متن خبر

چت ربات X Grok به زودی مدل ارتقا یافته Grok-1.5 را دریافت خواهد کرد

چت ربات X Grok به زودی مدل ارتقا یافته Grok-1.5 را دریافت خواهد کرد

شناسهٔ خبر: 460833 -
X.ai، استارتاپ هوش مصنوعی ایلان ماسک، جدیدترین مدل هوش مصنوعی مولد خود، Grok-1.5 را معرفی کرد. به نظر می رسد Grok-1.5 که در آینده ای نه چندان دور چت ربات Grok شبکه اجتماعی X را تقویت کند ("در روزهای آینده"، X.ai در یک پست وبلاگ می نویسد)، به نظر می رسد که Grok-1.5 یک ارتقاء قابل اندازه گیری نسبت به نسل قبلی خود، Grok-1 باشد. - حداقل با قضاوت بر اساس نتایج بنچمارک و مشخصاتی که X منتشر کرد .

به گفته X.ai، Grok-1.5 از "استدلال بهبودیافته" سود می برد، به ویژه در مواردی که مربوط به کدنویسی و وظایف مرتبط با ریاضی است. این مدل امتیاز Grok-1 را در یک معیار محبوب ریاضی، MATH، بیش از دو برابر می‌کند و در آزمون HumanEval تولید زبان برنامه‌نویسی و توانایی‌های حل مسئله، بیش از ده درصد امتیاز بهتری کسب می‌کند.

البته، پیش بینی چگونگی ترجمه آن نتایج در استفاده واقعی دشوار است. همانطور که اخیراً نوشتیم، معیارهای متداول هوش مصنوعی، که چیزهایی را به اندازه عملکرد در سؤالات امتحان شیمی در سطح فارغ التحصیل اندازه می‌گیرند، کار ضعیفی در ثبت نحوه تعامل افراد عادی با مدل‌های امروزی انجام می‌دهند.

یکی از بهبودهایی که باید به دستاوردهای قابل مشاهده منجر شود، میزان زمینه ای است که Grok-1.5 می تواند در مقایسه با Grok-1 داشته باشد.

Grok-1.5 دارای یک زمینه 128000 توکنی است - "توکن ها" به بیت های متن خام اشاره می کنند (به عنوان مثال، کلمه "fantastic" به "fan"، "tas" و "tic" تقسیم می شود). متن، یا پنجره زمینه، به داده های ورودی (در این مورد، متن) اشاره دارد که یک مدل قبل از تولید خروجی (متن بیشتر) در نظر می گیرد. مدل‌هایی با پنجره‌های زمینه کوچک تمایل دارند محتوای مکالمات بسیار اخیر را فراموش کنند، در حالی که مدل‌هایی با زمینه‌های بزرگ‌تر از این دام اجتناب می‌کنند – و به عنوان یک مزیت اضافه، جریان داده‌هایی را که دریافت می‌کنند بهتر درک می‌کنند.

X.ai در پست وبلاگ فوق می نویسد: «[Grok-1.5 می تواند] از اطلاعات اسناد بسیار طولانی تر استفاده کند. علاوه بر این، این مدل می‌تواند درخواست‌های طولانی‌تر و پیچیده‌تری را مدیریت کند و در عین حال قابلیت پیروی از دستورالعمل‌های خود را با گسترش پنجره زمینه‌اش حفظ کند.

آنچه که از نظر تاریخی مدل‌های Grok X.ai را از سایر مدل‌های هوش مصنوعی مولد متمایز می‌کند این است که آنها به سؤالاتی درباره موضوعاتی که معمولاً برای سایر مدل‌ها ممنوع هستند، مانند توطئه‌ها و ایده‌های سیاسی بحث‌برانگیزتر پاسخ می‌دهند. مدل‌ها همچنین همانطور که ماسک آن را توصیف کرده است، به سؤالات «یک رگه‌ی سرکش» پاسخ می‌دهند و در صورت درخواست، با زبانی کاملاً رکیک پاسخ می‌دهند.

مشخص نیست که Grok-1.5 چه تغییراتی را در این زمینه ها به ارمغان می آورد. X.ai در پست وبلاگ به این موضوع اشاره نمی کند.

X.ai او میگوید Grok-1.5 به زودی برای آزمایش‌کنندگان اولیه در X در دسترس خواهد بود، همراه با «چند ویژگی جدید». ماسک قبلاً به خلاصه کردن موضوعات و پاسخ‌ها و پیشنهاد محتوا برای پست‌ها اشاره کرده است. خواهیم دید که به زودی می رسند یا خیر.

اعلام Grok-1.5 پس از منبع باز X.ai Grok-1 است، البته بدون کد لازم برای تنظیم دقیق یا آموزش بیشتر آن. اخیراً، ماسک بيان کرد که کاربران بیشتری در X - به ویژه آن‌هایی که برای طرح Premium ماهانه 8 دلار X پرداخت می‌کنند - به Grok، ربات چت، که قبلاً فقط برای مشتریان X Premium+ (که 16 دلار در ماه پرداخت می‌کنند) در دسترس بود، دسترسی خواهند داشت.

خبرکاو

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است