متن خبر

چرا در نوروز می‌خواهید ایران‌گردی کنید؟ بروید ترکیه؛ ارزانتر است!

چرا در نوروز می‌خواهید ایران‌گردی کنید؟ بروید ترکیه؛ ارزانتر است!

شناسهٔ خبر: 457138 -
به گزارش اقتصادنیوز روزنامه جوان نوشت: در این میان تبلیغات تور‌های داخلی و خارجی که هم پیامک آن‌ها دیده می‌شود و هم در سایت‌های خبری و فضای مجازی بنر‌ها و متن‌های خوش آب و رنگشان منتشر می‌شود، در تلاشند از سایر رقبای خود سبقت بگیرند.

متأسفانه در این بازار رقابتی، اما تور‌های خارجی عمدتاً بهتر عمل کرده‌اند، چراکه قیمت‌های مناسب‌تری دارند و حتی گاهی قیمت‌شان از تور‌های داخلی هم ارزان‌تر است. در چنین شرایطی این سؤال ایجاد می‌شود که چرا سفر در داخل خود کشورمان گران‌تر تمام می‌شود و چرا نظارتی بر این قیمت‌گذاری‌ها نیست؟ اصلاً این شهر‌های داخلی چه خدماتی به مسافران ارائه می‌کنند که اینقدر گران هستند؟

 سفر به شیراز هم‌قیمت سفر به ترکیه!

بیشتر تورگردان‌ها به جای تور‌های داخلی به مسافرانشان تور‌های هم‌قیمت خارجی را توصیه می‌کنند.

رئیس انجمن دفاتر مسافرتی فارس در این رابطه او میگوید : «هزینه سفر در کل کشور گران است و شیراز مستثنی نیست، هتل‌های شیراز بسیار با کیفیت‌تر از هتل‌های ترکیه است. »

اگر با چند تورگردان تماس بگیرید با جملات مشابهی مواجه می‌شوید، مثلاً اینکه «از ما می‌شنوید، امروز فردا نکنید، تور‌های نوروزی، یکی یکی در حال پر شدن است… پس تا دیر نشده، رزرو کنید.» یا اینکه «هنوز چند جای خالی در تور‌های نوروزی باقی مانده. قبل از تکمیل ظرفیت، رزرو کنید.»

آژانس‌های گردشگری یا هلدینگ‌های مسافرتی به کرات تبلیغ می‌کنند تا مسافران نوروزی بیشتری را جذب کنند. در این میان، اما برخی تورگردان‌های شیرازی معتقدند که سفر به شیراز برای مسافران سایر شهر‌ها از سفر به برخی شهر‌های ترکیه و ارمنستان، گران‌تر تمام می‌شود، برای همین نمی‌صرفد کسی از تبریز یا مشهد و تهران، تور سفر به شیراز را بخرد. این موضوعی است که مسافرانی که در سال گذشته تجربه چند روز اقامت در هتل‌ها و بوم‌گردی‌های گران‌قیمت شیراز را داشته‌اند هم تأیید می‌کنند، برای همین می‌گویند چرا با همان پول اقدام به خرید تور سفری خارجی به وان ترکیه و حتی زمینی استانبول نکنند؟ 

نگاهی به قیمت چند تور نوروزی خارجی و تور نوروزی شیراز، خالی از لطف نیست. تور زمینی وان ترکیه، ویژه نوروز ۱۴۰۳، از تهران ۳ شب و ۴ روز هتل سه ستاره، قیمت ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان. 

تور زمینی ترکیبی دو شهر ترابزون ترکیه و باتومی گرجستان، نوروز ۱۴۰۳ از تهران ۳ شب و ۴ روز اقامت در هتل چهار ستاره قیمت ۱۴میلیون و ۹۹۰ هزار تومان. 

تور شیراز از تهران با قطار، ویژه نوروز ۱۴۰۳، ۳ شب و چهار روز اقامت در هتل سه ستاره، قیمت ۷میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (امکان استفاده از گشت آپشنال در این تور فراهم است، اما هزینه به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.)

تور هوایی شیراز از تهران، ویژه نوروز ۱۴۰۳، سه شب و چهار روز اقامت در هتل دو ستاره، قیمت برای هر نفر ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان. 

در چنین شرایطی نیاز است مسئولان امر برای ایجاد سفر‌های آسان و ارزان حداقل در شهر‌های پرگردشگر اقدامات ویژه‌ای را در دستور کار قرار بدهند. 

 چرا سفر در ایران گران است؟

اوایل هفته بود که سیدمصطفی فاطمی، مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در یک برنامه رادیویی با اشاره به بالا بودن هزینه‌های سفر در کشور بیش از سفر‌های خارجی گفت: «ما در این راستا دست به قیاس می‌زنیم ولی باید برخی اجزا را تحلیل کنیم که شامل حمل و نقل، اقامت و خورد و خوراک و ورودی است. هر یک از این بخش‌ها دارای سطح خاصی از قیمت است و مثلاً اگر با هواپیما سفر یا از هتل سطح بالا استفاده می‌کنیم، هزینه‌های بیشتری داشته و اگر با اتوبوس به مسافرت برویم و در اقامتگاهی معمولی بمانیم، هزینه سفر کاهش می‌یابد.»

او با بیان اینکه گاه هزینه سفر با هواپیما و اقامت در هتل پنج ستاره کیش با سفر اتوبوسی به وان ترکیه مقایسه می‌شود، گفت : «این مقایسه اصلاً درست نیست، چون سطح سفر در هر دو مقصد باید یکسان تحلیل شود. از طرفی با کلیات سفر رو به رو هستیم و برخی کشور‌های گردشگر‌پذیر به شدت مورد حمایت دستگاه‌ها قرار می‌گیرند و این‌ها سوبسید‌هایی است به جریان‌های گردشگری می‌پردازند تا سفری ارزان رقم بخورد تا این کشور‌ها درآمد حاصل از تولید ناخالص ملی خود را از طریق گردشگری جبران نمایند.»

فاطمی با بیان اینکه کشور‌های فوق به هتل و سفر‌های هوایی سوبسید می‌پردازند، گفت: «موضوع بعدی سینوسی بودن سفر است؛ به عنوان مثال معمولاً گردشگر خارجی با سینوس بر عکس رو به رو است و زمان‌های خالی هتل‌ها را پر و از این‌رو هزینه‌های هتل کاهش پیدا می‌کند، ولی در کشور ما این‌گونه نیست. پس در زمان‌هایی که با پیک سفر مواجه هستیم، مثل ایام تابستان یا عید نوروز، اکثر هتل‌های ما مملو از مسافر است و از این‌رو هزینه سفر و اقامت بالا می‌رود.»

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است