متن خبر

چرا تل‌آویو برای اجرای طرح الحاق عجله دارد؟

چرا تل‌آویو برای اجرای طرح الحاق عجله دارد؟

اخبارچرا تل‌آویو برای اجرای طرح الحاق عجله دارد؟
شناسهٔ خبر: 110680 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی در تحلیلی با عنوان "اسرائیل برای اجرای طرح الحاق با زمان مسابقه گذاشته" به بررسی دلایل اینمساله پرداخته و می‌نویسد: زمان زیادی از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به کاخ سفید نگذشته بود که اقدامات وی در حمایت آشکار از رژیم صهیونیستی آغاز شد و ترامپ در نخستین گام قدس را به عنوان "پایتخت ابدی اسرائیل" به رسمیت شناخت و سفارت کشورش را به آنجا منتقل کرد. وی سپس طرح ضد فلسطینی موسوم به "معامله قرن" که مدعی است به صلح در خاورمیانه می‌انجامد، طراحی و ارائه کرد.

از ماه‌ها پیش اسرائیل طرحی را برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری و غور اردن در دستور کارش قرار داده که تلاش دارد قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آن را نهایی کند. این انتخابات برحسب پیش‌بینی‌های ترامپ در نوامبر به پایان می‌رسد.

فرصتی تکرار نشدنی

مسئولان اسرائیلی اما می‌دانند که زمان رو به اتمام است و تنها چند ماه برای الحاق ۳۰ درصد کرانه باختری در چارچوب معامله قرن مانده است.

ایلی کوهن، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی چهارشنبه بیان کرد : ما دو یا سه ماه برای اجرای طرح الحاق فرصت داریم. من معتقدم که این اتفاق تا پایان سپتامبر رخ خواهد داد. هیچ کسی نمی‌داند بعد از انتخابات آمریکا چه اتفاقی می‌افتد و هیچ کسی تضمین نمی‌کند که ما در آینده بتوانیم این طرح را اجرایی کنیم.

در همین حال تحلیلگران معتقدند جو بایدن، نامزد حزب دموکرات بیشترین شانس را در انتخابات آتی آمریکا به دلیل شکست‌های اخیر ترامپ از جمله تعامل با کرونا و کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس دارد.

بایدن ششم مه در بیانیه‌ای که برای خبرگزاری یهودی "JTA" فرستاد بر لزوم فشار بر رژیم صهیونیستی برای ممانعت از هرگونه اقدامات یکجانبه که راهکار تشکیل دو کشور را از بین می‌برد تأکید کرد.

کوهن اولین مسئول اسرائیلی نیست که نسبت به از دست رفتن فرصت وجود ترامپ در کاخ سفید هشدار می‌دهد.

مه گذشته هم رون درمر، سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا خواهان تسریع در اجرای طرح الحاق شد به این دلیل که ممکن است بایدن در انتخابات پیروز شود و با اجرای طرح الحاق موافقت نکند.

درمر بیان کرد : ما باید به سرعت طرح الحاق را عملی کنیم چراکه نمی‌دانیم بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا چه اتفاقی می‌افتد. ممکن است بایدن پیروز شود. اکنون فرصتی وجود دارد. فرصتی که تکرار نشدنی است.

جانبداری آشکار

رژیم صهیونیستی روی ترامپ حساب باز کرده است. ترامپ هدایای گرانبهایی به این رژیم داده است که تمام ۴۴ رئیس‌جمهور قبل از وی چنین کاری نکرده بودند. دسامبر ۲۰۱۷ ترامپ، شهر اشغالی قدس را به عنوان "پایتخت اسرائیل" به رسمیت شناخت و مه سال بعد سفارتش را از تل‌آویو به آنجا منتقل کرد. فلسطینی‌ها قدس شرقی را پایتخت کشورشان می‌دانند.

اواخر اوت ۲۰۱۸ ترامپ تصمیم گرفت حمایت مالی از آژانس امداد و کار آوارگان فلسطینی(آنروا) را متوقف کند. این آژانس به ۵.۴ میلیون آواره در اردن، سوریه، لبنان، کرانه باختری و نوار غزه خدمات ارائه می‌کرد.

ترامپ مارس ۲۰۱۹ هدیه تازه‌ای به تل‌آویو داد و آن به رسمیت شناختن "حاکمیت" اسرائیل بر جولان سوریه بود. با این کار یک بار دیگر قوانین بین المللی را به چالش کشید.

۲۸ ژانویه ترامپ از جعبه خود هدیه‌ای بیرون آورد که به نظر می‌رسد آخرین هدیه اسرائیل باشد و آن "معامله قرن" بود.

معامله قرن شامل ایجاد یک کشور کوچک فلسطینی به شکل یک جزیره است.

منطقه و جهان اکنون منتظر اجرای طرح اسرائیل درباره الحاق غور اردن و شمال بحرالمیت و بخش‌هایی از کرانه باختری در چارچوب معامله قرن هستند. این درحالی است که بسیاری از کشورها نسبت به این اقدام هشدار داده‌اند.

چهارشنبه مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری تصمیمی است که مختص اسرائیلی‌هاست. آن‌ها خودشان باید در این باره تصمیم بگیرند.

اظهارات پامپئو بعد از آن ایراد شد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواهان لغو تصمیم الحاق شد.

وی در جلسه شورای امنیت بیان کرد : این اقدام نقض قوانین بین المللی است و به راهکار تشکیل دو کشور و امکان ازسرگیری مذاکرات لطمه می‌زند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو