سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

پردازنده خارق‌العاده نسل بعدی AMD به قدری سریع است که در قوی‌ترین ابررایانه‌های تاریخ استفاده خواهد شد.

mRYHBsJp6sP4F9TCJrtYNE-1200-80.jpg
هیجان‌انگیزترین پردازنده AMD در سال‌های اخیر باید Instinct MI300 باشد، اولین مرکز داده APU (واحد پردازش برنامه)، یک تراشه سیلیکونی آنقدر پیشرفته که برای تامین انرژی سریع‌ترین ابر رایانه جهان، El Capitan ، یک کلاس Exaflop استفاده می‌شود. پیش بینی می شود که غول پیکر در اواخر امسال راه اندازی شود. Paul Alcorn از Tomshardware به لطف ارائه‌هایی که در کنفرانس‌های ISC 2023 و ITF World 2023 ظاهر شد، جزئیاتی از آنچه او می‌نامد، یک تراشه باورنکردنی ارائه می‌دهد. به طور خلاصه، ...

هیجان‌انگیزترین پردازنده AMD در سال‌های اخیر باید Instinct MI300 باشد، اولین مرکز داده APU (واحد پردازش برنامه)، یک تراشه سیلیکونی آنقدر پیشرفته که برای تامین انرژی سریع‌ترین ابر رایانه جهان، El Capitan ، یک کلاس Exaflop استفاده می‌شود. پیش بینی می شود که غول پیکر در اواخر امسال راه اندازی شود.

Paul Alcorn از Tomshardware به لطف ارائه‌هایی که در کنفرانس‌های ISC 2023 و ITF World 2023 ظاهر شد، جزئیاتی از آنچه او می‌نامد، یک تراشه باورنکردنی ارائه می‌دهد.

به طور خلاصه، MI300 با یک سیلی عرضه می شود که شامل ۲۴ هسته CPU Zen 4 (احتمالا گونه ای از EPYC 9224) با فناوری CDNA 3 GPU و، منتظر آن، ۱۲۸ گیگابایت HBM3 (ویرایش: تصور کنید ویندوز ۱۱ چقدر سریع خواهد بود). اجرا در حافظه).

احتمالاً این اولین پردازنده مدرن x86 خواهد بود که حافظه را مستقیماً روی قالب اضافه می کند، کاری که اپل قبلاً با M1 و M2 مبتنی بر Arm انجام داده است.

قرار دادن تمام قطعات در یک ناحیه سیلیکونی مرحله منطقی بعدی در توسعه پردازنده است. داشتن یک حافظه یکپارچه مشترک به مصرف انرژی کمتر و عملکرد کلی بهتر منجر می شود. با حافظه روی تراشه، تأخیر به طور قابل توجهی کاهش می یابد به علاوه هیچ مشکلی در ارتباط با ماژول های حافظه سنتی مبتنی بر اسلات (خنک کردن، فضای فیزیکی و غیره) وجود ندارد.

مدیر عامل AMD، دکتر لیزا سو، در مارس ۲۰۲۳ ، در مورد اینکه چگونه و چرا این شرکت می خواهد هزینه انتقال بیت ها بین حافظه و محاسبات را با معماری حافظه یکپارچه کاهش دهد، در مارس ۲۰۲۳ بیشتر توضیح داد، سفری که در سال ۲۰۱۱ با اولین آن آغاز شد. فیوژن APU. MI300 اولین محصول AMD بر اساس این فلسفه است.

شدیدترین رقابت اپل تاکنون

شما نمی توانید MI300 را برای قرار دادن در رایانه شخصی خود بخرید. بازار در چشم گاوهای نر AMD، شرکت/پایگاه داده/HPC سودآورتر است. آنها کسانی هستند که - در حال حاضر - از ویژگی های خارق العاده ای که MI300 پیشگام است، بیشترین بهره را خواهند برد. انتظار داریم که که در چند ماه آینده، مدل‌های بیشتری از MI300 تکامل یابند زیرا AMD از موقعیت منحصربه‌فرد خود استفاده می‌کند تا سه گانه CPU+GPU+RAM را به سمت پایین هرم محصول خود سوق دهد.

با گذشت زمان، یک نسخه حرفه ای از این APU وجود خواهد داشت، نسخه ای که حتی ممکن است یکی از بهترین ایستگاه های کاری در آینده یا کاندیدای بهترین عنوان مینی رایانه شخصی باشد. و این APU سریع و بسیار سریع خواهد بود.

ما نمی دانیم که چه نوع عملکردی از MI300 انتظار داریم، اما جالب است که ببینیم آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور (LLNL)، سازمان هایی که ال کاپیتان را سفارش داده اند، مسیر Arm را برای دستیابی به آن دنبال نکرده اند. اهداف عالی عملکرد/قدرت

A64FX فوجیتسو ، قدرتمندترین ابررایانه جهان در زمان نگارش مقاله و مانند AMD، از حافظه با پهنای باند بالا (HBM2) استفاده می‌کرد، البته مقدار کمتر و نسخه کندتر. MI300 مرحله منطقی بعدی است: قدرت بیشتر (GPU)، حافظه سریعتر و بیشتر.