سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

پیوند قلب خوک به انسان برای دومین بار با موفقیت انجام شد

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMMC) برای دومین بار در تاریخ موفق شد تا قلب یک خوک را به انسان زنده پیوند بزند. این جراحی پیشگامانه توسط همان تیمی انجام شده است که در سال ۲۰۲۲ اولین پیوند قلب خوک به انسان را انجام داده بودند. براساس گزارش CNN از این موضوع، بیمار دریافت کننده این قلب که یک مرد ۵۸ ساله به نام «لارنس فاوست» است، «در حال حاضر به‌خودی‌خود می‌تواند نفس بکشد و قلب ...

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMMC) برای دومین بار در تاریخ موفق شد تا قلب یک خوک را به انسان زنده پیوند بزند. این جراحی پیشگامانه توسط همان تیمی انجام شده است که در سال ۲۰۲۲ اولین پیوند قلب خوک به انسان را انجام داده بودند.

براساس گزارش CNN از این موضوع، بیمار دریافت کننده این قلب که یک مرد ۵۸ ساله به نام «لارنس فاوست» است، «در حال حاضر به‌خودی‌خود می‌تواند نفس بکشد و قلب او بدون نیاز به هیچ دستگاه حمایتی به‌خوبی کار می‌کند». براساس بیانیه این بیمارستان، او به دلیل ابتلا به بیماری عروق محیطی و عوارض ناشی از خونریزی داخلی واجد شرایط پیوند قلب سنتی نبوده است و در ۱۴ سپتامبر پس از تجربه علائم نارسایی قلبی در UMMC بستری شد.

دومین پیوند قلب خوک به انسان

در این آزمایش از قلب خوکی استفاده شده که به‌صورت ژنتیکی اصلاح شده است. به‌طور کلی ۱۰ ژن این خوک ویرایش شده بود که از بین آن‌ها، سه ژن برای از بین بردن قند آلفا گال موجود در سلول‌های خون خوک که می‌تواند واکنش شدیدی در سیستم ایمنی بدن انسان ایجاد کند، غیرفعال شده است. یک ژن نیز برای کنترل رشد قلب خوک اصلاح شده و ۶ ژن انسانی به ژنوم آن اضافه شده است تا احتمال پذیرش قلب توسط سیستم ایمنی افزایش پیدا کند. سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) اولین بار در سال ۲۰۲۲ استفاده از خوک‌هایی با ژن اصلاح شده برای مصرف درمانی را تأیید کرده بود.

پزشکان همچنین با یک آنتی بادی آزمایشی در حال درمان فاوست هستند که سیستم ایمنی او را بیشتر سرکوب می‌کند و از عدم پذیرش قلب توسط او جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، خوک اهداکننده از نظر هرگونه علائم ویروسی به‌دقت غربالگری شده است و بیمار برای هر گونه نشانه‌ای از عدم پذیرش یا ایجاد ویروس‌های مرتبط با خوک به دقت تحت نظر خواهد بود.

در نهایت باید اشاره کرد که هرچند فاوست در حال حاضر شرایط خوبی دارد، اما اولین بیمار که «دیوید بنت» ۵۷ ساله بود، دو ماه پس از پیوند جان خود را از دست داد.