. در آنجا، نالی با مدیر اجرایی LF، جیم زملین، ملاقات کرد.

او گفت: «این موضوع KubeCon را برای من خراب کرد، زیرا ناگهان در مورد نحوه واکنش ما صحبت‌های زیادی انجام دادم. «[زملین] نگرانی‌هایی داشت و به‌عنوان یک خانه بالقوه در بنیاد لینوکس داوطلب شد. پس ما مراحل معرفی Madelyn [اولسون] و بقیه نگهبانان را به بنیاد لینوکس طی کردیم تا ببینیم آیا آنها فکر می‌کنند که این یک حرکت سازگار است یا خیر.

بعدش چی؟

تیم Valkey در حال کار بر روی انتشار یک نسخه سازگاری است که یک مسیر انتقال را برای کاربران فعلی Redis فراهم می کند. جامعه همچنین در حال کار بر روی یک سیستم خوشه بندی مشترک بهبود یافته، بهبود عملکرد چند رشته ای و موارد دیگر است.

با همه این‌ها، بعید است که Redis و Valkey برای مدت طولانی در توانایی‌های خود با هم هماهنگ باشند، و Valkey ممکن است در درازمدت به عنوان جایگزین ردیس باقی نمانند. یکی از حوزه‌هایی که Redis (شرکت) در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، حرکت فراتر از حافظه داخلی به استفاده از حافظه‌های فلش است، با RAM به عنوان یک کش بزرگ و با کارایی بالا. به همین دلیل ردیس اخیرا اسپیدب را تصاحب کرد. اولسون بيان کرد که هنوز هیچ برنامه مشخصی برای قابلیت های مشابه در Valkey وجود ندارد، اما آن را نیز رد ن کرد.

اولسون گفت: «در حال حاضر هیجان زیادی وجود دارد. «من فکر می‌کنم قبلاً از نظر فناوری کمی محافظه‌کار بوده‌ایم و سعی کرده‌ایم مطمئن شویم که چیزها را خراب نمی‌کنیم. در حالی که در حال حاضر، من فکر می کنم علاقه زیادی به ساختن چیزهای جدید زیادی وجود دارد. ما همچنان می‌خواهیم مطمئن شویم که چیزها را خراب نمی‌کنیم، اما علاقه زیادی به به‌روزرسانی فن‌آوری‌ها و تلاش برای سریع‌تر کردن، عملکرد بیشتر و حافظه متراکم‌تر وجود دارد. […] من فکر می کنم زمانی که تغییر گارد اتفاق می افتد این چیزی است که اتفاق می افتد زیرا دسته ای از نگهبانان قبلی در حال حاضر اساساً دیگر آنجا نیستند."

خبرکاو