متن خبر

چرا رایانه من اینقدر بلند است و چگونه آن را تعمیر کنم؟

چرا رایانه من اینقدر بلند است و چگونه آن را تعمیر کنم؟

اخبارچرا رایانه من اینقدر بلند است و چگونه آن را تعمیر کنم؟
شناسهٔ خبر: 266108 -
خبرکاو:

کامپوننت های LifeSavvy MediaFollowing▾ در برج کامپیوتر MSI Trident.
هانا استرایکر / How-To Geek

یک رایانه با صدای بلند احتمالاً به دلیل صدای فن است. کاهش گرما با جریان هوای کارآمدتر، قرارگیری بهتر رایانه شخصی و تمیز کردن می تواند به کاهش نویز کمک کند. همچنین می توانید فن های خود را به صورت دستی کنترل کنید، خنک کننده های پر سر و صدا و ناکارآمد را جایگزین کنید، یا به جای آن هارد دیسک های کلیکی را با درایوهای حالت جامد بی صدا تعویض کنید.

آیا صدای کامپیوتر شما شبیه موتور جت است؟ شاید تا به حال متوجه سروصداها، پهپادها یا ناله هایی شده اید که قبلاً نشنیده اید. بیایید نگاهی بیندازیم که چه چیزی باعث ایجاد نویز یک رایانه شخصی یا لپ تاپ می شود و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید.

گرما + فن = نویز

کامپیوتر شما باید بیشترین نویز را زمانی که تحت بار است ایجاد کند. هنگام انجام کارهایی مانند بازی کردن یا اجرای نرم افزارهایی مانند ویرایشگرهای ویدیو یا مبدل های رسانه ای که از رایانه شما مالیات می گیرد، انتظار صدای فن بسیار بیشتری را داشته باشید. این یک رفتار طبیعی است، جایی که فن ها به سرعت بالا می روند تا گرما را به سرعت دفع کنند.

شما می توانید با بهبود جریان هوا در داخل کیس به این روند کمک کنید. مهم است که نقاط ورودی و خروجی مشخصی در فن خود داشته باشید. در حالت ایده آل، شما می خواهید یک طرف کیس شما هوای خنک را بمکد و طرف دیگر آن را تخلیه کند. شما می توانید این جریان هوا را با قرار دادن فن های کیس در داخل کامپیوتر خود کنترل کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که رایانه شما در هر کجا که قرار می گیرد می تواند نفس بکشد. قرار دادن کیس خود در یک فضای بسته مانند یک واحد رسانه یا یک کمد می تواند باعث ایجاد گرما در داخل محفظه شود. به جای مکیدن هوای خنک، کامپیوتر شما به مکیدن گرم ادامه می‌دهد که باعث می‌شود فن‌ها برای دفع گرما و ایجاد صدای بیشتر سخت‌تر کار کنند.

مطمئن شوید که کامپیوتر شما فضای زیادی در اطراف خود دارد. اگر این امکان پذیر نیست، برای کمک به تبادل هوای گرم با هوای خنک، فن ها را در واحد رسانه خود یا هر جایی که رایانه شخصی زندگی می کند نصب کنید. همان اصل مورد خود را دنبال کنید: ورودی برای هوای خنک، نقاط اگزوز برای حذف هوای گرم.

کاهش دمای محیط نیز می تواند کمک کننده باشد. پنجره ای را باز کنید تا هوای خنک وارد اتاق شود، یا در ماه های گرم تر، AC را چند ساعت در روز اجرا کنید تا لبه آن از بین برود. همه انواع دستگاه ها می توانند به دمای محیط کمک کنند، از جمله مانیتورها و تلویزیون ها، تجهیزات شبکه و دستگاه های ذخیره سازی.

منفجر کردن تار عنکبوت

کیس کامپیوتر خود را تمیز کنید تا گرد و غبار، کرک و سایر زباله هایی که داخل آن گیر کرده اند را پاک کنید. این به عنوان یک عایق عمل می کند و هوای گرم را در اطراف برخی از داغ ترین اجزای کیس کامپیوتر شما به دام می اندازد. همچنین فراموش نکنید که فن ها، خنک کننده ها و هیت سینک ها را نیز تمیز کنید که ممکن است مسدود شوند.

می توانید رایانه شخصی خود را با یک قوطی هوای فشرده تمیز کنید. اگر حیوانات خانگی دارید که مو می ریزند، انجام منظم این کار ضروری است. برای آسان‌تر کردن کارها، نصب فیلترهای گرد و غبار روی ورودی‌ها را در نظر بگیرید. می‌توانید فیلترهای گرد و غبار مغناطیسی ارزان قیمت بخرید یا رول‌های برش خورده را برای کیس خود سفارش دهید. برخی از تولید کنندگان (مانند Corsair) حتی فیلترهایی را برای موارد خاص می سازند.

فیلترهای غبار مغناطیسی

فیلتر گرد و غبار مغناطیسی فن کامپیوتر

فیلترهای چسبنده گرد و غبار برای ورودی هوای کیس کامپیوتر شما، طراحی شده برای کاهش تعداد ذرات ناخواسته وارد کیس شما.

اگر مسیر فیلتر گرد و غبار را می روید، باید مطمئن شوید که فیلترها را به طور مرتب تمیز می کنید تا مطمئن شوید که رایانه همچنان می تواند نفس بکشد. گرد و غبار و کرک می توانند به سرعت فیلترهای شما را مسدود کنند، که در کوتاه مدت می تواند بدتر شود زیرا ورودی ها را به طور کامل مسدود می کند.

به همین دلیل لپ‌تاپ‌ها نیز می‌توانند نویز داشته باشند، زیرا کانال‌های داخل شاسی که از طریق آن تبادل گرما انجام می‌شود، باریک هستند و به راحتی مسدود می‌شوند. ممکن است بتوانید لپ‌تاپ خود را باز کنید تا آن را تمیز کنید، اما توجه داشته باشید که این اغلب ضمانت‌نامه را از بین می‌برد و همه لپ‌تاپ‌ها به راحتی جمع‌آوری نمی‌شوند.

طرفداران خود را کنترل کنید

می‌توانید اجزای اصلی را برای گرما کنترل کنید تا ببینید چقدر چیزها داغ می‌شوند. این به ویژه در صورتی مفید است که این کار را در حالی که رایانه شما تحت بار است انجام دهید تا مطمئن شوید که خنک کننده فعلی شما کافی است. برنامه‌هایی مانند CPU-Z و GPU-Z (و همچنین ابزارهای کاربردی کارت گرافیک مخصوص سازنده) می‌توانند به شما ایده بدهند که اوضاع چقدر داغ است.

اجزای مختلف برای حداکثر دماهای مختلف رتبه بندی می شوند و شما حداکثر دماهای دقیق را برای سخت افزار خاص خود که در مشخصات سازنده ذکر شده است پیدا خواهید کرد. برای یک CPU، محدوده دمایی بین 104 درجه فارنهایت و 176 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد و 80 درجه سانتیگراد) را در حالت بارگذاری انتظار داشته باشید. دمای بالاتر از 194 درجه فارنهایت (90 درجه سانتیگراد) به این معنی است که پردازنده شما خیلی داغ می شود.

همین امر در مورد پردازنده گرافیکی شما نیز صادق است. سازنده حداکثر دما را مشخص می کند، اما به عنوان یک قاعده کلی، هنگام اجرای یک بازی چالش برانگیز، پیش بینی می شود حدود 158 درجه فارنهایت (70 درجه سانتیگراد) باشد، در حالی که دمای پایدار بالای 185 درجه فارنهایت (85 درجه سانتیگراد) برای اکثر کارت های گرافیک بسیار گرم در نظر گرفته می شود.

اگر از دمای فعلی خود راضی هستید و متقاعد شده اید که تنظیم فن شما مناسب است، کیس شما با گرد و غبار مسدود نشده است و فن های شما همچنان صدای زیادی تولید می کنند که می توانید آنها را کنترل کنید. نحوه انجام این کار به اجزایی مانند مادربرد، GPU و فن هایی که در کیس خود نصب کرده اید بستگی دارد.

نحوه اتصال طرفداران شما به رایانه شما می تواند بر کارهایی که می توانید برای کنترل آنها انجام دهید تأثیر بگذارد. گاهی اوقات این موردی است که تنظیمات BIOS خود را جستجو می کنید، گاهی اوقات ممکن است بتوانید از برنامه ای مانند SpeedFan برای کنترل طرفداران خود از داخل ویندوز استفاده کنید. ابزارهایی مانند MSI Afterburner می توانند به شما کمک کنند تا با استفاده از پروفایل ها یا منحنی ها، فن های GPU خود را به طور جداگانه کنترل کنید.

هنگام انجام این کار مراقب باشید زیرا هر چه فن های شما کندتر باشد، هوای گرم کندتر با هوای خنک تعویض می شود. سر و صدای کمتر به طور کلی به معنی دماهای بالاتر است، پس مطمئن شوید که تعادل مناسب را پیدا کرده اید زیرا گرما می تواند در کوتاه مدت باعث مشکلات پایداری شود و طول عمر قطعات شما را در طول زمان کاهش دهد.

فن های نویز کیس را تعویض کنید

اگر صدای فن شما در حال پخش صدا است، ممکن است بلبرینگ ها خراب شده باشند و احتمالاً زمان تعویض آن فرا رسیده است. اگر صدای کلیک یا وزوز می‌شنوید، ممکن است کابلی روی تیغه فن گیر کرده باشد، پس کیس خود را باز کنید و همه فن‌های خود را به دقت تحلیل کنید تا ببینید آیا می‌توانید مشکلات آشکاری را تشخیص دهید. می‌توانید وقتی کیس باز است رایانه‌تان را روشن کنید تا مشکل را بهتر جدا کنید.

همچنین می توانید برخی از فن های پر سر و صداتر خود را با مدل های شیک تر جایگزین کنید. به طور کلی، فن های بزرگتر نباید به اندازه فن های کوچکتر کار کنند، زیرا پره های بزرگتر در حرکت هوا کارآمدتر هستند. این بدان معناست که آنها می توانند با سرعت کمتری کار کنند. مطمئن شوید که برای این کار در پرونده خود جا دارید. اندازه فن بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود، مانند 90 میلی متر، 120 میلی متر یا حتی 140 میلی متر.

پنکه کیس آرام

برخی از تولیدکنندگان با ایجاد فن های بی صدا نامی برای خود دست و پا کرده اند. Noctua و ساکت باش! دو نمونه از این دست هستند، اما شرکت‌های دیگر مدل‌هایی را ایجاد می‌کنند که تا حد امکان بی‌صدا باشند، از جمله Corsair (که فن‌های Quiet Edition را ایجاد می‌کند)، Cooler Master (به ویژه Silencio) و Arctic.

خنک کننده های نویز CPU را جایگزین کنید

خنک کننده های CPU موجود می توانند نویز و ناکافی باشند، گاهی اوقات هر دو. آنها ممکن است به دلیل فن های کوچکی که باید با سرعت زیاد بچرخند در حالی که فاقد فلز کافی برای دفع گرما هستند، صدای زیادی ایجاد کنند. سرمایه گذاری روی یک خنک کننده با کیفیت برای CPU شما می تواند هر دوی این مشکلات را برطرف کند، همه آنها با قیمت کمتر از 100 دلار (گاهی اوقات بسیار کمتر).

کولرهای هوا نیازی به بلند بودن صدا ندارند، حتی اگر از فن های با حرکت سریع برای دفع گرما استفاده می کنند. خنک‌کننده‌ی CPU موجود خود را برای چیزهایی با کیفیت‌تر مانند Noctua NH-U12S یا آرام باشید! Dark Rock Pro 4 باید خنک کننده بهتر و نویز کمتری را کاهش دهد. و فراموش نکنید که در حین کار مقداری خمیر حرارتی با کیفیت بردارید!

خنک کننده CPU بی صدا

ساکت باش! دارک راک پرو 4

Dark Rock Pro 4 از be quiet! تنها 24.3 دسی بل را در حداکثر سرعت ثبت می کند. سازگار با AMD AM4 و AM5 یا Intel 1700, 1200 2066, 1150, 1151, 1155, 2011(-3).

اگر بودجه شما می تواند کمی بیشتر شود، خنک کننده آبی گزینه محکم دیگری است. خنک کننده های AIO (همه در یک) هنوز به فن نیاز دارند، اما عملکرد کلی هنوز بسیار بی صداتر از خنک کننده های هوای مشابه است. جریان هوا برای تخلیه گرمای ذخیره شده در رادیاتور ضروری است، پس اگر به دنبال چیزی مانند NZXT Kraken X63، Corsair H100i یا Lian Li Galahad 240 AIO هستید، باید فضایی را در امتداد یک لبه کیس خود به رادیاتور اختصاص دهید.

کولر مایع همه کاره

NZXT Kraken X63 280mm

خنک کننده مایع یکپارچه NZXT هنگام استفاده 21 تا 36 دسی بل را ثبت می کند، فقط مطمئن شوید که فضایی برای رادیاتور متصل دارید. سازگار با سوکت های AMD AM4 و AM5 یا Intel LGA 1151, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011(-3), 2066.

شما می توانید یک خنک کننده GPU و خمیر حرارتی که روی آن قرار می گیرد نیز جایگزین کنید، اما این کار به سادگی تعویض خنک کننده CPU نیست. شما باید کولرهایی را پیدا کنید که متناسب با کارت گرافیک شما باشد و تغییر کولر احتمالاً ضمانت‌نامه‌ای را که باقی مانده‌اید باطل می‌کند. سودها ممکن است از نظر مالی چندان منطقی نباشند، و ممکن است پول شما بهتر است برای ارتقاء پایین خط خرج شود.

اگر فن GPU شما اغلب با حداکثر سرعت در حال چرخش است، اولین چیزی که باید تحلیل کنید جریان هوا در نزدیکی آن قسمت کیس است. ممکن است بتوانید حرارت (و نویز) را با نصب یک فن ارزان قیمت به جای آن بهبود بخشید.

یک کیس کامپیوتر ساکت و منبع تغذیه را انتخاب کنید

ارتقای دیگری که می توانید انجام دهید این است که قاب رایانه شخصی خود را به یک مورد طراحی شده برای به حداقل رساندن نویز ناخواسته تغییر دهید. یک کیس خوب سال‌ها دوام می‌آورد و شما را از طریق چندین ارتقاء بزرگ می‌بیند (تا زمانی که فضای کافی برای هر چیزی که به آن ارتقا می‌دهید وجود داشته باشد).

ساکت باش! کیس ها به ویژه در این کار خوب هستند، محصولاتی با قیمت ها و اندازه های مختلف بسته به نیاز شما. با یک گزینه مقرون به صرفه مانند Pure Base 600 شروع کنید یا روی Dark Base 900 با فن های از پیش نصب شده پخش کنید. برندهای دیگری مانند Corsair نیز قاب‌های بی‌صدا (مانند Corsair 100R Silent Edition) و طراحی فراکتال را ایجاد می‌کنند (محدوده‌های Define و Define Mini را در نظر بگیرید).

مورد آرام بودجه

ساکت باش! پایه خالص 600 مشکی

یک کیس طراحی شده برای کاهش صداها می تواند به کاهش سطح کلی نویز هر رایانه شخصی کمک کند، بعلاوه این قطعه ای است که می توانید بارها و بارها از آن استفاده کنید.

منبع تغذیه شما نباید صدای زیادی ایجاد کند، اما مانند بسیاری از قطعات دیگر کامپیوتر شما، از یک فن برای دفع گرما استفاده می کند. ساکت باش! همچنین منابع تغذیه مانند Straight Power 11 را تولید کنید، در حالی که PSU هوشمند Thermaltake یک انتخاب خوب دیگر است. سری RMX Corsair یکی دیگر از گزینه های خوب است، با حالت فن صفر RPM برای خنک کننده موقت غیرفعال.

هارد دیسک ها نیز نویز دارند

هارد دیسک‌ها نسبت به همتایان حالت جامد خود بسیار پر سر و صداتر هستند، به خصوص هارد دیسک‌های خراب. اگرچه آنها روشی مقرون به صرفه برای گفت ن فضای ذخیره‌سازی هستند، اما در هنگام خواندن و نوشتن، آهسته، مستعد شکست و پر سر و صدا هستند. صدای کلیک قابل شنیدن صدای حرکت بازوی مکانیکی در عرض بشقاب است و صدای "چرخش به بالا" سرعت افزایش سرعت صفحه بعد از مدتی عدم فعالیت است.

شما می توانید این مشکل را با جایگزینی هارد دیسک های خود با درایوهای حالت جامد حل کنید. اگر صرفاً به‌عنوان فضای ذخیره‌سازی رسانه و سایر فایل‌ها استفاده می‌شوند، حتی نیازی به هزینه‌های کلان ندارید. چیزی شبیه درایو داخلی Samsung 870 EVO SATA III 1TB 2.5 اینچی، ارتقای بزرگی را نسبت به یک هارد دیسک مشابه ارائه می‌کند، یا می‌توانید با قیمتی مشابه به سراغ Samsung 980 NVMe M.2 (PCIe 3.0×4) سریع‌تر بروید.

SATA SSD

Samsung 870 EVO 1TB SATA 3 SSD

هارد دیسک های SATA پر سر و صدا خود را با Samsung 870 EVO جایگزین کنید و با صدای کلیک و چرخش آزاردهنده خداحافظی کنید.

بلندگو، هدفون و کیبورد نیز

اگر نمی توانید بر صدایی که لپ تاپ شما تولید می کند غلبه کنید، آن را با برخی از بهترین بلندگوهای کامپیوتری که می توانید با پول خریداری کنید، غرق کنید. یا به جای آن یک جفت هدفون خوب تهیه کنید.

در نهایت، یک صفحه‌کلید مکانیکی می‌تواند راه‌اندازی شما را کامل کند، اما مطمئن شوید که تفاوت بین انواع مختلف سوئیچ‌ها را می‌دانید تا چیزی بیش از حد پر سر و صدا یا لمسی برای سلیقه خود انتخاب نکنید.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است