متن خبر

پرتاب Artemis 1 به ماه به اندازه 40 میلیون کاسه Rice Krispies بلند بود: مطالعه:

پرتاب Artemis 1 به ماه به اندازه 40 میلیون کاسه Rice Krispies بلند بود: مطالعه:

اخبارپرتاب Artemis 1 به ماه به اندازه 40 میلیون کاسه Rice Krispies بلند بود: مطالعه:
شناسهٔ خبر: 267819 -
خبرکاو:

یک مطالعه جدید نشان داده است که پرتاب موشک ماه مگا آرتمیس 1 ناسا سطوح صوتی بسیار قوی تر از پیش بینی ها ایجاد کرد.

برای رسیدن به این نتیجه، تیمی از محققان سطوح نویز را که با استفاده از پنج میکروفون مختلف که بین 0.9 مایلی تا 3.2 مایلی (1.5 تا 5.2 کیلومتری) از سکوی پرتاب 39B در مرکز فضایی کندی در فلوریدا ضبط شده بود، مورد مطالعه قرار دادند. سطح نویز در هر یک از پنج میکروفون از میزانی که با پرتاب موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا (SLS) پیش بینی شده بود، در برخی موارد نزدیک به 20 دسی بل (dB) بیشتر بود.

همانطور که هر کسی که شخصاً پرتاب را دیده است می تواند تأیید کند، موتورهای موشک به دلیل امواج ضربه ای ایجاد شده توسط سطوح شدید فشار صوتی یا SPL ها صدای "ترق" ایجاد می کنند. در بیانیه‌ای (در برگه جدید باز می‌شود) ، ویتنی کویل، یکی از نویسندگان این مطالعه، بيان کرد که محققان "دریافتند که سطح صدای آرتمیس 1 در 5 کیلومتری [3 مایلی] کیفیت ترق‌شدن حدود 40 میلیون بار بیشتر از یک کاسه رایس کریسپیس دارد." در آن فاصله، سطح سر و صدا ۱۲۹ دسی بل بود - بلندتر از آژیر آمبولانس یا اره برقی، و به اندازه کافی بالا بود که به شنوایی آسیب برساند.

مطالب مرتبط: نه، موشک عظیم Saturn V ناسا بتن را با صدا ذوب نکرد و در فاصله یک مایلی آتش سوزی ن کرد.
بیشتر بخوانید: 10 تصویر عالی از ماموریت ماه آرتمیس 1 ناسا

این مطالعه تا حدی برای کمک به حذف افسانه‌ها و افسانه‌های شهری پیرامون سطوح سر و صدای مرتبط با پرتاب موشک‌های قدرتمند انجام شد. برای سال‌ها، ادعاهایی وجود داشت که پرتاب موشک Saturn V که در طول برنامه آپولو مورد استفاده قرار گرفت، به اندازه‌ای بلند بود که بتن را ذوب کرد یا علف‌ها را در فاصله یک مایلی مشتعل کرد. کنت گی، فیزیکدان دانشگاه بریگام یانگ و نویسنده ارشد این مطالعه، در بیانیه ای گفت: "ما امیدواریم این نتایج اولیه به جلوگیری از انتشار اطلاعات غلط احتمالی کمک کند، همانطور که در مورد Saturn V اتفاق افتاد."

برای زمینه، با توجه به مرکز عالی شنوایی وزارت دفاع ایالات متحده (در برگه جدید باز می شود) ، یک بوق ماشین حدود 110 دسی بل، یک کنسرت راک حدود 120 دسی بل، و یک اره برقی حدود 120 دسی بل تولید می کند. (سطوح دسی بل لگاریتمی است؛ هر یک 10 دسی بل نشان دهنده یک مرتبه افزایش است. ) سطوح سر و صدای بیش از 85 دسی بل می تواند منجر به از دست دادن شنوایی دائمی با قرار گرفتن در معرض طولانی مدت شود. خوشبختانه، راه اندازی Artemis 1 تنها چند دقیقه به طول انجامید و راه اندازی بعدی SLS هنوز حداقل یک سال باقی مانده است.

موشک سیستم پرتاب فضایی آرتمیس 1 اندکی پس <a href= از پرتاب در 16 نوامبر 2022." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qoYfTS7xLpyyVfJTjwhCtS-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qoYfTS7xLpyyVfJTjwhCtS-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qoYfTS7xLpyyVfJTjwhCtS-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qoYfTS7xLpyyVfJTjwhCtS-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qoYfTS7xLpyyVfJTjwhCtS-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qoYfTS7xLpyyVfJTjwhCtS-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qoYfTS7xLpyyVfJTjwhCtS.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qoYfTS7xLpyyVfJTjwhCtS.jpg">

موشک سیستم پرتاب فضایی آرتمیس 1 اندکی پس از پرتاب در 16 نوامبر 2022. (اعتبار تصویر: شام جاش)

یکی از دلایلی که پرتاب آرتمیس 1 بسیار پر سر و صدا بود، نیروی رانش باورنکردنی تولید شده توسط SLS بود که قدرتمندترین موشک جهان است. موشک Space Launch System با ارتفاع 322 فوت (98 متر) دارای دو تقویت کننده موشک جامد است که در ترکیب با مرحله هسته وسیله نقلیه، در مجموع 8.8 میلیون پوند نیروی رانش در هنگام بلند شدن ایجاد می کند. این مطالعه جدید استدلال می کند که این تقویت کننده های موشک جامد "احتمالاً بر تشعشع نویز کلی" تولید شده توسط SLS تسلط دارند.

من که خودم شاهد پرتاب بودم، می‌توانم قدرت محض صدای SLS را هنگام راه‌اندازی تأیید کنم. از فاصله 3 مایلی (5 کیلومتری)، سطح فشار صدا به اندازه ای بلند بود که موهایم را به عقب برگرداند و پاهای شلوارم را خش خش کند. ویدئوی زیر که توسط باب جاکوبز، مدیر تاریخ و خدمات اطلاعاتی ناسا در توییتر (در برگه جدید باز می شود) ارسال شده است، نشان می دهد که آرتمیس 1 از فاصله 3 مایلی (5 کیلومتری) چه صدایی داشت. (در قسمت پیش زمینه سمت راست مرکز به دنبال مال خود بگردید!)

داستان های مرتبط:

این تیم همچنین در نشریه خود نوشت: این مطالعه همچنین نشان داد که موشک امواج صوتی با شدت کافی تولید می کند که افت فشار به صورت قابل مشاهده شکل می گیرد و ابرهای بخار را در نزدیکی سکوی پرتاب منتشر می کند، و سطح صدای ایجاد شده 20 دسی بل بیشتر از میزان پیش بینی شده بود. ارزیابی های زیست محیطی

جی گفت : «اگرچه این مطالعه گام مهمی به جلو است، اما هنوز راه درازی برای درک همه چیز در مورد تولید، انتشار و درک صدای موشک در پیش داریم.»

این تحقیق در مجله Acoustical Society of America's JASA Express Letters منتشر شده است (در برگه جدید باز می شود) .

برت را در توییتر در [email protected] دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را دنبال کنید @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) و اینستاگرام (در برگه جدید باز می شود) .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است