متن خبر

پژوهشگران سفیدترین رنگ دنیا را ساختند: امکان حذف نیاز به سیستم تهویه مطبوع

پژوهشگران سفیدترین رنگ دنیا را ساختند: امکان حذف نیاز به سیستم تهویه مطبوع

اخبارپژوهشگران سفیدترین رنگ دنیا را ساختند: امکان حذف نیاز به سیستم تهویه مطبوع
شناسهٔ خبر: 172674 -
خبرکاو:

خانه‌‌ها با رنگ سفید خسته‌کننده هستند، اما می‌توانند کره زمین را نجات دهند. بر اساس گزارشی جدید، محققان دانشگاه «پردو» (Purdue) یک رنگ فوق سفید ساخته‌اند که در حقیقت سفیدترین رنگ تا به امروز است و تا ۹۸.۱ درصد از نور خورشید را بازتاب می‌کند. این رنگ رکورد گینس هم دریافت کرده است.

در حالت عادی رنگ‌ها سطح را گرم می‌کنند، اما رنگ فوق سفید سطح را خنک‌تر نگه می‌دارد و در برخی موارد می‌تواند جایگزین تهویه مطبوع شود. رنگ مذکور می‌تواند قدرت خنک‌کنندگی ۱۰ کیلووات برای ۹۳ متر مربع را تولید کند که بیشتر از یک تهویه معمولی در خانه است.

رنگ‌هایی که تا به امروز برای بازتاب گرما ساخته شده‌اند، بازدهی کمتر از ۹۰ درصد دارند و باعث خنک شدن سطوح نمی‌شوند. پژوهشگران برای دستیابی به این رنگ فوق‌العاد سفید، از نسبت بالایی «سولفات باریم» در اندازه‌های ذرات مختلف استفاده کردند؛ ترکیبی که اغلب در لوازم آرایشی و کاغذ عکس می‌بینیم.

فعلا مشخص نیست که این رنگ برای مصارف عمومی عرضه شود یا خیر، اما محققان تمایل زیادی به تجاری‌سازی این رنگ دارند. آن‌ها با یک شرکت برای تولید انبوه و ثبت اختراع وارد مذاکره شده‌اند و در حال همکاری با یکدیگر هستند. این اتفاق در صورت عملی شدن می‌تواند نقش مهمی برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی داشته باشد.

با توجه به گرم شدن دمای زمین، نیاز به تهویه مطبوع روزبه‌روز بیشتر می‌شود و همین عامل تاثیر منفی بر محیط زیست می‌گذارد. اما این رنگ می‌تواند در برخی مناطق گرمسیری که نور خورشید زیاد است، دستگاه‌های تهویه را کمتر کند و به دنبال آن شاهد کاهش آلودگی، مصرف برق و هزینه‌های خانه‌وار خواهیم بود.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو