سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

پرتاب فضانورد خصوصی SpaceX Ax-2 برای Axiom Space چه ساعتی است؟

dAVwCBS84joDK4aQgz5j3h-320-80-2.jpg
اسپیس ایکس در حال شمارش معکوس برای پرتاب دومین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی امروز (۲۱ مه) است و اگر می‌خواهید آن را به صورت آنلاین دنبال کنید، باید بدانید که واقعاً چه زمانی انجام می‌شود. یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس، چهار فضانورد را در ماموریت Axiom Space Ax-2 از مرکز فضایی کندی ناسا در کیپ کاناورال، فلوریدا به ایستگاه فضایی پرتاب خواهد کرد. مأموریت ۱۰ روزه توسط فضانورد سابق ناسا، پگی ویتسون، فرماندهی می‌شود ...

اسپیس ایکس در حال شمارش معکوس برای پرتاب دومین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی امروز (۲۱ مه) است و اگر می‌خواهید آن را به صورت آنلاین دنبال کنید، باید بدانید که واقعاً چه زمانی انجام می‌شود.

یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس، چهار فضانورد را در ماموریت Axiom Space Ax-2 از مرکز فضایی کندی ناسا در کیپ کاناورال، فلوریدا به ایستگاه فضایی پرتاب خواهد کرد. مأموریت ۱۰ روزه توسط فضانورد سابق ناسا، پگی ویتسون، فرماندهی می‌شود که به مشتری جان شافنر به عنوان خلبان پرداخت می‌کند و دو فضانورد اول عربستان سعودی، علی القرنی و ریانه برناوی، خدمه را تکمیل می‌کنند.

می‌توانید با صفحه به‌روزرسانی‌های مأموریت Ax-2، پرتاب را به‌طور زنده دنبال کنید و پرتاب فضانورد Ax-2 را به صورت آنلاین به‌طور زنده تماشا کنید. در ادامه بخوانید تا ببینید اسپیس ایکس امروز چه ساعتی ماموریت Ax-2 را پرتاب خواهد کرد

پرتاب فضانورد اسپیس ایکس Ax-2 چه ساعتی است؟

خدمه فضانورد خصوصی Axiom Space Ax-2 در کپسول Dragon خود در حین تمرین پرتاب لبخند می زنند. آنها عبارتند از: (از سمت چپ) فضانورد سعودی Rayanah Barnawi; سرمایه گذار و خلبان جان شافنر; پگی ویتسون فضانورد سابق ناسا؛ و علی القرنی فضانورد سعودی. (اعتبار تصویر: SpaceX)

SpaceX ماموریت Ax-2 را برای Axiom Space در ساعت ۵:۳۷ بعدازظهر به وقت EDT (2137 GMT) از پد ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا، مکانی که این شرکت برای همه ماموریت‌های پروازهای فضایی انسانی خود از آن استفاده می‌کند، پرتاب خواهد کرد.

پرتاب یک "پنجره آنی" دارد، به این معنی که اسپیس ایکس باید در آن زمان پرتاب شود تا طبق برنامه به ایستگاه فضایی بین المللی برسد و نمی تواند شمارش معکوس را نگه دارد. اگر SpaceX به هر دلیلی مجبور به تأخیر باشد، این شرکت می‌تواند روز دوشنبه، ۲۲ می، ساعت ۵:۱۴ بعد از ظهر به وقت شرقی (۲۱۱۴ GMT) دوباره امتحان کند.

مطالب مرتبط: با ۴ فضانورد ماموریت Axiom Space Ax-2 آشنا شوید

آیا می توانم پرتاب فضانورد Ax-2 را به صورت آنلاین تماشا کنم؟

آره. ناسا، اسپیس ایکس و آکسیوم اسپیس مجموعه‌ای از پخش‌های اینترنتی زنده را برای عموم مردم ارائه خواهند کرد تا پرتاب Ax-2 را به صورت زنده دنبال کنند. می‌توانید پرتاب SpaceX Ax-2 را به صورت آنلاین در یک پخش همزمان Space.com از آن پخش‌های اینترنتی تماشا کنید.

پخش اینترنتی اسپیس ایکس حدود ساعت ۲:۱۰ بعد از ظهر به وقت شرقی (۱۸۱۰ به وقت گرینویچ) آغاز خواهد شد و تا پایان پرواز ادامه خواهد داشت. می توانید آن را در صفحه ماموریت Ax-2 SpaceX و کانال YouTube پیدا کنید. این شرکت همچنین از مرکز پرتاب خود در فلوریدا و مرکز کنترل ماموریت در هاثورن، کالیفرنیا، یک فید فقط صوتی ارائه خواهد کرد.

پخش وب پرتاب Axiom Space در همان زمان آغاز می شود و ممکن است پخش همزمان باشد. این برنامه به صورت زنده در کانال YouTube Axiom پخش خواهد شد. Axiom Space همچنین گفته است که پخش زنده به زبان عربی را برای بینندگان عربستان سعودی که پرتاب را دنبال می کنند، ارائه می دهد.

پخش اینترنتی ناسا در ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به وقت شرقی (۲۰۳۰ به وقت گرینویچ) آغاز می شود و آخرین ساعت عملیات پیش از پرتاب و پرواز را پوشش می دهد. از کانال یوتیوب ناسا و تلویزیون ناسا پخش خواهد شد.

پرتاب فضانورد Ax-2 اسپیس ایکس چقدر طول می کشد؟

نمودار اسپیس ایکس پرتاب فضانورد Ax-2 <a href= که برخاستن، فرود موشک و جدایی را نشان می دهد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sTzCLF7eqY3E5na2SqyjfH-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sTzCLF7eqY3E5na2SqyjfH-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sTzCLF7eqY3E5na2SqyjfH-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sTzCLF7eqY3E5na2SqyjfH-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sTzCLF7eqY3E5na2SqyjfH-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sTzCLF7eqY3E5na2SqyjfH-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sTzCLF7eqY3E5na2SqyjfH.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sTzCLF7eqY3E5na2SqyjfH.jpg">

این نمودار پرتاب فضانورد Ax-2 اسپیس ایکس، پرتاب ماموریت، فرود مرحله اول فالکون ۹ و جدایی اژدها را نشان می دهد. (اعتبار تصویر: SpaceX)

از پرواز تا جداسازی فضاپیما، پرتاب ماموریت Ax-2 اسپیس ایکس باید کمتر از ۱۳ دقیقه طول بکشد، اما خود ماموریت بسیار بیشتر طول خواهد کشید.

فضانوردان Ax-2 Axiom Space در یک ماموریت ۱۰ روزه به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز خواهند کرد و انتظار داریم که که هشت روز از آن روز را به طور واقعی در ایستگاه فضایی زندگی و کار کنند، جایی که آنها ۲۰ تحقیق علمی مختلف را در میان سایر وظایف و رویدادهای فراگیر انجام خواهند داد. . ۱۵ ساعت طول می کشد تا کپسول اژدها به نام Freedom در روز دوشنبه ۲۲ می به ایستگاه فضایی برسد.

آخرین ساعت قبل از پرتاب اسپیس ایکس شامل یک سری وظایف حیاتی برای آماده کردن موشک برای پرواز است. در اینجا برنامه‌ای است که SpaceX برای رسیدن به پرواز دنبال می‌کند، از جمله سوخت‌رسانی به موشک فالکون ۹ با نفت سفید درجه موشک RP-1 و پیشرانه اکسیژن مایع (LOX).

مطالب مرتبط: ماموریت فضانورد خصوصی Ax-2 اولین سلول های بنیادی را در فضا رشد خواهد داد

برای پیمایش افقی انگشت خود را بکشید
جدول زمانی شمارش معکوس SpaceX Ax-2
TIME (ساعت: دقیقه: ثانیه) رویداد سلول سرصفحه - ستون ۲
T-00:45:00 مدیر راه اندازی می دهد "برو" برای سوخت ردیف ۰ - سلول ۲
T-00:42:00 سیستم فرار پرتاب اژدها مسلح شد ردیف ۱ - سلول ۲
T-00:35:00 سوخت رسانی RP-1 شروع می شود ردیف ۲ - سلول ۲
T-00:35:00 مرحله ۱ سوخت رسانی LOX شروع می شود ردیف ۳ - سلول ۲
T-00:16:00 مرحله دوم سوخت رسانی LOX شروع می شود ردیف ۴ - سلول ۲
T-00:7:00 چیل داون موتور فالکون ۹ ردیف ۵ - سلول ۲
T-00:05:00 اژدها در قدرت داخلی ردیف ۶ - سلول ۲
T-00:01:00 فشار مخزن سوخت برای پرواز ردیف ۷ - سلول ۲
T-00:01:00 تحلیل نهایی کامپیوتر پرواز فرماندهی ردیف ۸ - سلول ۲
T-00:00:45 راه اندازی نهایی GO کارگردان برای راه اندازی ردیف ۹ - سلول ۲
T-00:00:03 ترتیب احتراق موتور شروع می شود ردیف ۱۰ - سلول ۲
T-00:00:00 بلند کردن ردیف ۱۱ - سلول ۲

یکی از موشک های فالکون ۹ حامل ماموریت Ax-2 از زمین بلند می شود، در آن زمان سفر ۱۳ دقیقه ای به مدار آغاز می شود. در اینجا خلاصه ای از نحوه عملکرد این پرواز، از جمله قطع موتورهای مرحله اول و دوم (MECO) آورده شده است.

برای پیمایش افقی انگشت خود را بکشید
جدول زمانی پرتاب SpaceX Ax-2
TIME (ساعت: دقیقه: ثانیه) رویداد سلول سرصفحه - ستون ۲
T+00:00:00 بلند کردن ردیف ۰ - سلول ۲
T+00:01:02 فالکون ۹ در مکس کیو ردیف ۱ - سلول ۲
T+00:02:26 مرحله ۱ MECO ردیف ۲ - سلول ۲
T+00:02:29 جدایی مرحله ای ردیف ۳ - سلول ۲
T+00:02:37 مرحله ۲ استارت موتور اصلی ردیف ۴ - سلول ۲
T+00:02:39 مرحله ۱ تقویت پشت سوختگی شروع می شود ردیف ۵ - سلول ۲
T+00:03:28 تقویت پشت سوختگی به پایان می رسد ردیف ۶ - سلول ۲
T+00:06:25 مرحله ۱ ورود سوختگی ردیف ۷ - سلول ۲
T+00:07:31 مرحله ۱ سوختگی فرود ردیف ۸ - سلول ۲
T+00:07:58 مرحله ۱ فرود ردیف ۹ - سلول ۲
T+00:08:47 قطع موتور مرحله ۲ ردیف ۱۰ - سلول ۲
T+00:11:58 جداسازی کپسول اژدها ردیف ۱۱ - سلول ۲
T+00:12:46 مخروط بینی اژدها باز می شود ردیف ۱۲ - سلول ۲

اگر ماموریت Ax-2 اسپیس ایکس نتواند به موقع پرتاب شود چه؟

داستان های مرتبط:

SpaceX یک پنجره آنی برای پرتاب ماموریت Ax-2 دارد، پس اگر به هر دلیلی نتواند در ۲۱ می در ساعت ۵:۳۷ بعدازظهر EDT بلند شود، باید حداقل یک روز به تعویق بیفتد.

یک فرصت پرتاب پشتیبان در روز دوشنبه، ۲۲ می، در ساعت ۵:۱۴ بعدازظهر EDT (2114 GMT) وجود دارد که اسپیس ایکس می تواند از آن برای پرتاب فضانوردان Ax-2 استفاده کند، اما آب و هوا ممکن است نگران کننده باشد. مقامات نیروی فضایی ایالات متحده گفته اند که آب و هوای نامناسب در اوایل روز دوشنبه به این معنی است که پرتاب تنها ۲۰ درصد احتمال دارد که شرایط خوبی برای پرواز داشته باشد.

اگر SpaceX نتواند ماموریت Ax-2 را برای Axiom Space تا ۲۲ می پرتاب کند، جدول زمانی کمی پیچیده‌تر می‌شود و ممکن است منجر به تاخیر طولانی شود.

ناسا در حال حاضر انتظار دارد که اسپیس ایکس یک فضاپیمای بدون سرنشین دراگون را در ماموریت CRS-28cargo در تاریخ ۳ ژوئن به فضا پرتاب کند و در صورتی که Ax-2 نتواند در این هفته از زمین بلند شود، در نظر دارد که این ماموریت را در اولویت قرار دهد. در همین حال، بوئینگ رقیب اسپیس ایکس در حال برنامه ریزی برای اولین پرواز خدمه خود از فضاپیمای استارلاینر خود در ماه جولای است، ماموریتی که برای ناسا نیز از اولویت بالایی برخوردار است.

«اگر یکشنبه، دوشنبه پیاده نشویم، با ناسا و Axiom و SpaceX دور هم جمع می‌شویم و به کل مانیفست نگاه می‌کنیم و می‌بینیم که فرصت بعدی برای فرصت پرتاب برای مأموریت Axiom 2 چیست.» مدیر ایستگاه جوئل مونتالبانو روز شنبه گفت.